Tradičné letné sviatky vo svete a u nás

0
Tradičné letné sviatky vo svete a u nás

Každá krajina má svoje tradičné sviatky. Niektoré z nich sa oslavujú v priebehu letnej sezóny, čo ich mení na dni plné zaujímavých podujatí. V znamení osláv sa bude niesť aj tohtoročné leto. Slávnostný program prebehne u nás aj vo svete.

Svätojánska noc (23.-24. jún)

Noc z 23. na 24. júna patrila v starom slovanskom kalendári medzi najvýznamnejšie udalosti v roku. Sviatok sa v predkresťanskom období oslavoval na celom území obývanom Slovanmi. Súčasný spôsob jeho osláv nadväzuje na staré slovanské zvyky. Na kopci nad dedinou sa pália svätojánske ohne, ktoré sa preskakujú kvôli nadobudnutiu sily. Magická noc je oslavovaná aj v Pobaltí, kde sa pri tejto príležitosti z kopca spúšťajú horiace kolesá symbolizujúce slnko.

Deň nezávislosti (4. júl)

Independence Day je každoročne sprevádzaný veľkými oslavami v celých Spojených štátoch amerických. Výročný deň, ktorý každoročne pripomína prijatie Deklarácie nezávislosti USA zo 4. júla 1776, je spomienkou na jeden z kľúčových míľnikov amerických dejín. Celodenný program v amerických mestách zahŕňa hudobné koncerty, divadelné predstavenia aj športové súťaže. Nechýbajú ani politické príhovory a rodinné grilovačky s jedlami a cukrovinkami vo farbách vlajky USA. Oslavy zvyčajne končia niekoľkominútovým ohňostrojom.Foto: Pixabay

Cyril a Metod (5. júl)

Cyrilo-metodská tradícia má v našej kultúre hlboké korene a pripomínanie príchodu bratov  zo Solúna urobilo z 5. júla jeden z najvýznamnejších letných dní v slovenskom aj v českom kalendári. Pri tejto príležitosti sa v oboch krajinách organizujú viaceré slávnostné podujatia, často s celonárodným charakterom. Významný deň je aj po rokoch štátnym sviatkom, ktorého oslavy sprevádzajú koncerty, divadelné hry či hradné slávnosti.

Naadam (10.-15. júl)

„Tri hry mužov“, ako sa v Mongolsku nazýva najväčší domáci sviatok, prebiehajú každý rok zhruba v polovici júla. Niekoľkodňová udalosť bude tento rok oslavovaná od 10. do 15. júla. Na programe sú tradičné dostihy, lukostrelecké súťaže aj mužské súboje v zápasení, ktoré sa pri príležitosti tohto sviatku uskutočňujú na území Mongolska už niekoľko storočí. Zmienky o hrách siahajú do 13. storočia, no domáci tvrdia, že sú staršie. Nie náhodou sa Naadam dostal do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.Foto: Pixabay

Deň dobytia Bastily (14. júl)

Písal sa 14. júl 1789, keď prevažne parížski obyvatelia dobyli pevnosť v Bastile a tým začali Veľkú francúzsku revolúciu. Tento deň sa stal symbolom konca despotických kráľovských režimov aj v zahraničí, nielen v krajine galského kohúta, kde je od roku 1880 oslavovaný ako štátny sviatok. Priebeh osláv sa v závislosti od vývoja doby menil, no idea sviatku je rovnaká. Francúzi si tento deň pripomínajú banketmi, ohňostrojom aj veľkou vojenskou prehliadkou.

Medzinárodný deň mládeže (12. august)

V pestrom zozname medzinárodných dní nechýba ani deň venovaný mladej generácii. Keďže Medzinárodný deň mládeže pripadá na august, kedy sú v mnohých štátoch prázdniny, oslavy môžu prebiehať naplno aj niekoľko dní. Už pár dní pred 12. augustom sa rozbiehajú športové turnaje a kultúrne festivaly s medzinárodným zastúpením. Pri príležitosti tohto dňa prebiehajú aj rôzne semináre a konferencie, ktorých cieľom je hľadať riešenia vedúce k lepšej budúcnosti mladých.  Foto: Pixabay

Nanebovzatie Panny Márie (15. august)

Žiadny letný sviatok nemá taký veľký medzinárodný dosah ako Nanebovzatie Panny Márie. Najstarší mariánsky sviatok, ktorí kresťania slávia od 5. storočia, je štátnym sviatkom vo viac ako 40 krajinách sveta. Okrem tradičných katolíckych bášt na juhu Európy, v Rakúsku alebo v Litve má stabilné miesto aj v kalendári Čile a Libanonu. Na Slovensku má status cirkevného sviatku, ktorého oslavy prebiehajú v kostoloch a na pútnických miestach v duchu liturgií.

Výročie SNP (29. august)

Deň pracovného pokoja si Slováci v auguste doprajú aj napriek tomu, že Nanebovzatie Panny Márie u nás nemá štatút štátneho sviatku. Presne o 14 dní neskôr sa u nás spomína na začiatok Slovenského národného povstania, ktoré oficiálne vypuklo práve 29. augusta 1944. Tento deň sa každý rok oslavuje ako Výročie SNP. Počas dňa sa uskutočňujú stretnutia s predstaviteľmi štátu, vojnovými veteránmi aj protifašistickými bojovníkmi. Voľný deň je tiež záverom letnej turistickej sezóny v mnohých rekreačných strediskách.

Foto na titulke: Pixabay

Prečítajte si aj: Najkurióznejšie tradície vo svete

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu