Viete, prečo je minerálna voda hodnotnejšia ako voda z kohútika?

0
Viete, prečo je minerálna voda hodnotnejšia ako voda z kohútika?
pixabay.com

To, že voda dokáže najlepšie uhasiť smäd, najmä počas horúčav, je isté. Nie je však voda ako voda. Počas horúčav strácame nielen tekutiny ale aj prospešné minerály, ktoré vo vode z vodovodu chýbajú. Minerálne vody majú prírodný obsah minerálov, ktoré telo využije efektívnejšie ako zo stravy, a to s približne dvojnásobnou účinnosťou.

Slovensko je krajina, kde príroda vytvorila tisíce minerálnych prameňov s obsahom živín, ktoré náš organizmus nevyhnutne potrebuje a máme ich na dosah ruky v pôvodnej kvalite bez akýchkoľvek úprav.

Krajina minerálnych prameňov

Len málo ľudí vie, že naša malá krajina je svetovou veľmocou prírodných minerálnych vôd. V porovnaní s okolitými krajinami máme k dispozícii skutočné bohatstvo v podobe takmer 1900 minerálnych a termálnych prameňov. 25 výnimočných minerálnych zdrojov sa plní aj do fliaš ako prírodná minerálna voda. Kým sa dostanú k nám na stôl, približne tri roky sa skúmajú ich vlastnosti, osobité a stabilné zloženie.

„Minerálka sa nesmie žiadnym spôsob chemicky upravovať ani dezinfikovať. Domov si ju z obchodu prinesieme v pôvodnom prírodnom zložení s bohatým zastúpením minerálov, takú ako nám ju príroda namiešala a v tom je výnimočná“ hovorí výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd Lucia Morvai.

Prečítajte si, ako môžete v domácnosti šetriť vodu

Zatiaľ čo minerálne vody sa nesmú upravovať a plnia sa priamo do fliaš, kým sa k nám dostane voda z kohútika, musí prejsť mnohými zásahmi. Voda z vodovodu môže pochádzať z podzemného alebo povrchového zdroja a musí sa upravovať aby bola zdravotne nezávadná. Na začiatku sa voda chemicky prečistí, následne prefiltruje a pridá sa do nej chlór, ktorý ju vydezinfikuje. Niekedy ho vo vode cítiť viac, čo vie pokaziť výslednú chuť.

pixabay.com

Nevyhnutné minerály

Ak patríte k tým, ktorých trápi únava, vyčerpanie, či svalové kŕče, siahnite v prvom rade po minerálke s obsahom magnézia, nie tabletke proti bolesti. Minerálna voda je najprirodzenejšia cesta ako si potrebné látky doplniť, bez zaťaženia žalúdka. Ak chcete podporiť dobrú kondíciu svojich kostí, či zubov alebo kvalitný spánok minerálka s vápnikom je pre vás správna voľba. Kremíkové minerálne vody podporujú dôležité funkcie ľudského organizmu, ktoré majú priamy vzťah k biosyntéze kolagénu.

Priaznivo pôsobia na prekrvenie pokožky, pričom spomaľujú tvorbu vrások a napomáhajú k lepšej pružnosti vlasov. Minerálky sú najefektívnejším zdrojom živín, ktoré potrebujeme nielen pre fyzické zdravie ale aj celkovú duševnú pohodu. Ak by sme pili len vodu bez obsahu minerálov, mohli by sme sa dostať až do stavu hypomineralizácie – nedostatočnej výživy minerálmi, čo netreba brať na ľahkú váhu.

Pitie vody bez minerálnych látok vedie k ich závažnému nedostatku, predovšetkým vápnika, horčíka a k poruchám hospodárenia s vodou v organizme. Na základe štúdií bolo zistené, že nedostatkom minerálnych látok sa môžu u človeka vyskytnúť kardiovaskulárne choroby, osteoporóza, rednutie kostí, chudokrvnosť či komplikácie v tehotenstve,“ hovorí MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ.

Pitný režim – nikdy nekončiaca téma

S príchodom letných mesiacov sa stále spomína pitný režim. No ruku na srdce. Koľkí z vás ho správne dodržiavajú? Opakovanie je preto matkou múdrosti. „V lete, keď sú teploty vyššie, môže dospelý človek denne stratiť až niekoľko litrov tekutín formou potenia a tie treba neustále dopĺňať, ináč sa stráca výkonnosť aj odolnosť,“ upozorňuje MUDr. Pavol Minárik. „Ak si pitný režim rozvrhnete rovnomerne počas celého dňa, vaše telo sa vám odvďačí.

„Napríklad, ak vypijeme 2,5 litra tekutín denne, je vhodné ich príjem spojiť s bežnými 5 dennými príjmami jedla – raňajky, desiata, obed, olovrant, večera,“ doplnil Minárik. Tak ako je podstatná rovnováha v stravovaní, rovnaká by mala byť aj v dodržiavaní pitného režimu. Minerálne vody by mali tvoriť približne 30 – 50 % vášho pitného režimu, zvyšnú časť je vhodné doplniť pramenitými vodami z chránených podzemných zdrojov. Rôzne druhy minerálok je však vhodné striedať, pretože každá má výnimočné zloženie, a tak sa ich priaznivé účinky na váš organizmus správne doplnia.

Viac informácií sa dozviete tu.

Foto: pixabay.com

Predošlý O čom je „Plán malých pomocí“?
Pokračovať Na čo myslieť pri zabezpečení dovolenky v Chorvátsku?
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu