Všetko, čo potrebujete vedieť o love-bombingu a prečo je taký nebezpečný

0
Všetko, čo potrebujete vedieť o love-bombingu a prečo je taký nebezpečný

Táto taktika, ktorú často používajú narcisti, je nebezpečnou formou emocionálneho zneužívania.

Každý deň sa zobudíte na krásnu rannú sms od vášho nového priateľa, ktorý vás tiež prekvapí tým, že vám do kancelárie pošle kvety. A žasnete, lebo sa vám to ešte nikdy nestalo? Na treťom rande si robí žarty o manželstve takým charizmatickým spôsobom, že začnete o ňom fantazírovať. Máte pocit, že žijete v piesniach od Taylor Swift. Neradi vám ten sen rozbíjame, ale je tu veľká šanca, že ste sa ocitli v agónii z love bombingu.

„Love bombing sa môže zdať ako dokonalá súhra, ale v skutočnosti títo ľudia vytvárajú falošné prostredie, aby vyzerali, že sú pre vás tou pravou osobou,“ hovorí expertka na vzťahy Devyn Simone. Ale to ešte neviete, pretože táto zdanlivo dokonalá zhoda stále skrýva ich temnú podobu.

„Bombardovanie láskou je charakterizované nadmernou pozornosťou, obdivom a náklonnosťou s cieľom, aby sa príjemca cítil závislý a zaviazaný k danej osobe,“ vysvetľuje licencovaný terapeut Sasha Jackson, LCSW. Mrazivú taktiku často používajú narcisti, zneužívatelia a dokonca aj vodcovia kultov.

Bombardovanie láskou robí mätúcim to, je to, že sa z neho spočiatku skutočne cítite naozaj dobre vďaka všetkým tým dopamínovým a endorfínovým stimulom, ktoré získate z bohatých darov a pozornosti bombardéra. „Cítite sa výnimoční, potrební, milovaní, cenní a hodní, čo sú všetky zložky, ktoré prispievajú k zvyšovaniu sebavedomia človeka,“ hovorí Jackson.

Ale možno o mesiac alebo niečo neskôr, keď je vzťah oficiálny, sa správy na dobré ráno zmenia na nahnevané večerné správy. Táto osoba vás obvinila, že ju podvádzate, keď ste v skutočnosti doma a spíte so svojou mačkou. Uvedomíte si, že každý darček, od luxusných kvetov po spodnú bielizeň, nie je vôbec zadarmo. Na oplátku sa očakáva vaša plná pozornosť, lojalita a často aj prístup k vášmu telu.

Chcú zaplniť svoju emocionálnu prázdnotu

„Love bomberi cítia potrebu zaplniť svoju emocionálnu prázdnotu láskou inej osoby, ale akonáhle majú túto osobu a cítia sa bezpečne vo vzťahu, ich skutočné pocity môžu vyjsť na povrch a odtiaľ sa odvíja ich nestabilita,“ hovorí Simone.

„Môžete mať pocit, že love-bomberovi dlžíte rovnakú dávku zbožňovania a lojality na oplátku za všetky dary a pozornosť navyše, ktoré ste dostali, ale skutočné skutky lásky nepotrebujú odplatu a sú inšpirované zvnútra.“

Stále vás nazývajú roztomilými, ale aj škaredými menami, možno dokonca nadávkami.

Všimli ste si, že love bombing je súčasťou cyklu zneužívania?

Znevažujú vás a prejavujú sociopatický odpor, po ktorej často nasleduje očividný a zúfalý pokus o zmierenie. Stále vám doručujú kvety a vaši kolegovia alebo spolubývajúci vám tajne závidia. Ale temným tajomstvom je, že tieto kvety sú len pripomienkou zneužívania – o ktorom viete, že sa stane znova. Sú to krvavé ruže.

Takže áno, bombardovanie láskou je nočnou morou, a preto sme oslovili skupinu odborníkov, aby vám pomohli zorientovať sa v situácii potenciálneho bombového útoku z lásky. Od bližšieho pohľadu na to, čo je to love bombing, až po červené vlajky, ktoré si musíte uvedomiť, tu je všetko, čo potrebujete vedieť.

Čo je to love bombing?

Love bombing je manipulatívna taktika zoznamovania používaná narcistickými a násilníckymi jednotlivcami. „Bombardérovia lásky sa snažia rýchlo získať náklonnosť a pozornosť niekoho, koho si vyhliadli na romantický vzťah, tým, že o sebe prezentujú idealizovaný obraz,“ hovorí Lori Nixon Bethea, PhD, majiteľka poradenských služieb Intentional Hearts. Celkový cieľ? Posilniť svoje ego získaním moci nad tými, ktorých prenasledujú.

Každý je schopný bombového útoku z lásky, ale najčastejšie je to príznak narcistickej poruchy osobnosti, hovorí psychoterapeutka Ami Kaplan z LCSW.

Môže to byť aj príznak hraničnej poruchy osobnosti, hovorí somatická psychoterapeutka Holly Richmondová, Ph.D., certifikovaná sexuálna terapeutka. BPD je známe tým, že spôsobuje, že sa ľudia „rozdeľujú” – preskočia z jedného stupňa na druhý alebo prechadzajú od nenávidenia k zbožňovaniu v priebehu niekoľkých minút až dní. V tomto cykle môže milostné bombardovanie prísť po období, keď sa s vami zaobchádzali pekelne. Často sa to robí v zúfalom pokuse napraviť veci, pretože mnohí ľudia, najmä tí s BPD, majú pocit opustenia, ktorý môže byť pre nich neznesiteľne bolestivý.

„Bombardovanie z lásky je do značnej miery nevedomé správanie,“ vysvetľuje Kaplan. „Je to o tom, ako skutočne získať toho druhého. Potom, keď majú pocit, že toho človeka skutočne dostali, a cítia sa vo vzťahu bezpečne, narcista sa zvyčajne zmení a stane sa veľmi tvrdým, urážlivým alebo manipulatívnym.“ Dodáva, že ten istý človek, ktorý si super zidealizoval svojho partnera, prejde na jeho znehodnotenie.

Zatiaľ čo odborníci poznamenávajú, že to môže súvisieť s poruchami osobnosti, bombový útok lásky nebol prvýkrát vytvorený psychológmi. Je to správanie, ktoré sa v skutočnosti začalo medzi slávnymi kultovými vodcami. Členovia Cirkvi zjednotenia Spojených štátov (notoricky známy kult známejší ako Moonies) milujú bombardovanie nových regrútov, aby ich povzbudili, aby sa pridali k ich spoločenstvu. Ďalší narcistickí kultoví vodcovia ako Jim Jones a David Koresh používali podobnú metódu nadmerného pozitívneho posilňovania, aby vytvorili pocity intenzívnej jednoty a lojality. „Dokazuje to nedostatok hraníc,“ hovorí Dr. Richmond.

Aké sú znaky toho, že vás niekto bombarduje láskou?

Randenie s love bomberom nebude vyzerať v každej situácii rovnako, no pár výpovedných znakov partnera, ktorý z lásky bombarduje, sú extravagantné darčeky, obsedantné lichôtky, neustále posielanie textových správ a vždy očakávanie rýchlej odpovede.

Dr. Richmond dodáva, že ak niekto zmení názor na veľké rozhodnutia zo dňa na deň – napríklad od toho, že povie, že nikdy nechce deti, až po to, že vám ponúknu, že to môžete začať skúšať hneď, keď si myslia, že ich opúšťate – mali by ste ísť ďalej a nechať ich.

Čo zvyčajne hovorí love bomber?

  • „Chcem ťa rozmaznať.“ (Ako, ak vám váš partner kupuje nadmerne drahé darčeky v krátkom čase.)
  • „Chcem byť stále s tebou.“ Ak sa cítite vinní za to, že chcete hranice alebo priestor, nie je to dobré znamenie.
  • „Rád ťa kontrolujem, pretože sa bojím.“ Ak sa raz za čas prihlásia, milé. Neustále kontrolujete svoje miesto pobytu, kontrolujete stránky sociálnych médií alebo požadujete heslá? Miluje bombardovanie.
  • „Sme určení jeden pre druhého.“ Buďte opatrní, ak sa veci cítia naozaj intenzívne, naozaj rýchlo alebo sa o vás zmieňujú, že ste ich spriaznená duša hneď na začiatku.
  • „Sme to ty a ja navždy, však?“

A takto by sa tiež mohol správať love bomber:

  • Milostný bombový útok si bude vyžadovať vašu pozornosť a čas a môže vás izolovať od vašej rodiny a priateľov (napríklad sa môžu nahnevať a spôsobiť, že sa budete cítiť vinní za plánovanie času s ostatnými).
  • Milostný bombardér vás bude prehnane chváliť a zasypávať láskou.
  • Milostný bombardér vás presvedčí, aby ste sa im zaviazali veľmi skoro na dvorení.

Aké sú znaky toho, že ste love bomber?

Ospravedlňujeme sa, ak sa to zdá trochu odpudzujúce, ale vo svete milostných bombových útokov sa môžete ocitnúť niekedy aj vy sami. Ako poznamenávajú odborníci, často ide o nevedomé správanie, takže možno ani neviete, že to robíte. Posielanie kvetov, písanie ľúbostných básní a bezhlavo sa zamilovať určite nie je vždy urážlivé správanie, aj keď sú to taktiky, ktoré využívajú love bomberi. Ako teda zistiť, či sú vaše veľkolepé romantické gestá vecou romantických filmov alebo začiatkom psycholoickej drámy?

Podľa Dr. Richmonda to všetko súvisí so spoluzávislosťou.

Po prvé, zdôrazňuje, že napriek tomu, čo si myslíte, že viete, spoluzávislosť nie je vždy zlá vec. „Mysleli sme si, že spoluzávislosť je vždy nezdravá, ale každý vzťah musí mať zdravý stupeň spoluzávislosti. Inak by ste boli vo svojom pruhu a oni by boli vo svojom pruhu, a to je sotva vzťah.“

Pretože však bombové útoky lásky sú o rúcaní hraníc, ak sa romantická túžba deliť sa o spoločný čas zmení na pocity manipulácie a strachu, a nie na náklonnosť, mali by ste sa spojiť so sebou, so svojimi priateľmi a so svojím terapeutom alebo vybranou rodinou – bez ohľadu na to, na ktorej strane ste. „Keď by ste urobili čokoľvek, aby ste toho človeka dostali späť, pozeráte sa na nezdravú spoluzávislosť,“ hovorí Dr. Richmond.

Predpokladajme, že máte pocit, že by ste bez niekoho nedokázali žiť a urobili by ste čokoľvek, od objavenia sa neohlásene a nechcene pri jeho dverách až po posielanie nevhodných darčekov, o ktorých vo svojom vnútri viete, že sú zvláštne. V takom prípade môžete byť love bomber a mali by ste zvážiť spoluprácu s terapeutom na rozvoji zdravšieho štýlu pripútania. Neznamená to, že ste odsúdení na zánik, ale znamená to, že si zaslúžite užívať si zdravšiu lásku.

Prečo je bombardovanie lásky také nebezpečné?

Či už ste páchateľ alebo obeť, bombový útok z lásky môže byť neuveriteľne škodlivý pre vaše duševné zdravie, pretože ide o formu emocionálneho zneužívania. Jackson hovorí, že všetko to má spoločné so zákonom reciprocity:

„Ak vám niekto niečo dá, máte pocit, že im na oplátku dlhujete niečo rovnaké alebo väčšie. Takže ak vám váš partner dáva nadmernú lásku a pozornosť, máte pocit, že toto správanie, oddanosť alebo „vernosť“ mu musíte dať na oplátku napriek červeným vlajkám, ktoré zažívate.“

Môže sa to tiež stať cyklom zneužívania, hovorí Bethea. „Akonáhle sa cieľová osoba pripojí k love bomberovi, tento atentátnik nielenže získal kontrolu nad mysľou a srdcom svojho partnera, ale posilnil si aj svoje ego. V tejto fáze už nemá ich partner žiadne využitie a začínajú proces vystúpenia zo vzťahu.

„Akonáhle sa atentátnik začne sťahovať, môže začať emocionálne týrať svojho partnera. Môžu hádzať urážky, robiť znevažujúce poznámky, plynúce a spôsobiť, že ich partner sa bude cítiť znehodnotený a znehodnotený. Milostný atentátnik si je vedomý toho, že má kontrolu nad svojím partnerom a môže nakoniec zo vzťahu odísť s tým, že sa môže kedykoľvek vrátiť a pokračovať v cykle zneužívania.“

Čo robiť, ak vás bombardujú láskou

Bezvýznamné, milostné bombardovanie je formou psychologickej manipulácie. Napriek tomu je normálne cítiť silnú pripútanosť k love bomberovi alebo dokonca brániť jeho činy. Keď sa narcisti zameriavajú na svoju túžbu niekoho ovládať, hľadajú hlboko zakorenené neistoty a hľadajú spôsoby, ako ich využiť. Môžete mať napríklad pocit, že vás táto osoba skutočne ľúbi alebo vás vidí takých, akí skutočne ste. Môže sa zdať, že tento vzťah – nech už je akokoľvek ovládajúci – vám tiež poskytol taký druh ocenenia, aký ste vždy chceli.

Ak si uvedomíte, že osoba, s ktorou ste, z lásky bombarduje (alebo robí akýkoľvek druh manipulatívneho správania), mali by ste urobiť, čo môžete, aby ste sa bezpečne dostali zo situácie zneužívania a vyhľadali podporné systémy mimo vzťahu. Získajte podporu od ľudí, ktorým dôverujete.

„V prvom rade by som toho človeka požiadal, aby bol skutočne otvorený, transparentný a čestný. Pretože väčšinou, keď sú ľudia bombardovaní láskou, cítia sa trápne. Myslím si, že často to bude vyžadovať objektívny pohľad od priateľa, rodiny, vybranej rodiny alebo terapeuta, keď povieme: „Hej, toto tu naozaj vyzerá ako cyklus násilia,“ hovorí Dr. Richmond a tiež zdôrazňuje, že sa nemusíte obviňovať za to, čo sa stalo.

Určite si hranice

Ak je ešte len začiatok a myslíte si, že toto správanie by mohlo byť skôr drvivé jadro než milujúce bombardovanie, stojí za to sa porozprávať a vyjadriť, čo vo vás táto pozornosť vyvoláva. Niečo také jednoduché ako „Hej, zdá sa, že to ide dosť rýchlo a musím si stanoviť nejaké hranice“ je dobré miesto, kde začať.

Je vo vašom najlepšom záujme pokúsiť sa bezpečne prestať komunikovať s niekým, o kom si uvedomujete, že koná tak, aby vás ovládal alebo manipuloval. Takmer určite nie je vo vašich silách zmeniť správanie mileneckého bombardéra a v každom prípade to nie je vaša úloha. Nechajte to na profesionálov, ktorí nie sú emocionálne zainteresovaní. Najlepší postup je jednoduchý – vyhnite sa im, prestaňte ich sledovať a nájdite si podporu, ktorú potrebujete.

Kaplan navrhuje obrátiť sa na niekoho mimo vzťahu, aby ste plne uznali skutočnosť, že máte do činenia s manipulatívnou osobou. Vyhľadajte blízkeho priateľa alebo člena rodiny, ktorí majú vašu dôveru, alebo vyhľadajte terapeuta alebo skupinu na podporu narcizmu. Existuje veľa ľudí, ktorí sa špecializujú na boj s love bombingom (aj keď tento výraz nepoužívajú).

„Mali by ste získať nejakú podporu od iných ľudí, ktorí boli vo vzťahoch s narcistami,“ hovorí Kaplan. „Otázkou je, ako začať určovať hranice, aby ste neboli zneužívaní. Urobte len malé, pomalé kroky na základe vašich okolností.“

https://www.cosmopolitan.com/sex-love/a26988344/love-bombing-signs-definition/

žiadne príspevky na zobrazenie