Z ambulancie na pódium

0
Z ambulancie na pódium
Speváčka z Lučnice, herečka, zdravotná sestrička

Milovníčka opery, speváčka z Lúčnice a zdravotná sestrička, ktorá nestráca hlavu ani v kritických situáciách – Zuzana Weiserová.

Akú školu si vyštudovala a čomu sa v súčasnosti venuješ?

Vyštudovala som strednú zdravotnícku školu v Bratislave, počas ktorej som chodila na sólový spev na ZUŠ. Po maturite som pokračovala na Slovenskej zdravotníckej univerzite, kde som študovala odbor pôrodná asistencia. Počas vysokej školy som začala chodiť na konzervatórium. Okrem prednášok som mala veľa praxe v nemocniciach, takže som konzervatórium prerušila a úspešne zoštátnicovala. V lete som nastúpila do zamestnania a od septembra som sa opäť vrátila na konzervatórium, ale tentokrát na cirkevné konzervatórium a na denné štúdium. Takže často som išla z nočnej do školských lavíc alebo na hodiny spevu, tanca či herectva.

Pracuješ ako zdravotná sestra a popritom chodíš na spevácke súťaže, pôsobíš v speváckom zbore Lúčnica. Ako si zadeľuješ svoj čas?

Čas je v mojom diári veľmi vzácna komodita. Je ho málo. Každý deň som v práci do 15:30, trikrát týždenne mám hodinu spevu. Lúčnicu mám dvakrát za týždeň, ale počas koncertného obdobia je to ťažké, keďže sú zhustené skúšky a koncerty máme aj mimo Bratislavy. Vtedy si musím naozaj dobre zadeliť čas. Nie vždy sa to dá.

Aká najkurióznejšia príhoda sa ti stala počas kariéry zdravotnej sestry?

Jednoznačne je to pôrod v trolejbuse. Išla som na Kramáre na nočnú službu a sedela som v trolejbuse 204. Nastúpila skupinka rómskych občanov a boli veľmi hluční. Jeden z nich zrazu prišiel dopredu k šoférovi a kričal, že jeho žena rodí. S kolegyňou, sestričkou z novorodeneckého oddelenia, ktorá sedela oproti mne, sme sa hneď ponáhľali dozadu. Kým sme dobehli, dieťa prišlo na svet. Rýchlo som ho zabalila do bundy a zháňali sme niečo na podviazanie pupočníka. Potrebovala som od niekoho z cestujúcich šnúrku od topánky, na čo si jeden pán ochotne rozviazal topánku. Ďalší nám ponúkal nôž, aby sme pupočník mohli prerezať, ale to už ani nebolo potrebné. Šofér trolejbusu zavolal sanitku a všetko dobre dopadlo. Keď som prišla na oddelenie, pomaly mi začalo dochádzať, čo sa stalo a ruky sa mi triasli ešte dve hodiny.

opera, spev, herectvo, Zuzana Weiserová, herečka

Ako si sa dostala k opernému spevu?

Spievať som začala v piatich rokoch a odvtedy spievam celý čas. Keď som mala 15, doštudovala som husle a rozhodla som sa študovať sólový spev. Milovala som najmä muzikál. Veľmi som chcela byť muzikálová speváčka, takže aj všetka snaha, repertoár, súťaže, ktoré som absolvovala, boli muzikálové. Až keď som počula nahrávku z jedného koncertu, kde som spievala Ave Máriu, uvedomila som si, že môj hlas znie operne a bola som z toho veľmi smutná. Dlho som si to nechcela pripustiť, ale moja pani profesorka so mnou postupne pracovala a ani neviem, kedy sa to stalo, a zamilovala som sa do opery. Na predstavení La Traviata v SND som sa rozhodla, že to chcem študovať.

Čo ti dáva hudba? Čo cítiš, keď spievaš?

Hudba mi dáva slobodu, radosť a najmä zvláštne naplnenie. Som zdravotná sestrička, táto práca ma napĺňa, ale keď spievam, spev ma napĺňa ešte inak, na inej úrovni. Pri spievaní sa snažím prežívať to, čo je v hudbe, v texte árie, v konkrétnej scéne, aby som túto emóciu vniesla do spevu a odovzdala poslucháčovi.

Kto je tvoj najobľúbenejší skladateľ a opera?

Obľubujem tvorbu Giacoma Pucciniho, majstera verizmu. Mojou najobľúbenejšou operou je práve jeho La Bohème. Písala som o ňom aj záverečnú prácu na konzervatóriu. Ak jeho hudbu neprežijem vo vnútri, a ak v speve neodhalím moje vnútro a emócie, je to len spievanie tónov a vyslovovanie textu.

Existujú aj hudobné štýly, ktoré sa ti nepáčia?

Nuž… Môj hlas je plnší, mohutnejší, takže je pre mňa náročné spievať veľmi pohyblivé alebo rýchle skladby. Obdivujem ľudí, ktorí sa venujú starej hudbe, ja som radšej poslucháč ako interprét. Skôr sa zameriavam na pomalšie skladby, často smutné. Nejako tú ich bolesť či smútok viem lepšie precítiť ako radosť. Ale spievam aj zaľúbené a radostné skladby.

Zuzana Weiserová, herečka, speváčka, opera, Lučnica
Zdroj: Zuzana Weiserová

Kto ťa v speve inšpiruje? Máš aj nejaký vzor?

Mám veľa obľúbených speváčok, ktoré ma inšpirujú a sú pre mňa vzorom. Medzi ne patrí: Lucia Popp, Edita Gruberová, Gabriela Beňačková, Mirella Freni, Montserrat Caballé, Anna Netrebko, Mária Callas a iné.

Čo je podľa teba najťažšie na ceste stať sa operným spevákom?

Najťažšie je rozhodnúť sa, že sa spevu chcem venovať naplno a podriadiť tomu všetko. Spraviť toto rozhodnutie bolo pre mňa veľmi ťažké. Dala som výpoveď v práci a stala som sa opäť študentkou. Moji rodičia a celá rodina ma podporila a stále podporuje. Teraz je pre mňa náročné presadiť sa a dostať do veľkého speváckeho sveta.

Ako rada oddychuješ?

Oddychujem dvomi spôsobmi. Úplný relax je, keď nemusím robiť nič. Vtedy čítam knihy alebo si pozriem film či seriál. A naopak, aktívny oddych je, keď som s rodinou a s deťmi a hráme sa, ideme na výlet a trávime spolu čas.

Aký je tvoj doteraz najväčší úspech?

Po speváckej stránke to bol bleskový záskok za sólistku, ktorá ochorela. Z večera do rána som sa musela naučiť sopránové sólo vo Franckovej omši A dur. Bol to koncert Lúčnice a všetci traja sólisti boli zo Slovenského národného divadla, takže zodpovednosť bola obrovská. Noty som dostala deň pred vystúpením a v noci som sa na to pripravovala. Môj švagor Peťo hral na organe a pomohol mi s naštudovaním. Koncert dopadol veľmi dobre.

Po osobnej stránke je mojím najväčším úspechom moja rodina, ktorá vždy pri mne stála a stojí. Nielen rodičia a súrodenci, ale aj moje tety a bratranci a sesternice. Všetci mi pomáhajú na ceste stať sa speváčkou. Podporujú ma psychicky, fyzicky na koncertoch, ale aj finančne. Všetkým ďakujem, pretože bez ich pomoci by som sa nemohla dostať až tak ďaleko.

opera, spev, herectvo, Zuzana Weiserová, herečka
Zdroj: Zuzana Weiserová

Aké máš ďalšie plány do budúcnosti? Čo je tvoj najväčší sen?

Mojím najväčším snom je stáť na javisku a spievať ako sólistka. Spievať a tým odovzdať radosť. Pripravujem sa na predspievania do divadiel a na rôzne súťaže. Dúfam, že sa niekomu bude môj spev páčiť a dostanem ponuku na nejakú rolu alebo možnosť spievať na koncerte. Tieto veci však nejdú rýchlo a ani ľahko.

Po kom si zdedila hudobný talent?

Dostala som dar od Boha a s jeho pomocou ho rozvíjam. V našej rodine som prvá, ktorá sa chce venovať opernému spevu. Spievame všetci, otcov otec bol kantor v kostole, rodičia spievali a hrali na gitaru (country, ľudovky), ale po kom konrétne som zdedila talent, to neviem.

O vašej rodine viem, že ste viacerí muzikálne nadaní… Čomu sa venujú tvoji súrodenci?

Každý môj súrodenec vie spievať a hrá na nejaký nástroj. Keď sme boli  malí, mama nás zapísala na hudobnú školu, aby sme mali správne vyplnený čas a ako sa zdá, po rokoch to prináša ovocie. Sestra Veronika má vyštudované pozemné stavby a architektúru, ale spieva a hrá na flautu, sestra Paťka študuje popri materskej sociálnu prácu, ale skončila konzervotórium v odbore hra na organ a zároveň spolu spievame vo vokálnom oktete Octopus, ktorý založil jej manžel Peťo. Brat Rudi študoval herectvo na konzervatóriu a spieval v predstavení Živé sochy vo finále Československo má talent. Stále sa venuje spevu, momentálne v BL Gospel, čo je malé hudobno-spevácke zoskupenie. Takže sme veľmi aktívni súrodenci.

Skús nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

Každý, kto chce ísť za svojím snom, musí niečo v živote obetovať. Niekedy je tá obeta naozaj veľká a môže sa dotknúť veľa ľudí. Treba zvážiť, či to naozaj za to stojí. Ak áno, tak treba trpezlivosť, húževnatosť a pokoru na ceste za svojím snom. Môj obľúbený citát je: „Až keď je najväčšia tma, vidieť hviezdy.“

Kde sa s tebou vieme stretnúť?

Vystupujem s Lúčnicou, kde ma môžete vidieť ako zboristku, ale aj ako sólistku. Ostatné portály ako Facebook či LinkedIn sú ešte v realizácii, takže verím, že v blízkej budúcnosti budem aj tam. Zatiaľ mám video na Youtube z minuloročnej súťaže v Karlových Varoch.

https://www.youtube.com/watch?v=DaNFQNzpFF4

Ďakujeme krásne za rozhovor a držíme palce v kariére :)

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu