Upratovanie detskej izbičky zvládnete už teraz hravo!

0
Upratovanie detskej izbičky zvládnete už teraz hravo!
detska izba

Myšlienky upratovacej guru Marie Kondo nie sú určené len dospelým a bezdetným. Dosiahnutie životnej harmónie a poriadku dokážete aj s deťmi. A dokonca svoje malé lásky môžete zapojiť aj do upratovania. Objavte praktické tipy, vďaka ktorým udržíte hračky na území detskej izby, ktorá už nikdy nebude pôsobiť ako po výbuchu.

Prevetrajte detské skrine

Vyhraďte si na to celý deň, pretože upratovanie skríň na etapy býva vyčerpávajúce. Viackrát ako raz ho určite absolvovať nechcete. Na generálne upratovanie detskej skrine si prizvite deti na pomoc. Dokážu vám úprimne povedať, ktoré oblečenie sa im páči a ktoré už nie. Zároveň zistíte, z ktorých kúskov vyrástli a len zbytočne prekáža v skrini.

A kam s vyradeným detským oblečením? Princípom upratovania podľa Márie Kondo je nelipnúť na minulosti a nezahltiť svoj domov krabicami. Oblečenie neschovávajte pre vnúčatá v garáži alebo v inej skrini, ale radšej ho predajte alebo venujte. Oblečenie, ktoré vrátite späť do skrine, rozdeľte podľa typu a účelu. Čo možno zavesiť na ramienko, to zaveste. Tričká s obľúbeným potlačou tak nájdete ľahšie, než vo vysokom komíne z tričiek.

Marie Kondo radí, ako ukladať oblečenie, aby zabralo menej miesta v skrini:

Pokiaľ nemáte možnosť zavesiť oblečenie na ramienka, stavte na tip od upratovacej guru Marie Kondo. Zabudnite na len tak tak držiace komíny oblečenia, ale skladajte ho vedľa seba. To si žiada samozrejme iný uhol pohľadu pri jeho skladaní. Napríklad tričká zložte najskôr tak, ako ste zvyknutí, a potom ich ešte raz prehnite. Do úložných krabíc a boxov ich potom položte ohybom smerom nadol. Získate tak perfektný prehľad o obsahu.

Veľké zmeny nepodnikajte bez detí

Vytriediť hračky, plyšáky, výkresy a knižky sa oplatí, pretože v detskej izbe zaberajú až 40% miesta. Nielen dospelí sentimentálne tiahnu k veciam, ktoré vlastne vôbec nepotrebujú. Niekedy aj jedna vyhodená hračka, bez predchádzajúceho opýtania, môže spôsobiť potoky sĺz. Slzičkám po obľúbenom plyšákovi sa vyhnete, ak si prizvete deti ako poradcov. Budú sa cítiť dôležito, a o to viac s vami budú chcieť spolupracovať.

detska izba
Foto: pixabay.com

Dohodnite sa napríklad, že si 10 hračiek a 10 knižiek vyberú ony, a ďalších 10 vyberiete vy. Veci, ku ktorým už nemáte ani jeden z vás vzťah, pôjdu do krabice a preč z domu (alebo sa prenechajú mladšiemu súrodencovi). Deti, ktoré sú už odmalička zvyknuté svoje veci triediť, posúvať ďalej a uvažovať o ich hodnote to majú v dospelosti o poznanie ľahšie. Umenie organizácie a uvedomenie si hodnoty peňazí si osvoja oveľa skôr.

Na každej zmene v detskej izbe sa dohodnite s ich obyvateľmi

Prečítajte si aj článok o tom, že otcovia budú mať nárok na rodičovskú dovolenku

Odpadkový kôš do detskej izby patrí!

Ťažko môžete po svojich deťoch chcieť, aby si po sebe upratoval, keď im na to nedáte všetky dostupné prostriedky. Tým najzákladnejším je odpadkový kôš. Zaobstarať môžete jeden veľký, alebo dva menšie – jeden k písaciemu stolu, druhý do rohu. Od teraz už sa prázdne obaly od čokolády nikdy nebudú váľať na stole ani pod posteľou.

Dobré zázemie na hranie

Kde sa tie hračky stále berú, a hlavne na miestach, kde by vôbec byť nemali? Ak si vaše deti rozťahali hračky po celom byte, je čas zistiť prečo. Možno im v izbičke chýba niečo podstatné. Puzzle sa zas lepšie stavajú pri stole, ale čo keď v izbičke žiaden nemajú? Samozrejme sa premiestnia k jedálenskému stolu alebo do vašej pracovne.

A čo koberec, na ktorom sa odohráva väčšina hier? Deti dobre vedia, že tvrdá a studená zem nie je pre hry ideálne. Takže je dosť možné, že práve kvôli tomu sťahujú svoje hračky do vašej spálne alebo obývačky, kde koberec je. Spýtajte sa detí, čo presne im v ich kráľovstva chýba, aby sa v ňom chceli hrať častejšie. Autíčka, lego kocky aj bábiky tak už nebudete nachádzať všade možne.

Garáž nad postieľkou? To len tak niekto nemá! O to viac si ju budú chcieť deti zorganizovať samy:

Upratovanie hrou nie je klišé

Značky ako LEGO® a Unlimited Design for kids našli skvelý spôsob, ako motivovať deti k upratovaniu hračiek. Poličkám a upratovacím boxom dali podobu vecí, ktoré deti milujú. On je medzi upratovaním autíčok do krabice a ich zaparkovaním do garáže nad postieľkou veľký rozdiel. Usporiadajte súťaž o to, kto skôr uprace plyšákov. Keď bude v stávke pred večerou zakázaná zmrzlina, pôjde to samo.

Spôsobov, ako zapojiť deti do upratovania bez odvrávania a zákazov je veľa. Akonáhle sa naučíte hovoriť jazykom svojich ratolestí, detská izba nikdy nemusí vyzerať ako po apokalypse.

Foto na titulke: pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu