Začnite hneď a neodkladajte štart na potom

0
Začnite hneď a neodkladajte štart na potom
Foto: Roman Skyba

Začínala ako foodblogerka a dnes organizuje najväčšiu sieť blogerov na Slovensku. Okrem toho je maminou malého Riška a pripravuje vydanie kuchárskej knihy. Na otázky nám odpovedala akčná a podnikavá Jana Malaga.

Ako si spomínate na vaše prvé zamestnanie?

Prvé peniaze som si zarobila už ako 12-ročná na letnej brigáde, keď som umývala okná na čerpacej stanici. Od vtedy až do štátnic nebolo leto, keby by som nemakala.

Kedy ste začali mať vzťah k svetu blogovania? Ako vznikol nápad usporiadať súťaž Bloger roka?

Milujem variť a piecť. Táto záľuba ma priviedla do sveta influencerov, keď som si pred 4 rokmi založila foodblog a začala som objavovať komunitu slovenských a českých blogerov. Do mojej pozornosti sa dostalo mnoho kvalitných blogerov, ktorí venovali svoj voľný čas a energiu svojmu blogu a nik ich za toto úsilie neoceňoval. V Českej Republike som vtedy postrehla súťaž Blogerka roku a tento nápad sa mi zapáčil natoľko, že som v tom okamihu kúpila doménu blogerkaroka.sk. postupne sa tento nápad pretavil do oceňovania nielen blogeriek, ale i mužov-blogerov.

Ako vznikol nápad založiť Asociáciu blogerov?

Určite poznáte dnes už známu súťaž BLOGER ROKA®. Mala som tú česť stáť pri jeho zrode a stretávať sa s mnohými talentovanými slovenskými blogermi. Keď sme sa spolu rozprávali, často som počúvala to isté. Naši blogeri sa chceli navzájom stretávať, spoznávať, vzdelávať sa a ďalej tak rásť. Blogovanie ich všetkých baví, je to však pomerne izolovaná práca a mnohým chýbala spoločná platforma. Preto som sa rozhodla vypočuť tento hlas a založiť Asociáciu blogerov ako prirodzený ďalší krok po oceneniach BLOGER ROKA®.

Poslaním Asociácie je zastupovať blogerov a chrániť ich záujmy, pomáhať im získať uznanie a rovnocenné miesto medzi ostatnými marketingovými nástrojmi a ponúknuť im platformu na vzájomné spoznávanie sa a ďalšie vzdelávanie. Verím, že spoločnými silami sa nám tento cieľ podarí dosiahnuť.

bloger, foodblogerka, blogger, asociacia
Foto: Marián Trizuliak

Povedzte nám niečo o najbližšom ročníku Bloger roka – kedy sa začína hlasovanie a koľko bude kategórií? Ako sa určuje víťaz – podľa hlasovania alebo podľa výberu poroty?

Štvrtý ročník súťaže BLOGER ROKA® začne 1. mája. Aj v tomto ročníku sa budú blogeri o titul BLOGER ROKA® 2018 uchádzať v 10 kategóriách. Medziročne sme kategórie mierne upravili, aby sme reflektovali na trendy a počet aktívnych blogerov naprieč kategóriami. Súťaž má dve kolá. V prvom kole bude o finalistoch rozhodovať sms hlasovanie a výber porotcov. Vo finále bude mať posledné slovo odborná porota.

 V Asociácii blogerov pomáhate blogerom rásť – organizujete pre nich napr. workshopy. Čo sú ďalšie výhody členstva? Zvyknete aj odporúčať konkrétnych blogerov firmám?

Kým nevznikla Asociácia blogerov boli blogeri dosť izolovaní a limitovaní len na online svet. Dnes sa vďaka Blogger mEATingom, školeniam a uzatvorenej skupine na FB táto komunita spojila a vznikli nové kamarátstva. Veľmi sa tomu teším. Na druhej strane, ak nejaká značka hľadá vhodných slovenských influencerov pre promo svojich produktov a služieb, v rámci agentúry Content agency im vieme navrhnúť adekvátnych blogerov, keďže máme k dispozícii najväčšiu a najaktuálnejšiu databázu na Slovensku. Sme v tom jednotka a svedčia o tom aj kampane pre top značky.

Téma blogerov sa rozoberala aj na podujatí organizovanom akčnými ženami, viac sa môžete dozvedieť tu.

bloger, blogger, meating, malaga, asociacia
Foto: Lucia Tužinská

Aké kritériá by mal spĺňať úspešný bloger? Akú dennú návštevnosť považujete za dostatočnú na úspešnú spoluprácu?

Za úspešného považujem blogera s priemernou unikátnou mesačnou návštevnosťou nad 5-tisíc. Veľmi úspešný blog dokáže na svoje stránky prilákať cez 25-tisíc užívateľov mesačne. Práve návštevnosť je jedným z najdôležitejších ukazovateľov, či daný bloger vytvára kvalitný obsah, ktorý je vyhľadávaný a žiadaný.

Ako si zadeľujete svoj čas? Čo všetko máte ako riaditeľka Content agency na starosti?

Už desať mesiacov som v prvom rade mama a až v druhom riaditeľka agentúry, organizátorka súťaže BLOGER ROKA, zakladateľka Asociácie blogerov, foodblogerka, editorka knihy, a aby toho nebolo málo, rozbieham v Prešove jeden srdcový projekt J. Prežívam náročné obdobie, ktoré si vyžaduje svoje obete. Aby som sa dokázala venovať práci a spĺňať úlohy na čas, bokom idú moje záľuby, aktívny pohyb, čítanie kníh a musím pracovať po večeroch a cez víkendy. Zároveň mám oporu v 4 zamestnankyniach a veľmi mi pomáha aj muž, mama a opatrovateľka.

Kto alebo čo vás vo vašej práci inšpiruje?

Úmyselne sa obklopujem mladými ľuďmi. Ich ambície a energia ma nabíjajú. A každá mama vie, že baterky najlepšie dobíjajú deti a ich úsmev. Zisťujem na vlastnej koži, že je to pravda.

websupport, blogeri, blog, asociacia
Foto: BandyStudio

Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?

Neviem. Nepokladám sa za úspešnú. To by skôr mali uznať a zhodnotiť iní.

Aké máte ďalšie plány do budúcnosti? Čo je váš najväčší sen?

Plánov je veľa, musím sa krotiť. V najbližšej budúcnosti ma čaká vydanie kuchárskej knihy „Mama, mňam“, v ktorej si nájdu mamičky recepty od 25 mám influenceriek, v júni ju budeme uvádzať na trh. To bol môj sen a pomaly, ale isto sa mi vypĺňa. Ďalšie sny si nateraz nechám ešte pre seba.

Ako zvyknete oddychovať?

S rodinou. Najlepšie si vždy oddýchnem obklopená tými, ktorých mám najradšej.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

  1. Začnite hneď a neodkladajte štart na potom
  2. Pripravte sa na to, že pre naplnenie snov, musíte obetovať nielen svoje úspory, ale aj svoje pohodlie.
  3. Nebojte sa meniť svoje plány.

Kde sa s vami vieme stretnúť?

Nedávno som si konečne založila osobný IG profil @jankamalaga, pretože dovtedy som bola na IG len ako @foodblogerka. Moje projekty sú zhmotnené na týchto webových stránkach: www.contentagency.sk, www.asociaciablogerov.sk, www.blogerroka.sk, www.panikolacikova.sk, www.box4you.sk, www.foodblogerka.sk a čoskoro aj portál www.mamamnam.sk.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu