Na čo myslieť pri zabezpečení dovolenky v Chorvátsku?

0
Na čo myslieť pri zabezpečení dovolenky v Chorvátsku?
pixabay.com

Už mnoho rokov sa Chorvátsko môže pýšiť pojmom – najnavštevovanejšia dovolenková destinácia Slovákmi. Keďže na Slovensku more nemáme, sme nútení vycestovať za hranice našej krajiny. Prečo je pre nás spomínaná dovolenková lokalita taká vyhľadávaná?

Chorvátsko je medzi Slovákmi obľúbené možno pre jeho pomerne vhodnú lokalitu a pomerne dobrú vzdialenosť. Ako kritérium môžu mnohí dovolenkári vnímať aj menej významnú jazykovú bariéru – na rozdiel od románsky hovoriacich krajín a pod. Takisto zvykne byť aj ubytovanie v Chorvátsku výhodnejšie ako v iných prímorských destináciách.

Organizovanie dovolenky

V prípade, že sme sa nerozhodli vybaviť si dovolenku prostredníctvom cestovnej agentúry, je nutné zabezpečiť si všetky potrebné služby samostatne. Absencia cestovky nám môže ušetriť nejaké peniaze (z celkovej zaplatenej sumy za dovolenku odpadá marža cestovnej kancelárie), ale rozhodne nie čas.

Zabezpečenie ubytovania a stravovania

Pri samostatnom zariaďovaní je nutné zabezpečiť v dostatočnom predstihu ubytovanie, spôsob dopravy (autom/vlakom/letecky), stravovanie (je vhodné si vopred zistiť či naše ubytovanie ponúka aj stravovacie služby, prípadne polpenziu v cene  ubytovania).

Dostatočné množstvo peňazí a miestna mena – kuny

Ako pri každej dovolenke, je potrebné si so sebou vziať dostatočný obnos peňazí zamenených za kuny, aby sme mohli zaplatiť všetky využívané služby. Prípadne všetky vstupenky a atrakcie, na ktoré sa chystáme.

Ak danú lokalitu – kde sa práve chystáme – ešte nepoznáme, nespoliehajme sa, že na každom rohu bude bankomat a možná platba kartou. Pamätajme však na to, že v Chorvátsku sa používa aj ich lokálna mena, a podľa kurzu sa môžeme rozhodnúť, ktorou menou je pre nás výhodnejšie zaplatiť.

Cestovné poistenie

Zabudnúť by sme nemali ani na služby ako sú cestovné poistenie. Cestovné kancelárie ich môžu často zahŕňať už v cene dovolenky. Pri cestovaní na vlastnú päsť si však poistenie môžete vybaviť aj samostatne a pohodlne on-line s pomocou SMS.

10 tipov na čo nezabudnúť pred dovolenkou

 

Balenie sa a organizácia

Dobrý tip pred dovolenkou a balením sa, je zapisovať si veci, ktoré budeme potrebovať, na jeden zoznam. Zapisovať si môžeme kedykoľvek nám niečo napadne a môžu to robiť všetci budúci účastníci dovolenky  (napríklad do on-line dokumentu). Zoznam vecí je následne možné rozdeliť a tak sa nám nestane, že niektoré veci zbalíme zbytočne dvakrát.

Chorvátsko je vhodná dovolenková destinácia pre rôzne typy ľudí. Nájdu si tam svoje skupiny dovolenkárov  s rôznymi záujmami, rôznou vekovou štruktúrou i rôznym rodinným zázemím (od mladých slobodných ľudí, cez rodiny s deťmi až po seniorov).

Pokiaľ sa na dovolenku chystáte s väčšou skupinou osôb, je vhodné sa trochu zjednotiť a na všetkom sa dohodnúť. Kto, kedy a kde nastupuje, kam a s kým sa v daný deň chystá ísť a podobne. Vyhneme sa tak zbytočnému hľadaniu a nervozite.

pixabay.com

Oblečenie ako orientačný spôsob

Ak sa chystáme navštíviť pamiatky či koncerty s veľkou koncentráciou ľudí, pre lepšie hľadanie sa a orientáciu v dave si môžeme skúsiť na daný výlet obliecť všetci rovnaké tričká – prípadne vlastné tričká s potlačou.  Bez problémov sa spoznáme a ešte nám ostane aj pamiatka na príjemnú dovolenku.

Aktivity počas dovolenky

Nie každého baví celé dni iba vylihovať pri mori na pláži a opaľovať sa. Niektorých dovolenkárov láka história, iných objavovanie, príroda, kultúra či šport. Aj v Chorvátsku si každý dokáže nájsť to svoje naj.

Rybárčenie v Chorvátsku

Ak niektorí spoluúčastníci dovolenky začínajú rybárčiť, môžeme im navrhnúť napríklad to, že spolu zorganizujeme morskú rybačku. Treba predtým však myslieť na rôzne povolenia, ktoré je potrebné mať so sebou – všetko čo potrebujeme vedieť o rybolove v Chorvátsku nájdeme tu.

Potápanie, šnorchlovanie a freediving

Milovníci vody, mora a plávania by mohli vyskúšať nový spôsob objavovania. Obdivovať krásy mora, rôznych rastlín, koralov a morskej fauny môžeme troma spôsobmi. Prvým je klasické potápanie s dýchacím prístrojom – v skupine a s vedúcou osobou.

Ďalším je známe šnorchlovanie. Ťažším – ale za to oslobodzujúcejším – spôsobom je freediving. Ani jeden z týchto spôsobov by sme nemali vykonávať, pokiaľ sme sami. Našťastie, v dnešnej dobe je dostatok inštruktorov a sprievodcov, ktorí sa o nás postarajú.

Freediving – teda voľné plávanie je možné vykonávať po absolvovaní kurzu. Počas neho sa naučíme správne dýchať, sústrediť sa a vyrovnávať tlak pôsobiaci na naše telo.

Záver?

Nech už si pre svoju dovolenku zvolíte akúkoľvek destináciu a akýkoľvek program, nalaďte sa v prvom rade na pevné zdravie a bezpečnosť, nech vaša dovolenka skutočne stojí za to. Prajeme vám veľa pohody, oddychu a zábavy a najmä šťastnú cestu a bezpečný návrat naspäť domov.

žiadne príspevky na zobrazenie