Ukrajinská reportérka Olesia Markovic: Charkov nie je jediným cieľom útokov

Olesia Markovic (Oleshko) je doktorandkou na Akadémii ukrajinskej Národnej univerzity v Kyjeve. Je bývalá komunikačná konzultantka International Finance Corporation a reportérka pre zahraničné veci. Názory vyjadrené v tomto komentári sú jej vlastné:

Tí z nás, ktorí žijeme na Ukrajine, sme v posledných mesiacoch úzkostlivo čítali titulky, ktoré hlásali hrozbu vojny hroziacej nad našou krajinou. So 100 000 ruskými vojakmi zhromaždenými na ukrajinskej hranici je to sotva prekvapenie. Ukrajina je však už takmer osem rokov vo vojne.

V roku 2014 Rusko pripojilo Krym a Ruskom podporovaní separatisti prevzali kontrolu nad východoukrajinskými mestami Doneck a Luhansk v pokračujúcom konflikte, ktorý si podľa odhadov OSN v roku 2019 vyžiadal približne 13 000 obetí. To, čomu teraz čelíme, už dusilo a všetkým Ukrajincom teraz svitá, ako rýchlo by to mohlo prerásť do vojny v celej krajine.

Zničené letisko v Donecku

Jasne si pamätám svoju poslednú cestu do Donecka v máji 2014 ako člen špeciálnej pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe na Ukrajine (OBSE/SMM). V meste sa občas vyskytli prestrelky a náš bezpečnostný protokol nám zakazoval opustiť hotel. Keď nastal čas odchodu, náš úplne nový obrnený nákladiak nás priviezol na kedysi luxusné letisko v Donecku, ktoré sa zmenilo na prázdne a ponuré miesto. Medzi mužmi bolo len pár pasažierov v neidentifikovaných uniformách a s tankom uhniezdeným v kvetinovom záhone, ktorý bol nasmerovaný na odlietajúce lietadlá.

Do ukrajinského hlavného mesta Kyjeva sme sa dostali v poriadku, no o pár dní sa donecké letisko stalo kulisou smrtiacej bitky medzi Ruskom podporovanými separatistami a ukrajinskou armádou. Ešte v roku 2014 sa zdalo, že čo sa deje v regióne Donbas pozdĺž ukrajinskej hranice, zostáva tam.

Ukrajinská armáda vojnu lokalizovala, takže väčšina civilistov (okrem tých, ktorí žijú v blízkosti bojiska) nepocítila následky. Odeské pláže, kyjevské reštaurácie a karpatské lyžiarske strediská fungovali ako obvykle. Mnohým, vrátane mňa, však bolo zrejmé, že situácia na Donbase je ako hlboká rana prekrytá len leukoplastom – možno to nebudete vidieť, ale ak sa to nebude správne riešiť, môže vás to stáť život.

Olesia Markovic, zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=SqoJW0G7r0Q&t=5s

100 000 ruských vojakov v blízkosti hraníc

Teraz, v roku 2022, zrazu všetkým na Ukrajine svitlo, že vojna môže vypuknúť aj za oblasťou Donbasu a narušiť každodenný život vo zvyšku krajiny. Podľa ruského dramatika Antona Čechova, ak je v prvej kapitole na stene puška, v druhej alebo tretej musí vybuchnúť. A tu sa zaoberáme nielen jednou puškou, ale až 100 000 ruskými vojakmi v tesnej blízkosti východnej hranice Ukrajiny.

Prečítajte si: Hrozí nám tretia svetová vojna?

Táto vojenská posila, ktorá bola pred pár mesiacmi vnímaná len ako klebetenie, sa odvtedy stala pre ukrajinskú spoločnosť ráznym poplašným signálom. Je iróniou, že poplach vyvolali zahraniční diplomati, politici a médiá, zatiaľ čo ukrajinský politický establišment si hrozbu uvedomoval pomaly. V kruhu novinárov, občianskych aktivistov, akademikov a niekoľkých opozičných politikov som zúfalo hľadala odpovede na veľmi zásadnú otázku: Čo by sme mali ako občania robiť, ak Rusko zaútočí?

Januárový prejav prezidenta

Nedávna odpoveď, ktorá napokon prišla od ukrajinského prezidenta, nepomohla. 19. januára ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pôvodne herec, ktorý pred vstupom do politiky hral v televízii, vydal video prejav, v ktorom Ukrajincov požiadal, aby nepodliehali panike. Dal podrobnú prognózu na rok 2022: osláviť Veľkú noc v apríli, grilovačku na 1. mája, plánovať letnú dovolenku a podobne.

Avšak o pár dní neskôr, v rozhovore pre The Washington Post, sa zdá, že túžba po grilovaní úplne vyprchala, keď Zelenskyj priznal, že ruské jednotky by mohli obsadiť Charkov, mesto na východnej Ukrajine. Netreba dodávať, že toto vyhlásenie okamžite vyvolalo paniku medzi obyvateľmi Charkova a starosta mesta musel vydať vyhlásenie, v ktorom sa zaviazal chrániť ho pred možnou ruskou inváziou.

Mapa útokov na Ukrajinu, zdroj: CNN

Putinov zlý prepočet

Charkov nie je jediným cieľom potenciálnych útokov. Nedávne správy o spoločných rusko-bieloruských vojenských cvičeniach v Bielorusku vyvolali obavy na severe Ukrajiny, najmä v Kyjeve a Černihive. Na juhu nemôže pokojne spávať ani čiernomorské pobrežie Ukrajiny, keďže tieto územia sa môžu stať potenciálnym cieľom útoku z Ruskom kontrolovaného odštiepeneckého Podnesterska. Ak sa to spojí s ofenzívou od Donbasu na juhovýchode, ruská armáda môže potenciálne obsadiť pobrežie a vnútrozemskú Ukrajinu.

Bez adekvátnej komunikácie zhora nadol sa mnohí občania rozhodli dodržiavať pravidlá prežitia zdravého rozumu: zásobiť sa jedlom a zriadiť miesta na stretnutia so svojimi blízkymi pre prípad, že by komunikácia nefungovala. Miestne úrady kontrolujú svoje núdzové kapacity a testujú varovné systémy.

Kontrola krytov

Minulý mesiac kyjevské mestské úrady a štátna pohotovostná služba skontrolovali stav miest v hlavnom meste označených ako bombové kryty a aktualizovali svoju mapu na oficiálnej webovej stránke mesta Kyjev. Kľúčovým objektom, ktorý má byť hromadným úkrytom v prípade leteckých útokov, je podzemná infraštruktúra kyjevského metra. Jeho kapacita je však obmedzená na „hostenie“ približne 200 000 ľudí, čo je pre najmenej 3 milióny obyvateľov Kyjeva málo.

Tí, ktorí nemajú to šťastie, aby sa dostali do metra, by sa museli ukryť na miestach, ako sú podzemné parkoviská, pivnice kondomínia a iné verejné a komerčné nehnuteľnosti. Niektoré pivnice označené v rokoch 2014 – 2015 ako úkryty pred bombami boli neskôr prerobené na civilné použitie, aby v prípade núdze fungovali ako úkryty pred bombami. Ale kamarátka mi povedala, že pivnica v jej budove, ktorá mala byť predtým označená ako prístrešok, bola prenajatá a teraz je v nej kaviareň, zatiaľ čo ďalší určený prístrešok v mojej štvrti bol počas stavebného projektu úplne zbúraný.

Kyjev, pixabay.com

Neistota ľudí vyčerpáva

Ľudia pripúšťajú, že neistota a nedostatok jasných núdzových pokynov vyčerpávajú ich intelektuálne a emocionálne zdroje, čo sťažuje sústredenie sa na aktuálne úlohy a ich schopnosť vytvárať dlhodobé plány. Popieranie by však bolo ešte škodlivejšie. Celá táto situácia mi pripomína epizódu z románu Juliana Barnesa „Hluk času“, beletrizovanej biografie slávneho sovietskeho skladateľa Dmitrija Šostakoviča.

Uprostred honu KGB na inteligenciu Barnes napísal, že Šostakovič si bol takmer istý, že bude zatknutý. A tak si každú noc (zvyčajne KGB zatýkala uprostred noci, aby ľudí zachytila ​​nepripravených), zbalil si malý kufor a celé hodiny stál pred výťahom a čakal, kým za ním príde KGB. Dokonca ho napadlo priniesť si stoličku, aby bolo čakanie pohodlnejšie. Vždy, keď počul zvuk výťahu, srdce mu vyskočilo, ale keď výťah zastavil na inom poschodí, spamätal sa a vrátil sa domov s kufrom.

Až do ďalšej noci. Ľudia na Ukrajine sa práve teraz kolektívne správajú ako Šostakovič: Nemôžu si pomôcť, musia byť ostražití, aj keď sú tým vyčerpaní, zatiaľ čo samotný Vladimir Putin sa správa ako KGB.

Olesia Markovic, ukrajinská reportérka

Zdroj: https://edition.cnn.com/2022/01/23/opinions/ukraine-russia-daily-impact-markovic/index.html