Utiekla pred vojnou do Británie: Ukrajinka mala neuveriteľné šťastie, no potom…

0
Utiekla pred vojnou do Británie: Ukrajinka mala neuveriteľné šťastie, no potom…
Zdroj: IG/alincheer

Aj Alina Nesterova z Kyjeva okúsila na vlastnej koži vojnu. Z pohodlnej postele sa presunula do krytu, aby sa skryla pred bombami a potom nasledoval dlhý útek. Nový život na ňu čakal vo Veľkej Británii.

Šťastie

S viacerými ľuďmi sa skrývala v bunkri, no po krátkej dobe bola rozhodnutá, že musí odísť. „Bolo to napäté, ale za dva dni, ktoré sme strávili v bunkri, sme sa stali rodinou. Všetci sa o seba starali, chlapi chodili po jedlo, dievčatá varili, striedali sme sa a spali na zemi,“ povedala pre BBC.

Najprv ju čakala 12-hodinová cesta do Ľvova. To však ešte zďaleka nebol koniec. Cestovala ďalej do Rumunska, Francúzska a napokon ukotvila v Británii. „Milujem Veľkú Britániu, je taká bezpečná, dala mi pokojnú oblohu,“ povedala.

Bola to veľmi rýchla a náročná zmena prostredia, no za to nevyhnutná. Alina však mala šťastie. Keď ešte bola na Ukrajine, podieľala sa na tvorbe relácie MasterChef. Nové útočisko jej poskytlo prácu pre MasterChef UK. „Je to podobné ako v mojej ukrajinskej práci MasterChef, ale teraz som v produkčnom tíme, na Ukrajine som pracovala v oddelení potravín. Naozaj milujem túto prácu,“ povedala s úľavou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alina Nesterova ???? (@alincheer)

Prišla o spomienky

Hoci sa má dobre, mysľou je stále na Ukrajine so svojou rodinou. Jej rodičia sa tam rozhodli zostať, no sú v pravidelnom kontakte. Komunikujú spolu každý deň, každú hodinu. Lenže keď raz išla z práce a odosielala práve svojim najbližším správu, nejakí tínedžeri na bicykloch jej vytrhli mobil z rúk.

„Našťastie si pamätám čísla mamy a otca,“ povedala. Žiaľ, v mobile mala aj iné dôležité veci. „Všetky moje spomienky – moja posledná fotka z bunkra, moja posledná fotka s mojimi priateľmi,“ dodala smutne. Hoci o ne fyzicky prišla, nikdy na ne nezabudne. Obzvlášť na ten moment, kedy sa zobudila do vojny.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alina Nesterova ???? (@alincheer)

Prevratný moment

Rusko zaútočilo 24. februára na Ukrajinu. Aj Aline sa obrátil život naruby, no spočiatku tomu vôbec nechcela veriť. No v daný dátum jej kamarát nad ránom klopal na dvere. „Vypadni odtiaľto, vojna sa začala,“ varoval ju. „Si blázon, je 21. storočie, o akej vojne to hovoríš?“ opýtala sa ho naspäť. Nedávalo jej to logiku. Komu by dávalo…

Lenže hneď sa dostala do reality, akonáhle zbadala príhovor ruského prezidenta Vladimira Putina k jeho jednotkám. Aline sa našťastie podarilo utiecť z jej milovanej krajiny, no každý deň bojuje so strachom o svojich najbližších.

 

žiadne príspevky na zobrazenie