Ťažšie ako začať je vydržať

0
Ťažšie ako začať je vydržať

Keď mala 26 rokov, pustila sa do vydávania vlastného časopisu s elánom, ktorý jej vydržal až doteraz. Už šiesty rok pôsobí ako šéfredaktorka časopisu Radar energická a vytrvalá mladá dáma, Jaroslava Mareková.

Akú školu ste vyštudovali a čomu sa v súčasnosti venujete?

S mojimi školami je to trochu komplikované. Po Gymnáziu J. Fándlyho v Šali, odkiaľ pochádzam, som vyštudovala na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre odbor história. Tam som pokračovala v rigoróznom štúdiu a zároveň som začala študovať prvý ročník žurnalistiky. Už počas štúdia som sa venovala písaniu a prispievaniu do regionálnych periodík, a v poslednom ročníku som už bola zamestnaná v PR agentúre v Bratislave. Teraz sa však už šiesty rok venujem vydávaniu vlastného lifestylového magazínu Radar.

Kedy a prečo ste sa rozhodli, že sa budete venovať vlastnému podnikaniu?

Dnes môžem, snáď s jemným úsmevom, povedať, že vtedy bolo moje rozhodnutie veľmi rýchle, impulzívne, sprevádzané nadšením, veľkými plánmi a snami. Toto všetko sú atribúty, ktoré absolútne vystihujú moju povahu a aj spôsob mojej práce. Chýba tam už asi len to, že nie, nedá sa alebo neviem nepatria do môjho slovníka. Zjednodušene – moje podnikanie začalo dvoma výpoveďami, obrovskou víziou a naivnou túžbou splniť si veľký sen – mať vlastný časopis, prostredníctvom ktorého sa môžem prihovárať ľuďom. Mala som dvadsaťšesť rokov a ani len hmlistú predstavu o tom, čo ma čaká… Čo je možno aj dobre.

Aké boli vaše začiatky?

Viete, hovorí sa, že najťažšie je urobiť prvý krok, že začať je to najťažšie, ale, úprimne, ja s tým nesúhlasím. Ľudia sú pri tom povestnom prvom kroku plní nadšenia, elánu a energie. Ak sa pre niečo rozhodnú, na začiatku majú väčšinou dosť síl. Podľa mňa ťažšie ako začať je vydržať. Vydržať aj vtedy, keď nejde všetko podľa predstáv, vydržať aj vtedy, keď sa musíte zmieriť s čiastkovým neúspechom, nepochopením okolia… Vydržať aj vtedy, keď pomaly prestávate veriť, že to, čo robíte, má vôbec zmysel. To je podľa môjho názoru najväčšia výzva všetkých nových začiatkov. Veriť tomu, čo chcete dosiahnuť, a pokračovať napriek prekážkam, ktoré sú na každej ceste. Bez výnimky.

Čo všetko obnáša fungovanie printového magazínu?

Myslím, že na detailný popis tu nemáme dosť priestoru a neviem, či by vašich čitateľov zaujímal opis všetkej tej mravenčej práce, ktorá je za tým. Je to úplne všetko od vymýšľania tém, spracovania obsahu, robenia rozhovorov, fotenia, písania, písania, písania… V mojom prípade, keďže som aj majiteľka, sa musím starať o obchod, hľadanie nových komerčných partnerov, dohadovať mediálne partnerstvá a venovať sa marketingovým aktivitám. V podstate je to biznis ako každý iný. Musíte ho stále zveľaďovať, aby napredoval a aby bol atraktívny pre vašich klientov, a zároveň sa starať o cashflow, aby ste mali aj za čo zveľaďovať.

Kto vám pri práci pomáha?

Niekedy mám pocit, že celý vesmír!:) Samozrejme, že mám tím ľudí, ktorí pri mne stoja v podstate od úplného začiatku vydávania Radaru. Sú mojou prvou spätnou väzbou pri všetkých mojich bláznivých nápadoch, mojou oporou, a za tie roky sa z nás stali aj veľmi dobrí priatelia. Pri každej možnej príležitosti si nenechám ujsť šancu im za to poďakovať, preto to urobím aj teraz a ďakujem im za podporu a skvelú spoluprácu.

magazin, casopis, noviny, radicova
magazín Radar

Aké portály alebo periodiká sledujete vy?

Priznám sa, že asi nie sú také, ktoré by som sledovala so železnou pravidelnosťou. Sú chvíle, kedy potrebujem vypnúť mozog a prebrowsujem nejaké články, aby som prišla na iné myšlienky. Väčšinou však spravodajské, aby som bola „v obraze“. Aj keď pri tom, čo sa v tejto krajine deje, to nie je vždy najlepšia terapia na oddych, skôr naopak…

Podľa čoho vyberáte témy do vášho časopisu?

