Tipy na efektívny time management alebo úvaha o čase

0
Tipy na efektívny time management alebo úvaha o čase
Foto: pixabay.com

Máte niekedy pocit, že nič nestíhate, ste neustále v jednom kolobehu a na nič nemáte dosť času? Možno na konci pracovného dňa cítite nespokojnosť, že ste nestihli, čo ste si naplánovali. Z času na čas sa nám všetkým stane, že sme niečo nestihli dokončiť, napriek nášmu úkladnému plánovaniu.

Nespokojnosť začneme pociťovať, keď tento problém pretrváva dlhodobo, môžeme byť menej vnímaví k svojmu okoliu a nevedome naň prenášať svoje napätie.

Koučka Zuzana Kocúrková hovorí: „S témou time managementu sa v praxi často stretávam, pri individuálnom koučingu alebo na kurze time managementu a prokrastinácie. Častokrát počujem hneď na začiatku:

„Vymenujme si iba techniky, nástroje a pomôcky, ktoré mi pomôžu.“ Keby som tému time managementu zúžila iba na nástroje, nejaký čas by prinášali úžitok, avšak onedlho by sme sa znovu dostali na začiatok problému. Aby sme efektívne využívali čas, potrebujeme sa z času na čas položiť nasledujúce otázky.“

Ako vnímate súčasnosť?

Tu vás a pozývam vás na prvý „experiment“. Písomne si zodpovedajte ako to máte TU A TERAZ (prítomnosť):

  • Kto som? Ako sa vnímam?
  • Aké sú moje silné stránky, rozvojové možnosti?
  • Čo je pre mňa dôležité?
  • Čomu venujem najviac času?
  • Aké sú moje role osobné a pracovné?
  • Čo robím pre svoje zdravie?
  • Koľko času trávim v práci?
  • Koľko času venujem: vzťahom/priateľom

Koučka ďalej hovorí: „Do nášho života vstupujú naše osobné a pracovné roly. Sme matky, kolegyne, partnerky,… Počas nášho života je prirodzené, že niektoré naše roly vystupujú do popredia a iné do úzadia (keď máme malé deti, chorých rodičov, novú prácu, skúšky atď.). Tu však môže vzniknúť napätie pri rôznych roliach a tomuto pnutiu potrebujeme venovať pozornosť. Je vhodné prijať skutočnosť, že sa nemôžeme na 100% venovať pozornosť všetkým rolám.“

Prečítajte si aj: Tri psychologické mýty, ktorým stále veríme

hodinky
pixabay.com

Východisko je: prijať skutočnosť alebo zmeniť prístup

Zuzana Kocúrková radí: „Postupne si vytvoríme návyk, barličku, ktorá nás bude sprevádzať. Dnešná doba prináša mnoho ohromujúcich lákadiel, možností, nespočetné sociálne siete, médiá, programy atď. uchádzajúce sa o našu priazeň. Na konci dňa, týždňa, mesiaca skonštatujeme, že znovu nič nestíhame alebo cítime napätie, že sa nevenujeme sebe, tomu, po čom túžime a čas plynie. Toto všetko v nás môže vyvolávať úzkosť. Často počúvam: „Je taká doba.“ Je to podľa vás skutočne tak? Tu mi napadá výrok Steva Jobsa: „Váš čas je obmedzený, preto ho nepremárnite tým, že budete žiť život niekoho iného.“

V dnešnej dobe si potrebujeme klásť tzv. bytostné otázky. Je dobré mať miesto, kde budeme samé so sebou a zamýšľať sa nielen kto som, ako sa cítim, čo je pre mňa dôležité TU a TERAZ ale aj TAM a POTOM t.j pozeranie sa do budúcnosti.
Tu vás pozývam na druhý „experiment“ TAM a POTOM (budúcnosť).“

Predstavte si seba o 10 rokov

Nakreslite si na os, aby ste si vizualizovali postupnosť a predstavte si seba o 10 rokov. Ako vyzerá váš život? Čo vidíte? Kto ste?

  • Ako vyzerá váš typický deň?
  • Čomu sa venujete?
  • Čo to pre vás znamená?
  • Aký to má pre vás a vaše okolie význam?
  • Aké sú vaše role (osobné, pracovné)?
  • V čom bolo pre vás dôležité toto uvedomenie?
  • Čo urobíte, aby ste to začali realizovať? …

Máte predstavu kto ste, čo robíte a čo je pre vás dôležité o 10 rokov.

Znázornite postupne si na os kto ste, a čo robíte o pol roka, o rok, a o päť rokov. Položte si tie isté otázky, ako pri
10 rokoch a doplňte ich na svoju os. Použite farby, kreslite na svoju os, kreativite sa medze nekladú. Potom o tom niekomu porozprávajte alebo si pre seba napíšte, čo ste si uvedomili, čo chcete urobiť, kedy chcete začať a prečo je to pre vás dôležité.

Zuzana Kocúrková hovorí: „Tým, že máme a budeme mať denne množstvo lákadiel, potrebujeme si uvedomiť, čo sú naše priority, na čom nám skutočne záleží.

Možno si položíte otázku, prečo si potrebujeme na toto všetko odpovedať? V dnešnej hektickej dobe napísaním, pomenovaním a prerozprávaním vedome zameriame pozornosť na rozhodujúce veci v našom živote. Týmto získavame nadhľad, čo je pre nás bytostne dôležité. S našim uvedomením a akciou je to ako s ovocím – pomaly dozreje.“

Prečítajte si aj: Šesť krokov k zdravej psychohygiene

Tipy na efektívny time management

Zuzana Kocúrková vraví: „Potrebujeme byť trpezlivé a popísaná technika nenechá na seba dlho čakať. Stane sa potom prirodzeným to, že mnohé veci prijmeme a zmeníme prístup. Dovoľte na záver pár tipov na efektívny time management.“

Foto: pixabay.com

ZÁSADY DENNÉHO PLÁNOVANIA:

  1. Zapíšte si všetky úlohy – aj rutinné činnosti a maličkosti
  2. Odhadnite dĺžku činností – tak, aby sa reálne dali zvládnuť
  3. Naplánujte si rezervy – na neplánované záležitosti, prestávky, kontakty
  4. Rozhodnite sa – o prioritách, redukciách úloh, delegovaní
  5. Záverečná kontrola/uzavrite deň – výsledkov svojho dňa
    Základné pravidlo denného plánovania : 60:20:20
    (60% plánované úlohy, 20% vyrušenie, 20% sociálne kontakty)

ZÁSADY TÝŽDENNÉHO PLÁNOVANIA:

  1. Pripomeňte si svoje roly, ciele
  2. Plánujte podstatné záležitosti
  3. Plánujte ostatné aktivity
    Na konci dňa (týždňa) si vyhodnoťte:
    – Čo sa mi dnes podarilo?
    – S čím som spokojná?
    – Čo chcem zajtra urobiť inak?

Autor: Zuzana Kocúrková, koučka, lektorka a facilitátorka, topcoach.sk

Odporúčaná literatúra:
Ludwig, P. (2013). Konec prokrastinace: jak přestat odkládat a začít žít naplno. Jan Melvil Publishing.

Foto: pixabay.com

Predošlý Viete, čo všetko získate, keď oslovíte prepravnú spoločnosť?
Pokračovať Dovolenka s pokušením
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie