Je hrozné vidieť deti, ktoré za svoj krátky život nezažili nič iné ako boje

0
Je hrozné vidieť deti, ktoré za svoj krátky život nezažili nič iné ako boje
In the ER section of an MSF hospital in Syria.

Vo svete zomierajú deti. V severozápadnej Sýrii je situácia veľmi vážna. Lekári bez hraníc robia všetko, čo je v ich silách. Aj tak smrti nedokážu zabrániť.

  • Zdravotnícke tímy v nemocnici v guvernoráte Idlíb podporované Lekármi bez hraníc prijali uplynulú sobotu pätnásť obetí leteckého útoku.
  • Medzi zranenými bolo aj jedenásť detí. Dvaja ľudia, žiaľ, v pondelok 13.12.2021, zomreli.
  • Lekári bez hraníc v regióne podporujú celkovo osem nemocníc. V prípade potreby sú pripravení svoju pomoc rozšíriť.

Deti nielen ako svedkovia, ale aj priame obete

Jedna štvorročná pacientka bola v kritickom stave. „Poranenia od črepín mala po celom tele,“ uviedol tamojší manažér zdravotníckych aktivít Lekárov bez hraníc a jej ošetrujúci lekár Jihad Ismail (meno bolo kvôli ochrane identity zmenené). „Nášmu tímu sa ju podarilo zastabilizovať. Bol to však šok vidieť tie zranenia na detskom tele. Ďalší dvaja ľudia zomreli už počas prevozu do nemocnice. Ostatní utrpeli ľahké alebo stredne vážne zranenia.

„Nie je to prvýkrát, čo sme v niektorej nami podporovaných nemocníc v severozápadnej Sýrii prijali veľký počet obetí naraz,“ vysvetľuje Ismail. „Je ale nezvyčajné mať medzi nimi toľko detí. Niektoré deti mali len dva roky. Je hrozné vidieť deti, ktoré za svoj krátky život nezažili nič iné ako boje. A to nielen ako ich svedkovia, ale aj ako ich priame obete.“

Lekári bez hraníc neustále v pohotovosti

Potreba reagovať na podobné situácie a krízy zostáva v severozápadnej Sýrii vzhľadom na nestabilnú situáciu veľmi vysoká. Letecké útoky a ostreľovania nie sú nijako výnimočné ani po podpísaní prímeria v marci 2020. Lekári bez hraníc preto zostávajú v pohotovosti. Naďalej monitorujú situáciu, aby mohli v prípade potreby navýšiť kapacity a pomôcť ďalším obetiam.

Lekári bez hraníc sú medzinárodná zdravotnícka a humanitárna organizácia ocenená Nobelovou cenou za mier.

Lekári bez hraníc v severozápadnej Sýrii podporujú osem nemocníc a dvanásť kliník zameraných na primárnu starostlivosť. Taktiež päť ambulantných zariadení. Tímy organizácie zároveň v regióne podporujú štrnásť mobilných kliník vo viac ako osemdesiatich táboroch pre vnútorne vysídlené osoby a zaisťujú distribúciu čistej vody v takmer deväťdesiatich takých táboroch.

Obeť sexuálneho násilia: Po útoku som si myslela, že si vezmem život

Lekári bez hraníc sa kvôli vláde nemôžu dostať všade

Lekári bez hraníc v Sýrii nepracujú na území kontrolované vládou. Ani po opakovaných žiadostiach im nebol prístup do týchto území umožnený.

Obyvatelia severozápadnej Sýrie žijú pod ťarchou vojny už vyše desať rokov. Tento incident iba potvrdzuje, aké dôležité je na mieste stále poskytovať krízovú zdravotnú starostlivosť.

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Severozápadná Sýria / Praha, 14. decembra 2021

Ilustračná foto: Pohotovosť v nemocnici Lekárov bez hraníc v guvernoráte Idlíb©Robin Meldrum

Psychologička Lekárov bez hraníc: U mnohých detí sme riešili nočné mory a sebapoškodzovanie

 

 

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu