Vyberte si niečo, čo vás skutočne baví

0
Vyberte si niečo, čo vás skutočne baví
Foto: archív Legorent

Od riadenia ľudských zdrojov k požičovni lega – Ľudmila Onderová Grajcárová si s manželom plní sen a ich dcérka im pri tom sekunduje.

Akú školu ste vyštudovali a čomu sa v súčasnosti venujete?

Vyštudovala som Fakultu managementu na UK v Bratislave, odbor manažment ľudských zdrojov a v tej oblasti som sa aj dlho pracovala. Momentálne sa môj čas delí medzi LEGOrent – prvú slovenskú požičovňu Lega a moju dcéru.

Kedy a prečo ste sa rozhodli, že sa budete venovať vlastnému podnikaniu?

Strávila som viac ako 10 rokov v medzinárodných korporáciách a bolo to veľmi zaujímavé obdobie. Bola som obklopená ľuďmi, od ktorých som sa mohla učiť, pracovala som na zaujímavých projektoch, veľa som cestovala. Ale bolo to zároveň veľmi časovo náročné a vyčerpávajúce. Pre vlastné podnikanie som sa rozhodla v čase, keď sa mi mala narodiť dcéra. Nevedela som si predstaviť, že by som pokračovala vo svojej doterajšej kariére ako mama – jedno alebo druhé by trpelo, a to som nechcela. Zároveň ma lákala možnosť sama rozhodovať o tom, ako bude firma vyzerať. Ako manažér v korporácii sa často musíte postaviť aj za veci, s ktorými nie ste úplne stotožnení.

Povedzte nám niečo o vášom projekte Legorent.

LEGOrent je prvá požičovňa Lega na Slovensku. V USA, Anglicku či Nemecku takéto spoločnosti fungujú, ale v strednej Európe sme unikát. Našim cieľom je pomôcť rodičom užiť si spoločný čas s deťmi bez toho, aby zapratávali detskú izbu hračkami. U nás si môžu požičať LEGO stavebnice od výmyslu sveta a keď sa s nimi deti do sýtosti pohrajú a Lego začne zbierať prach, vymeniť ho za nové.

Aké boli vaše začiatky?

Začiatky boli pomalé. Ako prvomatka som očakávala, že naše novonarodené dieťa bude väčšinu času spať, pomedzi to sa nadojčí a ja budem mať kopec času venovať sa LEGOrentu. Realita bola samozrejme iná. Narodilo sa nám “dieťa pre pokročilých” a tak sa LEGOrent rozbiehal veľmi pomaly a opatrne.

Pri požičiavaní Lega musíte rátať s nejaku stratou kociek. Ako nahrádzate takéto kocky, najmä ak nie sú úplne štandardné?

Samozrejme, tiež sa s Legom hráme a vieme, že kocky sa občas zatúlajú. Preto je aj v cene požičovného bežná strata kociek zahrnutá. Geniálne na Legu je, že aj keď pozostáva z viac ako 2300 typov kociek v 52 farbách, každá kocka sa dá jednoznačne identifikovať pomocou čísla. Existuje webstránka, ktorá združuje fanúšikov Lega z celého sveta (www.bricklink.com) a vďaka nej sa dá drvivá väčšina kociek od niekoho kúpiť.

lego, legorent, stavebnica, skladanie
Foto: archív Legorent

Aký veľký je váš legosklad? Nemáte problémy s miestom a uskladnením?

Toto je najčastejšia otázka, ktorú dostávame:) Ale v skutočnosti Lego nezaberá až tak veľa miesta, ako sa zdá, keď sa pozeráte na škatule v obchode. Keď si zosypete kocky zo stavebnice do vrecúška, je ich zrazu oveľa menej. A samozrejme, kľúčom k úspechu je mať čo najviac stavebníc v obehu a byť schopný ich po vrátení čo najskôr opäť požičať.

Iste máte k Legu vzťah, prezradíte nám, ktorá séria je vašou obľúbenou?

Ja mám najradšej série Creator a Architecture. Môj manžel, ktorý je v našej domácnosti najväčším Lego fanatikom, je zase fanúšikom Lega Technic.

Máte čas Lego aj sama stavať, alebo sa mu venujete iba profesionálne?

Občas si niečo postavím, ale zďaleka nie tak často, ako by som chcela. Naposledy som si len tak pre radosť postavila Buckinghamský palác, keď sme ho kúpili do požičovne a bola to skutočne lahôdka. Vždy je toho veľa, čo treba urobiť a ja – asi ako každá žena – zvyknem trpieť výčitkami svedomia, keď si “len tak staviam”. Môj manžel s tým problém nemá a stavia si pravidelne. Ale už som na to vyzrela aj ja a mám plán, ako sa k stavaniu dostať častejšie. Chystáme sa robiť videorecenzie stavebníc, ktoré pridávame do požičovne, takže budem môcť stavať bez výčitiek svedomia.

Ak si chcete prečítať ďalší článok o inšpiratívnych ženách – chemičke a dizajnérke, kliknite sem.

lego, stavebnica, auto, hra
Foto: archív Legorent

Zvyknete Lego iba požičiavať, alebo máte aj svoju vlastnú zbierku? Zúčastnili ste aj nejakých výstav?

Samozrejme, že máme aj vlastné Lego! Ja ho mám iba trochu, dcéra o niečo viac (lebo zatiaľ sa hrá prevažne s Duplom, ktoré nepožičiavame), a ďaleko najviac ho má môj manžel. On už stavia chuťovky, nie nejaké štandardné sety. Máme doma napríklad metrový model ruského terénneho auta Avtoros Shaman 8×8 s krabím pohonom. Postavil aj pohyblivý model cválajúceho koňa a niekoľko GBC modelov. GBC čiže Great Ball Contraption je samostatná Lego disciplína, kde vytvárate rôzne mechanizmy, ktoré presúvajú guličky z miesta na miesto. Tieto špecialitky môžu ľudia vidieť na našich Lego podujatiach, ktoré robíme. Najnovšie staviame model kaštieľa v Krásnej k 850. výročiu tejto časti Košíc.

Kto vám pri práci pomáha?

Ako je zrejmé z predchádzajúcich odpovedí, mojim najväčším pomocníkom je môj manžel. Na začiatku som zvažovala viacero možností podnikania, ale uvedomila som si, že ak chcem, aby mi manžel po celom dni v práci ešte pomohol s mojím podnikaním, musím robiť niečo, čo ho bude baviť. Aj preto voľba padla na Lego požičovňu.

No a samozrejme nesmiem zabudnúť na moju teraz už takmer 3-ročnú dcéru. Bez nej by to takisto nefungovalo. Mám šťastie, že rada chodí na poštu či čaká na kuriéra. A mám aj tú výhodu, že máme starých rodičov, ktorí tiež pomôžu, keď treba.

lego, stavebnica, skladat, postavit, hra, tricko
Foto: archív Legorent

Čo považujete za svoj naväčší úspech?

Hm, to hádam budem vedieť zhodnotiť, keď budem mať 90:) Momentálne sa teším z drobných úspechov – napríklad, že nám teraz študenti z univerzity v Kodani pomáhajú vymyslieť spôsob, ako rýchlo a s veľkou presnosťou kontrolovať kocky vo vrátených stavebniciach.

Aké máte ďalšie plány do budúcnosti? Čo je váš najväčší sen?

Lego je fantastická hračka a nástroj. Ešte zo svojej predchádzajúcej práce som vedela, že sa dá využívať aj v biznise  (LEGO® SERIOUS PLAY® a LEGO® SERIOUS FUN®). A keď som s ním začala pracovať zistila som, že sa veľmi úspešne využíva aj v terapii detí s autizmom či ADHD. Takisto je to skvelý nástroj na učenie rôznych vedecko-technických predmetov (v angličtine označovaných ako S.T.E.M., čiže science, technology, engineering, math). Toto sú všetko smery, ktoré ma veľmi zaujímajú a bola by som rada, keby som sa im v budúcnosti mohla venovať bližšie.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Vyberte si niečo, čo vás skutočne baví. Znie to ako samozrejmosť, ale obzvlášť ženy na to zvyknú zabúdať.

Skôr ako začnete, premyslite si, kto vám pri tom pomôže. V podnikaní nikdy nejde všetko ideálne a je dôležité, aby ste sa o tom mali s kým poradiť a porozprávať.

Najväčšou brzdou sú vaše vlastné obavy. To bolo moje hlavné zistenie, keď som sa spätne analyzovala svoje doterajšie skúsenosti.

Kde sa s vami vieme stretnúť?

Všetky informácie o tom, ako funguje naša požičovňa nájdete na našej stránke. A pokiaľ máte doma Lego fanúšika a hľadáte návody na stavanie, hry, či inšpirácie, ako upratať všetko to Lego, čo máte doma, alebo ako pripraviť tú najúžasnejšiu Lego party, pridajte sa k nám na Pintereste  alebo Facebooku.

žiadne príspevky na zobrazenie