Keďže ide o lifestylový magazín, je Radar taká všehochuť od módy cez zdravie až po kultúru. Okrem týchto „povinných jázd“ sa však v každom čísle venujem jednej konkrétnej téme, ktorú sa snažím  spracovať viac do hĺbky, priniesť k nej informácie z viacerých zdrojov, viac pohľadov na vec a tiež názory odborníkov. Snažím sa vyberať témy, ktoré sú zaujímavé pre väčšinu z nás, v spoločnosti sa o nich živo diskutuje a názory na ne sa niekedy rôznia. Väčšinou sú to témy zo spoločenského života, z oblasti zdravia, ekológie…. Na tento rok pripravujeme aj témy, ktoré sú možno ťažšie a do istej miery tabuizované, a práve preto by sa o nich malo hovoriť. Jednou takou  bude aj aprílová téma, ktorá sa bude venovať tomu, ako sa zo staroby a smrti postupne stáva tabu. Súčasná spoločnosť je nastavená na mladosť a krásu, zo starnutia sa stáva dôvod na depresiu. Smrť dnes akoby nebola súčasťou života, hoci v minulosti to bolo úplne inak. Pripravujeme však aj témy, ako napríklad smiech lieči, žijeme v dobe plastovej či vo víre pokroku.

Článok o dáme, ktorá začala ako foodblogerka, a neskôr založila asociáciu blogerov si môžete prečítať tu.

radar, sefredaktorka, Marekova, novinarka, casopis
Foto: Natália Jakubcová

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Neviem, či som už v štádiu, kedy môžem hovoriť o mojich najväčších úspechoch alebo aspoň o „veľkých“… Snažím sa, skrátka, robiť to, čo ma baví, a snažím sa to robiť najlepšie, ako viem. Možno to vyznie pateticky, ale za najväčší úspech pokladám dnes to, že v sebe stále nachádzam silu pokračovať, aj keď je to niekedy náročné, ale hlavne to, že som si aj po rokoch podnikania zachovala svoju tvár a ostala som verná ľudským a morálnym hodnotám. Tie boli pre mňa vždy pred tými „podnikateľskými“. Isteže, z obchodníckeho hľadiska to nebolo vždy to najefektívnejšie rozhodovanie, ale určite by som to nemenila.

Aké máte ďalšie plány do budúcnosti? Čo je váš najväčší sen?

Ako vždy, plány mám veľké! Či sa podarí zrealizovať ich všetky, ukáže až čas. Momentálne však pripravujeme letný projekt pre všetkých športových nadšencov, na ktorý sa osobne veľmi teším. Radar pod projektom Zber medailí spojí desať bratislavských behov, pričom na každý z nich vytvorí vlastný Radarácky tím z pomedzi našich čitateľov. Kto sa zaregistruje a bude vyžrebovaný, dostane od nás štartovné na beh, ktorý si vyberie, náš krásny dres, množstvo darčekov, ale hlavne možnosť stať sa súčasťou Radaru. Verím, že spolu zažijeme veľa zábavy, dobre si zašportujeme, a hlavne si odnesieme veselé spomienky. Samozrejme sa to týka aj všetkých akčných žien, ktoré veľmi radi privítame v našom tíme!

Ako zvyknete tráviť voľný čas? Máte čas aj oddychovať?

Moja práca je trochu nárazová. Sú obdobia, kedy mám pocit, že nemám čas na nič, ale keď sa chce, všetko sa dá. Treba si určiť priority, zorganizovať čas, nehľadať výhovorky a nebyť lenivý. S čím, úprimne a paradoxne, mám niekedy problém. Otvorene priznávam, že patrím k ľuďom, ktorí vedia zabrať, keď treba, ale niekedy viem doslova vypnúť, neriešiť a len leňošiť. Na druhej strane, dlho ma to nebaví a voľný čas, ktorý si urobím, vypĺňam hlavne športom či prechádzkami s mojím psíkom.

Marekova, sefredaktorka, radar, pisanie, magazin
Foto: archív p. Marekovej

Skúste nám dať tri rady pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Zo začiatku myslieť na to, ČO chcete dosiahnuť, a nie AKO sa to dá. Ak sa začnete hneď na začiatku zamýšľať do detailov nad tým, čo všetko vás čaká a aké prekážky budete musieť prekonať, určite sa vám myseľ zaplaví množstvom zdanlivo neriešiteľných komplikácií. Netreba tomu podľahnúť, lebo takéto myslenie vás odradí ešte skôr, ako vôbec začnete. Druhou radou je nezľaknúť sa veľkých cieľov, každý z nich rozložiť na menšie, čiastkové, a do všetkého ísť postupne. Nuž a potom len nabrať odvahu, začať a vydržať. Veriť si aj napriek tomu, že si možno ľudia vo vašom okolí budú ťukať na čelo.

Kde môžeme nájsť váš časopis Radar?

So mnou osobne sa určite uvidíte na všetkých spomínaných bratislavských behoch, s ktorými sme začali už 7. apríla! Bude na vás čakať náš malý stánok, kde si nájdete vždy aktuálne vydanie Radaru, ale aj staré čísla, ktoré vám možno chýbajú, a máme pripravené aj ďalšie maličkosti pre našich čitateľov. Radar si môžete prečítať aj online a tlačený ho nájdete v obchodných centrách, kinách, fitnescentrách, vybraných reštauráciách, kaviarňach… Konkrétne miesta nájdete na našej stránke a, samozrejme, môžete nás sledovať aj na FB či Instagrame. A pri príležitosti 5. narodenín Radaru sme nakrútili aj video.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu