Videoaplikácia Zoom zaznamenala obrovský nárast vďaka koronakríze

0
Videoaplikácia Zoom zaznamenala obrovský nárast vďaka koronakríze

Súčasná izolovaná spoločnosť využíva online technológie vo veľkom. Či už ide o pracovné povinnosti alebo voľný čas, mnoho ľudí komunikuje práve cez videoaplikáciu Zoom. Táto aplikácia od začiatku koronakrízy zaznamenala obrovský nárast ziskov a svojho zakladateľa zaradila medzi miliardárov.

Vlády po celom svete odporúčajú svojim občanom zostávať doma, ak im úplne neobmedzili voľný pohyb. Mnohí z nás kvôli tomu museli presedlať na online komunikáciu – kvôli vzdialenej rodine i home office. Následkom toho sú milióny stiahnutí rôznych videoaplikácií. Spoločnosti stojace za ich vznikom získavajú vysoké tržby, zatiaľ čo zvyšok trhu trápi kríza.

Mnohí zamestnanci dnes pracujú z domu. Ako zvládajú home office Akčné ženy?

Podobným príkladom je aplikácia Zoom. Tá umožňuje používateľom komunikovať cez videohovor až s 99 ľuďmi naraz. Zoom sa v súčasnosti prebojoval na vrchol nasťahovanejších aplikácií v rebríčku Apple Store. Zaznamenaných bolo 2,13 miliónov stiahnutí len počas 23. marca. V tento deň bol vo Veľkej Británii vyhlásený „lockdown“.

Cez Zoom na rande aj do práce

Aplikácia má naozaj širokú škálu využitia. Ľudia ju používajú ako virtuálnu školskú triedu, na inscenovanie „rande naslepo“, či dokonca na bohoslužby a „stretnutia“ s duchovnými. Zadarmo ju môžete používať, ak netelefonujete dlhšie ako 40 minút.

Pôvodne sa však Zoom orientoval hlavne na oblasť biznisu. Korporátna licencia pre veľké spoločnosti stojí 15,99 libier mesačne, a to len za jedného používateľa. Pri tejto licencii však firma musí mať minimálne 50 účastníkov hovorov. Spoločnosť vďaka home office zaznamenala až 85 % nárast príjmov za posledné tri mesiace.

Tento nezvyčajný nárast tržieb sa odrazil aj na investičných trhoch. Akcie Zoom Video Communication mali v januári hodnotu 70 dolárov – vtedy ešte koronavírus nebol vo svete tak rozšírený. Dnes už majú akcie Zoom hodnotu 150 dolárov. Vďaka tomu je v súčasnosti trhová hodnota spoločnosti asi 42 miliárd dolárov.

Z majiteľa Zoomu je dnes miliardár

Vďaka obrovskému úspechu spoločnosti sa jej zakladateľ a majiteľ Eric Yuan stal jedným z najbohatších ľudí na svete. Yuan od začiatku koronakrízy spozoroval obrovký nárast ziskov, vďaka čomu zarobil 4 miliardy dolárov.

https://www.instagram.com/p/B-vvD3YBema/

Podľa indexu miliardárov portálu Bloomberg je dnes Yuan 182. najbohatším človekom na svete. Jeho „susedmi“ sú napríklad legendárny investor George Soros, tvorca Hviezdnych vojen George Lucas, či Sir Richard Branson, zakladateľ Virgin Group.

Yuan vytváral Zoom s myšlienkou „robiť ľudí šťastnými“, no v žiadnom prípade nečakal takýto úspech. Pre Associated Press povedal, že nehodlá neustále sledovať burzu s akciami. Ak čísla poklesnú, bude to preňho znamenie, že má naďalej tvrdo pracovať na svojom úspechu.

Došli vám nápady, čo robiť počas karantény? Prečítajte si náš článok

Zoom bol pôvodne určený len pre konferencie

Yuanovi prvýkrát napadlo vytvoriť aplikáciu pre videokonferencie ešte v roku 1990. Podnetom na jej vytvorenie bolo jeho 10-hodinové cestovanie vlakom – cestoval, aby sa mohol stretnúť so svojou priateľkou. Dnes sú už s jeho vtedajšou priateľkou manželia. „Predstavoval som si iné spôsoby, ako by som mohol navštíviť svoju priateľku bez toho, aby som cestoval – tieto denné snívania sa eventuálne stali základom pre Zoom.“

Yuan nepredpokladal, že sa Zoom bude využívaj aj na domáce vyučovanie či detské narodeninové oslavy. Teší ho však, že vďaka tejto aplikácii môže aj malým deťom sprostredkovať trochu radosti v týchto náročných časoch. Aj keď sa Eric Yuan stal boháčom z dňa na deň, nevie sa dočkať, kedy kríza plynúca z Covid-19 pominie. Zamestnávatelia si podľa neho možno uvedomia, že ich podriadení dokážu pracovať z domu rovnako efektívne ako v kancelárii.

„Dúfam, že táto kríza skončí čo najskôr. Jednou vecou som si však istý, a to tým, že si spoločnosti uvedomia, že pracovať sa dá aj takto. Som si istý, že takmer každá firma bude nad tým premýšľať a povie si, „možno práca z domu má zmysel“, a možno umožní každému zamestnancovi pracovať z domu, aspoň raz do týždňa. Predtým to mnohí podnikatelia ani nechceli skúsiť,“ myslí si Yuan.

žiadne príspevky na zobrazenie