Význam a symbolika kvetov podľa ich sfarbenia

0
Význam a symbolika kvetov podľa ich sfarbenia

Kvety sú neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Niekto ich vyhľadáva ako formu daru alebo prekvapenia pre blízku osobu, iní v nich vidia spestrenie záhrady, pre ďalších sú zdrojom liečivých látok. Bez ohľadu na účel ich využitia, podvedome si vyberáme kvety podľa farieb, ktoré majú istú symboliku a jej významom sa snažíme povedať to dôležité bez slov.

Farebné spektrum kvetov zahŕňa desiatky atraktívnych odtieňov. Ich akcenty sa odvíjajú od niekoľkých základných farieb, ktoré na nás pôsobia svojimi typickými vibráciami. S tým sa spája aj symbolika jednotlivých kvetov, ktorá nám pomáha pri výbere konkrétnych druhov. Ako pomôcku ju môžeme použiť pri výbere kvetov pre niekoho, koho chceme obdarovať, aj pri ich kúpe za účelom pestovania ako živej záhradnej alebo bytovej dekorácie.

Červené

Energická farba je vyhľadávaná najmä medzi mužmi, ktorí chcú obdarovať partnerku kyticou symbolizujúcou lásku a náklonnosť. Na tento účel sú využívané hlavne ruže, ktorých odtieň imituje farbu červeného vína. Červená však nie je vhodná pre každú ženu. Páni by po kvetoch tejto farby mali siahnuť iba vtedy, keď chcú prekvapiť vášnivé a sebavedomé dámy, ktoré sú aktívne, temperamentné a prekypujú energiou.Foto: www.pixabay.com

Oranžové

Oheň a energiu v sebe ukrývajú aj oranžové kvety, no v tomto prípade sa jedná o miernejší a pokojnejší odtieň. Symbolizuje najmä dôveru, optimizmus a radosť zo života, čo rozširuje cieľovú skupinu obdarovávaných. Kvety s oranžovou farbou nám do života prinášajú slnko, vďaka čomu sa hojne pestujú v záhradách aj v interiéroch. Medzi najobľúbenejšie kvety tejto farby vhodné do kytíc patria ruže alebo gerbery. V záhradách sa najviac objavujú nechtíky, chryzantémy a vybrané odrody begónií.

Žlté

Radosť a optimizmus vyžarujú aj kvety so žltým sfarbením. Pre upresnenie ich symboliky je kľúčový druh kvetu a konkrétny farebný odtieň. Pre kolegyňu, ktorá odviedla dobrú prácu, je vhodnejší žltý tulipán symbolizujúci odvahu a prosperitu ako žltá frézia vyjadrujúca záujem o nadviazanie bližšieho osobného kontaktu. Keďže žlté kvety sú symbolom priateľstva, žlté ruže nebudú pri snahe dvoriť žene ako možnej budúcej partnerke vhodnou voľbou.

Fialové

Vibrácie fialovej farby pôsobia neutrálne a upokojujúco. Nie náhodou sa levandule dostávajú takmer do všetkých domov zariadených v provensálskom či vidieckom štýle. Fialové odtiene pôsobia vznešene a úctyhodne. Darovaním fialových kvetov vyjadrujeme obdiv alebo rešpekt. Platí to najmä o orchideách, ktoré sa vo východnej Ázii radia medzi najviac vznešené kvety. Fialová vo voľnej prírode je zas zárukou, že bylinky budú patriť medzi tie najliečivejšie, čoho príkladom je mäta, yzop či materina dúška.Foto: www.pixabay.com

Modré

V záhradách a vo voľnej prírode nájdeme mnoho rastlín s modrými kvetmi. Exteriér tak môže zdobiť pestrá škála najrôznejších modrých odtieňov od belasých až po tie najtmavšie. Ponuka modrých kvetov do kytíc už taká pestrá nie je. V svadobných kyticiach sa ako doplnok môžu objaviť hortenzie alebo hyacinty. Slobodným ženám sa zas môžu darovať kytice s modrými ružami, ktoré sú trochu chladné, no zároveň dôverné a priateľské.

Biele

Najneutrálnejší zo všetkých odtieňov sa hodí do kytíc, ktorých darovanie nemá vzbudiť veľké emócie, skôr vyjadriť sympatie a priateľstvo. Ide o kvety symbolizujúce čistotu, takže vhodné sú pri narodení dieťaťa alebo krstinách. Uplatnenie si nachádzajú aj pri udalostiach spojených s novými začiatkami, akými je napríklad svadba. Najmä biele ruže pôsobia luxusne a zároveň sa dobre kombinujú s kvetmi iných farieb.

Ružové

Láska, neha, harmónia, pokora, to všetko symbolizujú kvety s ružovými odtieňmi. Hodia sa na svadby, narodeniny aj výročia. Obľúbené sú nežné ruže aj sebavedomé ružové tulipány. Aktuálne trendy ovládajú najmä cyklámenové odtiene, ktoré vďaka kombinácii s fialovými a svetločervenými akcentmi vyzdvihujú pôvab stále viac obľúbených orchideí, hortenzií aj pivónií.Foto: www.pixabay.com

Medzi menej vyhľadávané, no o to viac vzácne patria aj hnedé a zelené kvety, prípadne kvety, ktorých sfarbenie kombinuje tieto farby s inými odtieňmi. Najčastejšie ide o druhy pestované ako izbové rastliny v interiéri. Do kytíc sa dostávajú skôr v podobe ozdobných tráv alebo listov, ktoré symbolizujú nádej, vitalitu a teplo domova.

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie