Väčšina mladých podporuje členstvo Slovenska v EÚ a NATO, ale ich názory na vojnový konflikt na Ukrajine sa líšia

0
Väčšina mladých podporuje členstvo Slovenska v EÚ a NATO, ale ich názory na vojnový konflikt na Ukrajine sa líšia

15.9.2023 (SITA.sk) – Väčšina mladých ľudí podporuje členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO), v názoroch na vojnový konflikt na Ukrajine sa líšia a odmietajú vojenskú pomoc Ukrajine.

Členstvo v EÚ je pre mladých samozrejmosť

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus realizovaný pre nestranícku mobilizačnú kampaň Chcem tu zostať na vzorke 712 respondentov vo veku od 18 – 25 rokov v auguste tohto roku.

V prípade konania referenda by až 66 percent respondentov prieskumu hlasovalo za zotrvanie Slovenska v EÚ a pre väčšinu mladých voličov je členstvo v EÚ úplne samozrejmé a nevedia si predstaviť, že by tomu bolo inak, uviedlo to takmer 70 percent opýtaných. Taktiež sa 75 percent mladých voličov vyjadrilo, že je hrdých na to, že sú práve Slovákmi.

Vysoký záujem o parlamentné voľby

Ako ďalej informoval Patrik Kimijan z kampane, vyššiu podporu nášho členstva v EÚ vyjadrili mladí respondenti, ktorí majú vysoký záujem zúčastniť sa na parlamentných voľbách.

Viac o téme: Predčasné voľby 2023 na Slovensku

Vyššiu podporu členstva kampaň zachytila u voličov s vysokoškolským vzdelaním a medzi respondentmi z priaznivejších socio-ekonomických podmienok.

Mladí voliči na členstve v EÚ najviac oceňujú cestovanie bez víz, možnosť štúdia a práce v zahraničí, spoločný trh a taktiež možnosť platiť eurom.

„Mladí ľudia rozumejú tomu, že projekt EÚ vznikol práve ako garancia mieru na kontinente, 65 percent mladých súhlasí s tvrdením, že existencia EÚ je dôležitá pre zachovanie mieru medzi štátmi a národmi v Európe, kde v minulom storočí vypukli dve svetové vojny a o to aktuálnejší je dnes,“ uviedol Kimijan.

Prozápadná inklinácia

Z prieskumu ďalej vyplýva, že za zotrvanie Slovenska v NATO je 64 percent mladých. Zotrvanie podporujú mladí, ktorí majú vysoký záujem zúčastniť sa na nadchádzajúcich voľbách, s vyšším vzdelaním a medzi mladými z priaznivejších socio-ekonomických podmienok. Kampaň u mladých ľudí taktiež spozorovala mierne silnejšiu prozápadnú inklináciu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Z prieskumu taktiež vyplýva, že 48 percent mladých voličov súhlasí s názorom, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedné Rusko, ktoré nášho východného suseda napadlo. Avšak, 42 percent respondentov uviedlo, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedný západ a USA.

Väčšina mladých ľudí taktiež odmieta vojenskú pomoc Ukrajine. Až 61 percent si myslí, že Slovensko by nemalo posielať na Ukrajinu žiadne zbrane a vojenskú techniku, naopak, 32 percent to považuje za správne.

Viac k témam: členstvo v Európskej únii, členstvo v NATO, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Prieskum, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Väčšina mladých podporuje členstvo Slovenska v EÚ a NATO, ale ich názory na vojnový konflikt na Ukrajine sa líšia © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu