Svetové metropoly s prívlastkom „naj“

0
Svetové metropoly s prívlastkom „naj“

Na svete je vyše 200 hlavných miest. Spolu s niekoľkými desiatkami ďalších veľkomiest tvoria pestrý zoznam svetových metropol, ktoré sú centrami svojich krajín, regiónov či územných celkov. Len niektoré z nich sa vyznačujú prívlastkom „naj“.

Najväčšia metropolitná oblasť podľa počtu obyvateľov

Význam metropol vo svete sa hodnotí niekoľkými kritériami. Jedným z nich je veľkosť mesta a počet obyvateľov, ktorý vo vybranej metropolitnej oblasti zahŕňajúcej všetky mestské časti a aglomerácie žije. Podľa týchto kritérií sa na čele rebríčka najväčších metropolitných oblastí planéty dlhodobo drží Tokio. Posledné štatistiky uvádzajú, že celú metropolitnú oblasť Veľké Tokio aj s lokalitami Jokohama, Kawasaki a Čiba obýva viac ako 37 miliónov ľudí.Tokio, Foto: Pixabay

Najväčšia metropolitná oblasť podľa rozlohy

Kým jeden z rebríčkov hodnotiacich najväčšie metropolitné oblasti na svete sa zostavuje na základe počtu obyvateľov, poradie toho druhého určuje rozloha. Z hľadiska veľkosti rozlohy sa do popredia dostali americké veľkomestá. Celkovo najväčšou metropolitnou oblasťou na svete je New York. Jeho rozloha so všetkými obývanými oblasťami spadajúcimi pod územie New York metropolitan area dosahuje 12 093 km². 

Metropola s najvyššími nákladmi na život

Najväčšia metropola sveta sa dostala na prvé miesto vo viacerých celosvetových rebríčkoch. V roku 2022 sa prvýkrát v histórii vyšplhala na vedúcu priečku v rebríčku miest s najvyššími nákladmi na život. Americký New York sa v ňom o prvé miesto delí so Singapurom, ktorý získal pri tvorbe rebríčka na základe bodového indexu rovnaké skóre. New York v minulosti niekoľkokrát viedol aj rebríček miest s najdrahšími ulicami sveta.New York, Foto: Pixabay 

Najčistejšia metropola

S nástupom zelených a ekologických trendov sa význam metropol čoraz viac hodnotí aj podľa ich čistoty, udržateľnosti a zdravého prostredia. Tieto kritériá sleduje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá pravidelne prináša aktuálne poradie najčistejších hlavných miest na svete. Lídrom tohto rebríčka sú fínske Helsinki, v ktorých WHO vyzdvihla vysoký podiel eko dopravy aj čistotu budov a ulíc.

Najzelenšie hlavné mesto

Jedno z prvenstiev, ktoré možno radiť medzi tzv. ekologické, získal aj islandský Reykjavík. Hlavné mesto severského ostrova vedie rebríček najzelenších miest sveta. Podarilo sa mu to na základe metodiky využitej pri tvorbe rebríčka, ktorá zohľadňuje celkovú veľkosť zelených plôch v prepočte na 1 obyvateľa. Reykjavík je jediným mestom, ktoré v období zostavovania poradia disponovalo zelenou plochou viac ako 400 m² na 1 obyvateľa.Reykjavík, Foto: Pixabay

Najsevernejšie hlavné mesto

Islandská metropola má na konte ďalší prívlastok „naj“. Reykjavík je najsevernejšie položené hlavné mesto planéty. Z hľadiska polohy je jeho protipólom Wellington, ktorý je najjužnejšie položenou metropolou. Novozélandskému hlavnému mestu sa v minulosti podarilo dosiahnuť aj iné veľké prvenstvá. Patrilo medzi nich niekoľkonásobné víťazstvo v rebríčku najlepších miest pre život.

Najchladnejšie hlavné mesto

Poloha na studenom severe neznamená, že najsevernejšie položené hlavné mesto je zároveň aj najchladnejším. Tento studený svetový primát nezískala ani kanadská Ottawa či škandinávske metropoly. Podľa meteorologických výpočtov má najnižšiu priemernú ročnú teplotu spomedzi všetkých svetových metropol mongolský Ulanbátar.

Najvyššie položené hlavné mesto

Viaceré juhoamerické metropoly sú položené v nadmorskej výške rátanej v tisíckach metrov. Dve z nich sa dlhé roky bijú o sporný titul. Vyššie položené je bolívijské mesto La Paz, ktoré leží v nadmorskej výške viac ako 3600 m. n. m. Centrum Bolívie však nie je sídlom všetkých legislatívnych orgánov a štátnych inštitúcií. Aj preto sa za hlavné mesto často označuje Sucre. Ak by sa La Paz nepovažoval za oficiálne hlavné mesto, s nadmorskou výškou vyše 2800 m. n. m. sa prvenstvo presúva do ekvádorského Quita.La Paz, Foto: Pixabay

Zoznam metropol s prívlastkom „naj“ rozširujú aj mestá, v ktorých sa nachádzajú rekordne vysoké stavby. Takýmto prípadom je Dubaj, kde už pár rokov stojí najvyššia budova sveta Burj Khalifa. Prívlastky „naj“ sa prisudzujú aj najmladším či najstarším hlavným mestám. Európskemu rebríčku najstarších hlavných miest vládnu Atény, ktoré sú zároveň jedným z najstarších miest na svete. Pozornosť vzbudzujú aj rebríčky najdrahších či najbezpečnejších metropol. V tých sa lídri pravidelne menia.

Prečítajte si aj: Svetové náboženstvá a ich najposvätnejšie miesta

Zdroj foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie