Vrátili ste sa akurát z dovolenky? Návrat do práce môže bolieť: Tipy, ako to zvládnuť

0
Vrátili ste sa akurát z dovolenky? Návrat do práce môže bolieť: Tipy, ako to zvládnuť
Photo by Elisa Ventur on Unsplash

Návrat do pracovnej rutiny po dovolenke môže byť pre mnohých ľudí výzvou. Po týždňoch strávených oddychovaním a uvoľňovaním si telo a myseľ môžu mať problém opäť sa sústrediť na pracovné povinnosti. Existuje ale niekoľko osvedčených spôsobov, ako sa efektívne vrátiť k práci a udržať si sústredenosť, aj keď ste práve prišli späť z dovolenky.

Plánujte návrat postupne

Nastavte si plynulý prechod medzi dovolenkou a pracovným režimom. Venujte posledný deň dovolenky oddychu, aby ste sa dokázali pripraviť na to, čo vás čaká na pracovisku.

Vytvorte si rituál

Znovu si zavediete pracovné návyky tým, že si vytvoríte ranný rituál, ktorý vám pomôže prejsť z režimu voľna na režim práce. To môže zahŕňať čítanie novín, cvičenie alebo jednoducho tichý čas na premýšľanie popri tom, ako pijete kávu či raňajkujete.

Organizácia pracovného prostredia

Upracte si pracovný priestor, aby bol usporiadaný a pripravený na produktívnu prácu. Čistý a dobre organizovaný priestor vám pomôže lepšie sa sústrediť a zamedzí rušivým elementom. Na organizáciu a poriadok dbajte hlavne ak máte home office.

Určenie priorít

Začnite so zoznamom úloh a priorít. Určte si, ktoré úlohy sú najdôležitejšie a postupujte podľa toho. Toto vám pomôže udržať si jasno v tom, čo musíte robiť. A nie je nič lepšie, keď vyriešite najprv tie najťažšie alebo najnepríjemnejšie úlohy.

Vytvorte si pracovný plán

Rozdeľte si svoj pracovný deň na úseky a priraďte jednotlivým úlohám konkrétny časový rámec. To vám umožní lepšie sledovať svoj pokrok a zabezpečiť, aby ste sa venovali všetkým potrebným úlohám.

Používajte technológiu na organizáciu

Využite kalendáre, plánovače a aplikácie na sledovanie úloh a schôdzok. Moderné technológie vám môžu veľmi pomôcť pri udržiavaní organizovanosti. Aspoň máte tak záruku, že na nič nezabudnete.

Zaoberajte sa iba jednou vecou

Multitasking môže byť kontraproduktívny, patrí síce medzi užitočné vlastnosti, ale nie vždy je efektívny. Radšej sa sústreďte na jednu úlohu a dajte jej svoju plnú pozornosť. Tým dosiahnete lepšie výsledky a cítite sa menej roztržito a pod tlakom.

Pravidelné prestávky

Vložte si do pracovného dňa krátke prestávky na oddych a regeneráciu mysle. Krátke prechádzky, cvičenie alebo relaxácia vám môžu pomôcť udržať energiu a sústredenosť.

Vyhnite sa preťaženiu

Nezahusťujte svoj pracovný deň príliš mnohými úlohami. Realisticky si naplánujte to, čo môžete stihnúť, aby ste neboli frustrovaní a podráždení z neustáleho zhonu.

žiadne príspevky na zobrazenie