Viete, ktoré rajské ovocie vyniesla Eva z raja alebo na ktorom strome sa obesil Judáš?

1
Viete, ktoré rajské ovocie vyniesla Eva z raja alebo na ktorom strome sa obesil Judáš?

Čo nám ako prvé napadne pri pojme vianočné rastliny? Vianočná ruža? Imelo? Predstavte si, že naši predkovia si už 4.decembra odlomili brezovú vetvičku a dali ju do vody. Podľa vypučaného lístka presne na Štedrý večer vedeli, aký rok ich čaká. Viete, ktorý strom je nositeľom symbolu pravdy?

Čerešňa

Biele čerešňové kvety symbolizujú čistotu nepoškvrneného počatia Panny Márie. Čerešňové plody predstavujú rajské ovocie, ktoré Eva tajne vyniesla z raja. Naši predkovia verili, že čerešňové vetvičky majú magickú silu, preto s nimi na Vianoce čarovali. Táto tradícia pravdepodobne pochádza z doby, keď na našom území sídlili Kelti a druidi čarovali so stromami a kríkmi.

Imelo

Po celý rok zelená a nenápadná rastlinka, ktorá parazituje na stromoch, je dodnes symbolom Vianoc. Imelo bolo ochranným talizmanom, ktorý utužoval zväzok manželský, ale i milenecký, rovnako bolo symbolom zdravia, plodnosti, šťastia i odvahy. Ak bolo zavesené nad dverami na statku, znamenalo bohatú úrodu.

V Európe bola silná keltská zvyková tradícia, možno i preto bol symbolický význam imela taký silný. Kelti totiž verili, že imelo je posvätná rastlina a druidi vraj smeli odrezať vetvičku imela len strieborným nožíkom.

Na Slovensku patrilo do základnej výbavy babiek bylinkárok. Podľa legendy bolo v dávnej minulosti veľkým stromom. Práve z jeho dreva vraj Jozef vyrezal kolísku pre Ježiška. Z rovnakého stromu neskôr Rimania údajne vyrobili kríž, na ktorom Ježiša ukrižovali. Úbohý strom sa tak veľmi za túto potupu hanbil, až zoschol na veľkosť kríčka.

Svojou krehkou krásou ozdobuje štedrovečernú pohodu a pokoj.  Verilo sa, že práve imelo dokáže splniť stolovníkom ich želania, ale musia ho zašepkať do plamienka zapálenej sviečky, ktorá zdobí stromček.

Z Anglicka k nám prešiel zvyk, že muž bozkáva dievčatá i ženy, ktoré zastihne priamo pod rozkvitnutým imelom. Ale po každom bozku musí pár odtrhnúť jednu bielu guľôčku. A keď odtrhne poslednú, bolo to i posledné pobozkanie.

V niektorých krajinách plnilo imelo rovnakú symbolickú funkciu ako napríklad podkova – nosilo šťastie. Jeho liečiteľská moc však nie je z kategórie legiend a rozprávok. Babky bylinkárky používali imelo proti padúcnici, vysokému krvnému tlaku, liečili ním aj neplodnosť. V nedávnej dobe uvažovala i moderná medicína o imele ako o zázračnom lieku na rakovinu.

Skúšali ste už uvariť vianočnú kapustnicu netradične?

Breza

breza v zimeJe to veľmi odolný a v Európe značne rozšírený strom. Možno práve pre svoju odolnosť sa stal symbolom zdravia. Naši predkovia si vždy 4. decembra odlomili brezovú vetvičku a dali ju do vody. Ak na nej na Štedrý večer vypučal lístok, bolo isté, že po celý rok budú ako rybičky a choroby sa chalupe zďaleka vyhnú.

Jelša

Keď náhodou breza nebola poruke, poslúžila rovnako i vetvička jelše. Keď vypučal lístok, choroby boli zažehnané. Ale jelša nebola našimi predkami príliš obľúbená, pretože podľa legendy sa práve na tomto strome obesil Judáš, ktorý zradil Ježiša Krista.

Broskyňa

Broskyňa bola symbolom pravdy. Práve preto na Vianoce pomáha odstraňovať hádky a nedôveru medzi ľuďmi. Vetvička, ktorú odrežete na 4. decembra na poludnie, vám na Štedrý deň prezradí, kto vás klame. Keď ju budete rezať, myslite na niekoho, o kom si myslíte, že vám klame. Ak na Štedrý deň vetvička rozkvitne, vaše podozrenie bolo mylné, ak na vetvičke vypučia len zelené lístky, vaše podozrenie bolo oprávnené. Ak vetvička bude i na Štedrý deň suchá, pozor, niečo sa na vás chystá.

Prečítajte si aj o zvykoch a tradíciach na sviatok sv. Lucie

Jabloň

Jabloňjabloň v zime bola vždy veľmi dôležitým stromom. Bola to práve jabloň, ktorá sa stala symbolom prvotného hriechu. Vo svojej korune ukrývala hada, ktorý zviedol Evu. Preto bolo jablko dôležitou súčasťou bielej mágie. Sny o jablku veštili šťastnú budúcnosť, ale zlomená alebo uschnutá vetva neveštila nič dobrého. Ak sedmospáč trhal vo sne jablká, svadba bola blízko.

Jabloň bola veľmi dôležitým symbolom už v antickej mytológii, keď sám had Ladon strážil zlaté jablká Hesperidiek. Zlaté jabĺčka v rukách prekrásnej Atalanty sa stali symbolom bohatstva, ale pozor, aj lakomstva. Bohyňa sváru primiešala svoje sladké jabĺčka i na stôl, za ktorým hodovali bohovia. Bola z toho nakoniec trójska vojna. Jabĺčko bolo vždy spájané s prekrásnou Venušou a jej spoločníčkami – tromi Gráciami.

Jablone boli nerozlučne späté s farskými záhradami a jabĺčka boli považované nielen za vyberanú lahôdku, ale i za liek. Skúsený veštec vraj dokázal z rozkvitnutej vetvičky vyčítať, aká budúcnosť čaká ľudstvo v najbližšom roku. Podľa legendy jabloň raz rozkvitne čiernymi kvetmi a bude rodiť čierne jablká. To bude znamenať, že sa blíži koniec sveta, keď všetci mŕtvi i živí budú pohnané pred Boží súd.

Chmeľ

Táto nenápadná rastlinka symbolizovala našim predkom blahobyt a bohatstvo. I ona má svoje nezastupiteľné miesto medzi bielou vianočnou mágiou.

Zdroj: Peter Šulc – Čarovné Vianoce. Vianočné zvyky a koledy.

foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu