Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ ŽENY BLOG MAGAZÍN PRÁCA ZDRAVIE ZDRAVIE ŽENY ŽENY A KARIÉRA

Treba hovoriť o menopauze: Takto ovplyvňuje pracovný výkon žien

Zdieľať

Mladá študentka Karin Popovičová (22) vzdelávajúca sa vo Veľkej Británii, prišla so zaujímavou štúdiou. Stážuje vo firme GSK, kde sa aktívne zaoberá menopauzou a dá sa povedať, že ich zistenia by sme rozhodne nemali zanedbať. 

Myšlienky na samovraždu

Karin k tejto problematike priviedla najmä jej mama. Pamätá si, ako mala 45 rokov a prestávala si veriť. Pred svojou dcérou srandovala, že je v prechode, no Karin neskôr zistila, že v každom vtipe je kúsok pravdy. Menopauzou si prejde každá žena, ale jej priebeh je veľmi individuálny. Kým niektorá z nás cíti viacero príznakov naraz, druhá si to ani nevšimne.

Karin však veľmi zasiahol osobný príbeh jednej skvelej líderky v Londýne. Tá jej otvorene povedala, že z ničoho-nič u nej prepukli depresie a uvažovala aj nad samovraždou. Následne vyhľadala pomoc a konzultant na menopauzu určil, že je skutočne v prechode.

Zdroj: Unsplash.com

Nie sme v tom samé

Niekto si môže povedať, že ide zase o zbytočne prehnanú tému, ale nie je. Žena môže cítiť príznaky menopauzy 5 rokov predtým, ako reálne začne. Medzi najčastejšie symptómy patrí:

  • návaly tepla
  • úzkosť
  • únava
  • nevoľnosť
  • problémy s pamäťou
  • depresia
  • zníženie koncentrácie
  • ťažká menštruácia

Symptómov môže byť až 60, no proces menopauzy je naozaj individuálny. V priemere začína vo veku 45 – 55 rokov. Ak to žena naozaj nezvláda, môže pociťovať potrebu po odchode z povolania. Preto je veľmi dôležité, aby sa o tom v spoločnosti viac diskutovalo. Ženám to vyšle signál, že v tom nie sú samé a nech nestrácajú nádej a chuť a vášeň pre svoju prácu. Stále sú dosť dobré a nielen to!

Zdroj: Unsplash.com

Možné riešenia

O menopauze z hľadiska biznisu sa začala hovoriť najmä kvôli tomu, ako sa vyvíja trh. Populácia starne a vo firmách sú prevažne starší ľudia. GSK prišlo s niekoľkými unikátnymi riešeniami. Vo svojich štruktúrach vytvorili internú skupinu na podporu žien – je to priestor, ktorý slúži na výmenu informácií a skúseností medzi ženami. Určenie zodpovedného pracovníka – na neho sa môžu ženy obrátiť v prípade núdze a on im poradí, ako ďalej postupovať. Okrem toho produkujú aj konferencie o výzvach žien vo vedení.

Do budúcna plánujú napríklad vylepšiť manažérsky tréning. Začlenili by doň menopauzu, aby manažéri vedeli, ako správne komunikovať so ženami.

Tagy

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár