Nášľapné míny v nemocniciach sú absolútne nehumánny čin, hovoria Lekári bez hraníc na Ukrajine

0
Nášľapné míny v nemocniciach sú absolútne nehumánny čin, hovoria Lekári bez hraníc na Ukrajine

Medzinárodná zdravotnícka a humanitárna organizácia Lekári bez hraníc bola svedkom masívneho a rozsiahleho ničenia zdravotníckych zariadení na Ukrajine. Absolútne nehumánny čin je používanie nášľapných mín v zdravotníckych zariadeniach.

  • V troch prípadoch tímy objavili protipechotné míny v plne funkčných nemocniciach.
  • Organizácia vyzýva bojujúce strany, aby rešpektovali medzinárodné humanitárne právo a svoju povinnosť chrániť civilné obyvateľstvo a verejnú infraštruktúru. Ľudia v núdzi musia mať neobmedzený prístup k životne dôležitým liekom a zdravotníckemu materiálu.
  • Nemocnice by nikdy nemali byť terčom útokov. Bojujúce strany musia umožniť nepretržitý prísun zdravotníckeho materiálu a zabezpečiť bezpečný a neobmedzený prístup k nezávislej humanitárnej pomoci pre ľudí v núdzi.

Zdravotnícke organizácie pod dohľadom armády

Po eskalácii vojny vo februári 2022 tímy Lekárov bez hraníc hodnotili zdravotné a humanitárne potreby obyvateľov v 161 mestách a dedinách v Donecku a Chersonskej oblasti. Cieľom bolo poskytnúť zdravotnícku pomoc ľuďom žijúcim v blízkosti frontovej línie. Napriek opakovaným žiadostiam o prístup k pacientom na oboch stranách frontu môžu zdravotníci organizácie pôsobiť len v oblastiach pod kontrolou ukrajinských armády. Z tohto dôvodu môžu poskytovať svedectvá len z týchto oblastí.

„Niektoré územia na tisíc kilometrov dlhej frontovej línii na Ukrajine boli jednoducho vymazané z mapy. Naše tímy sa stali priamymi svedkami toho, ako boli zničené domy, obchody, detské ihriská, školy a nemocnice sa zmenili na trosky. V niektorých mestách či dedinách, kde pracujeme, sme videli úplnú devastáciu,“ hovorí Christopher Stokes, vedúci misie Lekárov bez hraníc na Ukrajine.

Mimoriadne nehumánny čin

Lekári bez hraníc boli svedkami útokov na zdravotnícke štruktúry už skôr. Prvýkrát to bolo v apríli v Mykolajive, potom o dva mesiace neskôr v Apostolove. V oboch prípadoch boli nemocnice zasiahnuté kazetovou bombou. Útoky ochromili fungovanie zariadení na niekoľko dní a pacienti zostali bez prístupu k lekárskej starostlivosti.

Pri troch ďalších príležitostiach, 8., 11. a 15. októbra 2022, objavili tímy protipechotné míny vo vnútri fungujúcich nemocníc v Chersonskej, Doneckej a Izjumskej oblasti, ktoré predtým okupovala ruská strana.  „Používanie nášľapných mín je bežné v oblastiach v blízkosti frontovej línie, ale vidieť ich nastražené priamo v zdravotníckych zariadeniach nás šokovalo. Je to mimoriadne nehumánny čin. Vysiela jasný odkaz tým, ktorí sa snažia nájsť lieky alebo niekoho, kto by ich ošetril, že nemocnice nie sú bezpečné miesta, hovorí Vincenzo Porpiglia, koordinátor projektu v Doneckej oblasti.

Lekárske tímy tiež zistili, že viaceré nemocnice v bývalej Ruskom okupovanej Chersonskej a Doneckej oblasti boli vyrabované a boli vyrabované aj zdravotnícke vozidlá vrátane sanitiek, boli zničené. V dvoch zariadeniach zostali aj zbrane a výbušniny.

Prečítajte si aj: Obávame sa aj o psychické zdravie Ukrajincov, hovoria Lekári bez hraníc na Ukrajine

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas okupácie

Ruskí vojaci ma zatkli. Z môjho domu ma odviedli na administratívne oddelenie, kde ma dve hodiny vypočúvali. Chceli, aby s nimi spolupracoval personál nemocnice,“ povedal jeden z lekárov z Mykolajivskej oblasti, ktorého počas výsluchu bili a prikázali mu, aby nehovoril ukrajinsky. Potom, keď ho opakovane prepustili a vzali späť do väzby, vojaci mu nariadili, aby sa nevracal do nemocnice a nehovoril so žiadnym zamestnancom.

„Posadili ma do auta a sledovali ma, až kým som sa nedostal do šedej zóny. Oblasť bola plná nášľapných mín. Začal som šoférovať a bál som sa, že cestou zomriem. Dostal som sa cez pole k ukrajinským ozbrojeným silám. Keď som im ukázal rany a modriny na rukách od pút, pomohli mi dostať sa k rodine,“ spomína lekár.

Prístup k liekom obmedzený

Podľa svedectiev lekárov a pacientov, ktorí zažili ruskú okupáciu, bol prístup k základným liekom alebo starostlivosti značne obmedzený. Tieto svedectvá potvrdili na základe 11 000 lekárskych konzultácií, ktoré sa uskutočnili od novembra 2022 do februára 2023. Lekárske tímy sa často starali o pacientov s chronickými ochoreniami, ktorí neboli liečení celé mesiace.  Podľa ich vlastných slov sa pacienti nemohli dostať k zdravotnej starostlivosti najmä kvôli obmedzeniam pohybu, masívnemu zničeniu zdravotníckych zariadení alebo kvôli nepredvídateľného správania niektorých ruských jednotiek. Pacienti Lekárov bez hraníc tiež uvádzali, že lekárne a zdravotné strediská, ktoré neboli zničené, sa stali terčom rabovania a že okupačné sily nezabezpečili dostatočné zásoby liekov.

Chýbajú lekári, ale i zásoby

„Keď ruské vojská vstúpili do nášho mesta, v nemocnici zostalo len niekoľko lekárov a ďalšieho zdravotníckeho personálu. Chýbali nám chirurgovia. Každý deň privážali do nemocnice ľudí zranených šrapnelmi a črepinami. Pomáhali sme im, ale postupne nám dochádzali zásoby,“ opísal Lekárom bez hraníc jeden z lekárov z Chersonskej oblasti. Keďže nemal čím liečiť svojich pacientov, lekár sa rozhodol ísť za ruskými vojakmi a požiadať ich o zdravotnícky materiál.

Chýbali napríklad močové katétre, ktoré sa používajú u pacientov s vážnymi zraneniami, ktorí ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti a nemôžu vstať. „Pretože nie sú žiadne, bol nedostatok, namáčali sme ich do špeciálnych roztokov a opakovane sme ich používali,“ povedal lekár.

„Raz nám Rusi povedali: ‚Napíšte zoznam liekov, všetko vám dodáme‘. Dal som im zoznamy možno desaťkrát. Z 86 položiek nám priniesli len 16 – obväzy, gázu, plastové fólie, kanyly, striekačky a niekoľko liekov proti bolesti a zápalom,“ uzatvára medik, ktorý nemal čím liečiť pacientov s cukrovkou a inými chronickými ochoreniami.

Prečítajte si aj rozhovor so psychologičkou z Lekárov bez hraníc: U mnohých detí sme riešili nočné mory a sebapoškodzovanie

Pôsobenie Lekárov bez hraníc

Lekári bez hraníc prvýkrát pôsobili na Ukrajine v roku 1999. Od 24. februára 2022 organizácia výrazne rozšírila svoje aktivity, aby pokryla potreby vyplývajúce v dôsledku vojny. V súčasnosti pôsobia v mestách Apostolove, Dnipro, Fastiv, Ivano-Frankivsk, Charkov, Kosťantynivka, Kropyvnyckyj, Kryvyj Rih, Kyjev, Ľvov, Lyman, Mykolajiv, Odesa, Pokrovsk, Slovjansk, Ternopil, Užhorod a Žitomir. Okrem liečby tuberkulózy zdravotnícki pracovníci zameriavajú aj na akútne chirurgické zákroky, starostlivosť o osoby, ktoré prežili sexuálne násilie, fyzioterapiu a psychologickú podporu. Lekári bez hraníc prevádzkujú na Ukrajine sanitky a špecializované lekárske evakuačné vlaky, ktoré len v minulom roku evakuovali 2 558 pacientov.

Redakcia Akčných žien sa plne stotožňuje s tvrdením Lekárov bez hraníc, že používanie nášľapných mín v zdravotníckych zariadeniach je mimoriadne nehumánny čin.

Zdroj + foto: Lékáři bez hraníc

Titulná foto: Zničená nemocnica v Lyman, Donecká oblasť, autor foto Colin Delfosse

Kyjev / Praha, 23. marca 2023

žiadne príspevky na zobrazenie