Tri roky bez peňazí, 15 hodín denne

0
Tri roky bez peňazí, 15 hodín denne
podnikateľka, úspešná podnikateľka, cudzinci

Keď sa Chorvátka Mária Hrvatić v roku 2011 presťahovala do Bratislavy, aby tu pracovala pre spoločnosť IBM, neuvažovala nad tým, že v blízkej budúcnosti začne podnikať. Aj napriek tomu však rozbehla na Slovensku úspešnú firmu a zároveň obrovskú komunitu. 

Hlavnými myšlienkami tohto úspešného podnikateľského príbehu bolo pomôcť cudzincom úspešne sa usadiť na Slovensku a zároveň naučiť Slovákov chápať, tolerovať a akceptovať iné kultúry.

Kde vznikla vaša pôvodná myšlienka venovať sa cudzincom na Slovensku?

Na začiatku, keď som sa presťahovala do Bratislavy, poznala som tu veľmi málo ľudí. Nemala som tu rodinu, priateľov a mnohokrát som sa cítila sama. Povedala som si, že sa pokúsim spojiť cudzincov žijúcich na Slovensku a pomôžem tým nielen im, ale aj sebe, pretože spoznám množstvo nových ľudí.

Ako sa projekt Internationals Bratislava rozbiehal? Bol oň hneď od začiatku záujem?

Na začiatku som založila len malú komunitu cudzincov v rámci IBM. Najprv išlo len o klasické posedenia v podnikoch, no časom dopyt po týchto mojich eventoch rýchlo narastal. Postupne sa pridávalo viac a viac ľudí a z pôvodnej skupiny 20-30 ľudí bola zrazu skupina so 1000 ľuďmi. Pridávali sa aj cudzinci z iných korporácií, no nielen to. Začali sa pridávať aj samotní Slováci, pretože sa im v medzinárodnom prostredí veľmi zapáčilo. Keďže sa komunita rýchlo rozrastala, bol to pre mňa zrazu aj akýsi záväzok začať organizovať stále väčšie eventy, ale aj výlety či diskotéky. Dnes už dokážem zorganizovať party aj pre 1000 ľudí. V našej komunite je nás dnes viac ako 25 tisíc ľudí z viac ako 120 krajín sveta. Je to fakt úžasné.

podnikateľka,podpora, cudzinci, eventy
Zdroj: foto archív Mária Hrvatic

Kedy Vás napadlo, že by ste mohli na projekte Internationals Bratislava aj zarábať?

Pri prvých eventoch som vôbec nerozmýšľala nad tým, že na tom raz budem aj zarábať. Po úvodných stretnutiach som založila občianske združenie, no z neho som nemala žiaden zisk. Keďže som stále pracovala v IBM, bolo pomerne náročné zosúladiť môj osemhodinový pracovný čas s aktivitami, ktoré súviseli s Internationals. Rána, večere, víkendy či dokonca aj obedné prestávky v práci som mnohokrát venovala organizovaniu vecí pre Internationals. Obetovala som tomu podstatnú časť môjho voľného času a všetko som to robila v podstate zadarmo. Dnes si však myslím, že práve vďaka tomu sa mi podarilo získať mojich prvých klientov.
Keďže intenzita mojich aktivít spojených s Internationals narastala, v roku 2016 som sa rozhodla založiť firmu, Internationals Bratislava s.r.o. . Firma začala zaberať väčšinu môjho dňa a ja som musela pristúpiť k náročnému rozhodnutiu. Po siedmych rokoch som sa rozhodla zanechať moju kariéru v IBM a začala som sa plnohodnotne venovať mojej firme.

Čomu všetkému sa dnes v rámci firmy venujete?

Máme naozaj širokú škálu pôsobnosti, od organizácie rôznych jazykových kurzov, workshopov, kurzy yogy, pilates, tai-chi, zumby či brušných tancov. Tieto kurzy robíme vo vlastnom komunitnom centre, na ktoré som naozaj veľmi hrdá. Ponúkame však oveľa viac. Spomeniem napríklad organizovanie jednodňových výletov po Slovensku či kurzy varenia z rôznych kuchýň. Robíme aj obrovské diskotéky, na ktoré chodí aj viac ako 500 ľudí. Pre Slovákov organizujeme prednášky o cudzích kultúrach a tým sa snažíme bojovať proti xenofóbii.

Organizujeme tiež diskusie s inšpiratívnymi cudzincami, ktorí majú zaujímavé životné príbehy. Rovnako pre cudzincov premietame slovenské filmy s anglickými titulkami, čo je tiež veľmi zaujímavé. A v neposlednom rade pre cudzincov poskytujeme poradenstvo, napríklad ako si nájsť vhodné ubytovanie, prácu alebo ako riešiť rôzne iné problémy. Jednoducho, snažíme sa im čo najviac pomôcť.

podnikateľka, žena podnikateľka, cudzinci
Zdroj: foto archív Mária Hrvatic

Je vo vašich silách to všetko stíhať?

Robím to už dosť dlho na to, aby som si zvykla. Dôležité je mať svoj vlastný režim a plánovať si veci tak, aby bol čas naplno využitý. Väčšinou už ráno o siedmej pracujem a o siedmej večer zase končím. Ale samozrejme, nájdem si aj chvíľku pre seba. Veľmi rada varím, chodím do prírody, hrám na klavír a učím sa nové jazyky. Zatiaľ viem plynule hovoriť piatimi jazykmi a učím sa ďalšie.

Aké prekážky ste najprv musela prekonať?

Na začiatku celého projektu Internationals som nemala finančné zázemie na to, aby som si dokázala zaplatiť ďalších ľudí, napríklad účtovníka či ľudí na marketing. Všetko som si tak robila sama. Popri mojej práci v IBM to však bolo naozaj veľmi časovo náročné, čo sa trochu prejavilo aj na mojom zdraví. A tak som musela prijať neľahké rozhodnutie. Aj napriek tomu, väčšina priateľov aj rodičia prehovárali aby som zostala v IBM, rozhodla som sa odísť a naplno sa venovať Internationals.

Po odchode z IBM som však musela mnoho vecí zmeniť. Z pekného bytu z centra Bratislavy kde som bývala sama som sa presťahovala do Petržalky, kde som žila v zdieľanom byte s inými ľuďmi, na čo som nebola zvyknutá. Na zhruba päť mesiacov som sa ocitla v úplne inej situácii, nemal som ani čas a ani peniaze na veci, na ktoré som bola zvyknutá. Dá sa povedať, že v tom čase môj životný štandard spadol aspoň o tri úrovne nižšie. Vždy som však verila, že mám svoju víziu a cieľ, ktorý chcem naplniť a preto som sa nikdy nevzdala.

Podarilo sa vám dosiahnuť stanovené ciele?

Rovnako som dala dokopy skvelý tím ľudí, ktorý je dnes naozaj zohratý. A keď sa nad tým tak zamyslím, Internationals Bratislava môžeme dnes považovať za značku, ktorá na Slovensku niečo znamená. Mojim cieľom je cesta a táto Internationals cesta je skutočné nádherná, vždy mi prináša niečo nové a hlavne viem, že nikdy nekončí, takže jej ciele budem dosahovať celý život.

Čo by ste dnes poradili tým, ktorí chcú rozbehnúť svoj vlastný biznis?

Najťažšie je vziať na seba tú zodpovednosť, byť smelý a rozbehnúť to. Ľudia si často myslia, že hneď ako dostanú nápad, mali by založiť firmu, ja si však myslím, že to nie je správna cesta. Mali by si to najprv skúsiť robiť zadarmo a predovšetkým by mali zistiť, či je o služby, ktoré ponúkajú na trhu záujem a či sa im to vôbec oplatí robiť. Takisto je veľmi dôležité položiť si otázky, či je človek schopný aj tri roky vydržať bez peňazí, bez voľného času, pracovať 15 hodín denne a popri tomu počúvať kritiku a výsmech zo strany ľudí. Skúste si to predstaviť a ak v niečom z toho vidíte prekážku, podnikanie asi nebude pre vás.

Ak chce byť človek úspešný, musí si jednoznačne určiť priority. Ďalej je podľa mňa veľmi dôležité, aby ľudí tá práca bavila a napĺňala. Ak v tom človek nemá srdce, po čase ho to prestane baviť. V neposlednom rade je naozaj nutné sa stále zdokonaľovať a rozširovať sieť kontaktov.

žiadne príspevky na zobrazenie