Najväčšie a najkrajšie olympijské štadióny na svete

0
Najväčšie a najkrajšie olympijské štadióny na svete

Olympiáda v japonskom Tokiu sa pomaly dostáva do finále. S tým sa začali odpočítavať posledné hodiny aj na hlavnom štadióne, ktorý sa vďaka svojej veľkosti, konštrukčnému prevedeniu a dizajnu zapísal medzi najväčšie a najkrajšie olympijské štadióny na svete.

Zoznam najväčších a najkrajších olympijských štadiónov sveta sa rozširuje takmer po každej olympiáde. Jednotlivé hostiteľské krajiny sa snažia prezentovať v čo najlepšom svetle, čoho výsledkom je aj výstavba obrovských arén oslňujúcich vzhľadom aj veľkosťou. Tie nájdeme po celej planéte od USA cez Európu až po Austráliu.

Los Angeles Memorial Coliseum (Los Angeles, Kalifornia, USA)

Medzi najväčšími a najkrajšími olympijskými štadiónmi nie sú iba moderné športové stánky. Stačí niekoľko rekonštrukcií a do rebríčka sa zaradí aj takmer 100-ročný štadión. Príkladom je  Los Angeles Memorial Coliseum z roku 1923, ktorá sa ako jedna z mála arén stala dejiskom 2 olympiád, čím sa počet hier organizovaných na tomto štadióne nekončí. O cenné kovy sa tu bude bojovať aj v roku 2028.

Olympiastadion Berlin (Berlín, Nemecko)

Takmer 100-ročnú históriu má za sebou aj Olympijský štadión v Berlíne. Ten bol dejiskom olympijských hier v roku 1936, kedy patril k najväčším na svete. Nemci ho vybudovali podľa návrhu W. Marcha na mieste bývalého štadióna, ktorý mal hostiť olympiádu v roku 1916, no tá sa kvôli 1. svetovej vojne zrušila. Aréna sa po veľkej renovácii z rokov 2000-2004 využíva dodnes. V súčasnosti je domovským štadiónom futbalového klubu Hertha Berlin.

Wembley Stadium (Londýn, Veľká Británia)

Podľa mnohých ankiet je najkrajším olympijským štadiónom na svete práve Wembley, často označovaný ako „New Wembley Stadium“, nakoľko rovnaký názov mal aj starší londýnsky štadión využívaný do roku 2000. Nový londýnsky stánok sa môže pochváliť niekoľkými „naj“ aj z hľadiska veľkosti. Údajne ide o arénu, ktorá má najviac zastrešených sedadiel zo všetkých olympijských arén. Do roku 2012, kedy hostil vrcholový športový sviatok, bol aj najdrahším olympijským štadiónom. Náklady na jeho realizáciu sa vyšplhali až na 900 mil. £.

Estadi Olímpic Lluís Companys (Barcelona, Španielsko)

V boji o titul najkrajšieho olympijského štadióna na svete môže Wembley konkurovať práve barcelonská aréna Estadi Olímpic Lluís Companys. Jej vonkajší vzhľad totiž nesie niekoľko prvkov typických pre historickú španielsku architektúru. Futbalový a atletický štadión z roku 1929 si zachoval svoj pôvodný ráz aj po väčšej rekonštrukcii v 80. rokoch, ktorá ho dôkladne pripravila na barcelonskú olympiádu v roku 1992.

Lužniki (Moskva, Rusko)

Kapacita viac ako 78 000 miest na sedenie zaradila najväčší ruský štadión aj medzi najväčšie na svete. Ide o centrálnu športovú plochu rozsiahleho moskovského komplexu Lužniki, ktorý hostil olympijské hry v roku 1980. Udialo sa tak 24 rokov po otvorení tohto megalomanského športového komplexu, v ktorom sa okrem olympijských hier odohrali aj futbalové a atletické majstrová sveta.

Stadium Australia (Sydney, Austrália)

Ešte väčšou kapacitou disponuje Stadium Australia v Sydney. Ten bol počas konania prvých hier v 21. storočí najväčším olympijským štadiónom na celom svete. V roku 2003, 3 roky po olympiáde, však prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, v rámci ktorej bola jeho kapacita miest na sedenie zredukovaná zo 110 000 na 83 000.

K najväčším a najkrajším olympijským štadiónom sa zaradí aj dejisko tohtoročnej olympiády. Aréna v Tokiu navyše zaujme aj konštrukčným prevedením, ktoré sa postaralo o nezvyčajný dizajn. Vybrané športoviská vrátane časti hlavného olympijského štadióna sú totiž zhotovené z cédrového dreva. Na štadióne nechýbajú ani solárne panely a iné ekologické riešenia, ktoré v spojitosti s drevenými konštrukciami zaistili aréne prívlastok „najzelenšia“.

Prečítajte si aj: Športovkyne, ktoré prelomili bariéry v typických mužských športoch

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie