Toto nikdy nezabudnite urobiť predtým, ako sa vyzlečiete v hotelovej izbe

0
Toto nikdy nezabudnite urobiť predtým, ako sa vyzlečiete v hotelovej izbe
pixabay.com

Pozor na hotely v zahraničí! Odborníci varujú, že toto je jediný spôsob, ako sa vyhnúť potenciálne veľkému narušeniu súkromia.

Aj keď môže byť ťažké mať pri cestovaní všetko pohodlie domova, pocit bezpečia by malo byť najvyššou prioritou. Ale aj keď ste si zarezervovali pekné, seriózne miesto na pobyt, môžu na vás číhať skryté nebezpečenstvá, a to aj po tom, čo potiahnete kartou a zamknete dvere. Ak sa chcete vyhnúť potenciálne veľkému narušeniu súkromia, je tu jedna vec, ktorú by ste mali vždy urobiť vo svojej hotelovej izbe hneď po príchode.

Čítajte ďalej a zistite, čo je podľa odborníkov mimoriadne dôležitým krokom pre každého cestovateľa.

Pri príchode by ste mali vždy skontrolovať svoju hotelovú izbu alebo prenajímaný dom, či nemáte skryté kamery

Či už technológiu používame na zachytenie spomienok alebo na výskum miest, zmenila spôsob, akým plánujeme cestovanie, a môže formovať aj naše zážitky na ceste. Podľa odborníkov však takéto pokroky tiež uľahčujú viac než kedykoľvek predtým nechutným typom ľudí narušiť vaše súkromie. Preto vždy odporúčajú hneď po príchode skontrolovať vašu hotelovú izbu alebo „požičovňu“ bytov Airbnb, či nemáte skryté kamery.

Aj keď to možno nie je najpálčivejšia otázka bezpečnosti na cestách, je prekvapivo bežnejšia, ako by ste si mysleli: Podľa prieskumu realitnej spoločnosti IPX1031 z roku 2019 11 percent respondentov uviedlo, že na svojom Airbnb našli skrytú kameru.

Dostupnosť kamier

„Jedným z dôvodov, prečo sa to deje, je dostupnosť lacnej kamerovej technológie,“ povedal Jack Plaxe, bezpečnostný konzultant spoločnosti Guidepost Solutions pre Reader’s Digest a dodal, že malé, ľahko schovateľné kamery sú ľahko dostupné na miestach ako Amazon za menej ako 100 dolárov. Najlepšie je skontrolovať určité typy nábytku alebo zariadení v miestnosti, najmä ak sa zdajú byť zvláštne umiestnené.

pixabay.com

Fotoaparáty sa zmenšili a ľahšie sa tajne schovávajú, no stále nie je nemožné ich nájsť. Typické úkryty zvyčajne zahŕňajú lampy, napájacie adaptéry, kryty zásuviek alebo vypínačov, detektory dymu, termostaty, vetracie otvory, telefóny, budíky, televízory, predmety súvisiace s televízorom, ako sú DVD alebo herné konzoly, ako aj iný nábytok, ako sú stoly, zrkadlá a rámy obrazov, povedal Paul Koblitz, generálny riaditeľ technických služieb spoločnosti TrustedSec pre kybernetickú bezpečnosť, pre Reader’s Digest.

To platí najmä pre akýkoľvek podivne umiestnený nábytok, dekoračné predmety, ako sú rastliny alebo lampa smerujúca zvláštnym smerom, jedinečne vyzerajúce sprchové hlavice, malé otvory v stene alebo reflexné povrchy ukrývajúce kamery pod obojsmerným zrkadlom.

Ako nájsť kameru?

„Kamery potrebujú tri veci, aby boli efektívne: priamy výhľad, spoľahlivé napájanie a buď sieťové pripojenie alebo interné úložisko zariadenia,“ hovorí Koblitz pre Reader’s Digest. „Kamery sú kvôli tomu zvyčajne skryté na miestach, ktoré môžu ukryť zariadenie, ako aj potrebnú kabeláž.“

Je dosť strašidelné, že to môže zahŕňať aj funkciu takmer každej hotelovej izby: kukátka predných dverí, ktoré možno využiť pomocou kamery a spätného chodu. „Športová reportérka Erin Andrewsová bola takto prenasledovaná pred desiatimi rokmi a na súde vyhrala mnohomiliónové vyrovnanie,“ povedal pre Reader’s Digest Mike O’Rourke, generálny riaditeľ bezpečnostnej poradenskej spoločnosti Advanced Operational Concepts, a dodal, že najlepšie je, keď si zakryjete kukátko hneď po registrácii.

Skryté kamery môžete nájsť pomocou fotoaparátu a baterky svojho telefónu

Teraz, keď viete, kde hľadať, ďalší jednoduchý nástroj vám môže pomôcť nájsť skryté kamery. Podľa virálneho TikTok videa, ktorý zverejnil expert na kybernetickú bezpečnosť Marcus Hutchins, všetko, čo potrebujete, je vyhľadať akékoľvek podozrivé predmety vo vašej hotelovej izbe pomocou baterky a prednej selfie kamery na vašom telefóne. Tá dokáže zachytiť konkrétny odraz z objektívu fotoaparátu. Vaše oči si to inak nemusia všimnúť.

Prečítajte si: Plánujete cestovať do zahraničia? Toto je nové pravodlo Airbnb

pixabay.com

„Prvá vec, ktorú by ste mali hľadať, sú zariadenia, ktoré sú vhodne umiestnené tam, kde sa ľudia chcú pozerať,“ hovorí Hutchins a poukazuje na dymový alarm umiestnený nad posteľou. „Jedným spôsobom, ako zistiť, či je zariadenie fotoaparát, je posvietiť naň jasným svetlom. Ak zasiahnete objektív fotoaparátu, dostane modrý odraz.“

Aplikácie môžete použiť aj na vyhľadávanie skrytých zariadení a kamier na WiFi sieťach

Technológia uľahčila špehovanie nič netušiacich hostí, no zároveň vám môže pomôcť zistiť, či vás niekto nesleduje. Pokiaľ máte prístup k sieti Wi-Fi a heslu, kde sa zdržiavate, aplikácie ako Fing môžu vyhľadávanie ešte viac zjednodušiť.

Prihláste sa k wi-fi sieti a v skutočnosti vám poskytne zoznam všetkých zariadení, ktoré sú v súčasnosti uvedené v rámci tejto siete,“ hovorí Thomas Ham, majiteľ Spy Catchers LLC, profesionálnej spoločnosti zaoberajúcej sa protiopatreniami v oblasti technického dohľadu. „Tak budete mať predstavu o jednotlivých zariadeniach. Či už ide o IP mobilného telefónu, fotoaparáty, veci tohto druhu.“

Odborníci tiež poukazujú na to, že hoci je celková pravdepodobnosť, že narazíte na nejaké zariadenie, relatívne nízka, nikdy nezaškodí upokojiť sa rýchlym skenovaním vašich dočasných obydlí. „Nie je to paranoja, je to uvoľnenie bdelosti,“ povedal O’Rourke pre The Washington Post.

Zdroj: Bestlifeonline.com, foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie