Treba hovoriť o menopauze: Takto ovplyvňuje pracovný výkon žien

0
Treba hovoriť o menopauze: Takto ovplyvňuje pracovný výkon žien
Zdroj: Unsplash.com

Mladá študentka Karin Popovičová (22) vzdelávajúca sa vo Veľkej Británii, prišla so zaujímavou štúdiou. Stážuje vo firme GSK, kde sa aktívne zaoberá menopauzou a dá sa povedať, že ich zistenia by sme rozhodne nemali zanedbať. 

Myšlienky na samovraždu

Karin k tejto problematike priviedla najmä jej mama. Pamätá si, ako mala 45 rokov a prestávala si veriť. Pred svojou dcérou srandovala, že je v prechode, no Karin neskôr zistila, že v každom vtipe je kúsok pravdy. Menopauzou si prejde každá žena, ale jej priebeh je veľmi individuálny. Kým niektorá z nás cíti viacero príznakov naraz, druhá si to ani nevšimne.

Karin však veľmi zasiahol osobný príbeh jednej skvelej líderky v Londýne. Tá jej otvorene povedala, že z ničoho-nič u nej prepukli depresie a uvažovala aj nad samovraždou. Následne vyhľadala pomoc a konzultant na menopauzu určil, že je skutočne v prechode.

Zdroj: Unsplash.com

Nie sme v tom samé

Niekto si môže povedať, že ide zase o zbytočne prehnanú tému, ale nie je. Žena môže cítiť príznaky menopauzy 5 rokov predtým, ako reálne začne. Medzi najčastejšie symptómy patrí:

  • návaly tepla
  • úzkosť
  • únava
  • nevoľnosť
  • problémy s pamäťou
  • depresia
  • zníženie koncentrácie
  • ťažká menštruácia

Symptómov môže byť až 60, no proces menopauzy je naozaj individuálny. V priemere začína vo veku 45 – 55 rokov. Ak to žena naozaj nezvláda, môže pociťovať potrebu po odchode z povolania. Preto je veľmi dôležité, aby sa o tom v spoločnosti viac diskutovalo. Ženám to vyšle signál, že v tom nie sú samé a nech nestrácajú nádej a chuť a vášeň pre svoju prácu. Stále sú dosť dobré a nielen to!

Zdroj: Unsplash.com

Možné riešenia

O menopauze z hľadiska biznisu sa začala hovoriť najmä kvôli tomu, ako sa vyvíja trh. Populácia starne a vo firmách sú prevažne starší ľudia. GSK prišlo s niekoľkými unikátnymi riešeniami. Vo svojich štruktúrach vytvorili internú skupinu na podporu žien – je to priestor, ktorý slúži na výmenu informácií a skúseností medzi ženami. Určenie zodpovedného pracovníka – na neho sa môžu ženy obrátiť v prípade núdze a on im poradí, ako ďalej postupovať. Okrem toho produkujú aj konferencie o výzvach žien vo vedení.

Do budúcna plánujú napríklad vylepšiť manažérsky tréning. Začlenili by doň menopauzu, aby manažéri vedeli, ako správne komunikovať so ženami.

žiadne príspevky na zobrazenie