Zbavte sa hmyzu raz a navždy. Vyžeňte ho aromaterapiou

0
Zbavte sa hmyzu raz a navždy. Vyžeňte ho aromaterapiou

Esenciálne oleje sú prírodné aromatické zložky, ktoré sa nachádzajú v semenách, kvetoch, stonkách, koreňoch či iných častiach rastlín a plodov. Esenciálne oleje sú životodarnou „krvou“ rastliny. Chránia ju pred škodcami, baktériami, vírusmi aj plesňami. Ich silu môžeme využiť aj na ochranu pred dotieravým hmyzom počas teplých letných dní a nemusíme tak svoj organizmus zbytočne zaťažovať chemikáliami.

Esenciálny olej je čistou aromazložkou rastliny, pričom každá rastlina sa inak destiluje. Nie je vzácnosťou, že v obchodoch dostanete „pančované esenciálne oleje, prípadne nekvalitné, i synteticky vyrobené oleje, ktoré si mnohí mýlia s originál esenciálnymi výťažkami z rastlín. Preto je dôležité vyberať si oleje, ktoré sú naozaj kvalitné a od overeného zdroja.

Prírodný repelent na komáre

levanduľa, citrónová tráva, arborvitae/tuja obrovská, céder, tea tree – tieto vône odpudzujú hmyz, môžeme si z nich vytvoriť aj zmesi

Hodinu predtým, ako pôjdete do prírody, si natrieme esenciálnymi olejčekmi s týmito vôňami chodidlá, zápästia a kvapôčku dáme aj za uší. Pár kvapiek levanduľového esenciálneho olejčeka môžeme v nádobe s rozstrekovačom zriediť s vodou a touto zmesou si postriekať tvár. Nemusíme sa obávať reakcie so slniečkom, levanduľový olej nie je fotosenzitívny.

Príroda je liek zadarmo. Poznáte recept na bazový sirup ako od babičky?

Ošetrenie pokožky po uštipnutí

  • Esenciálne oleje masážne aplikujeme na uštipnuté miesto niekoľkokrát denne, kým nezmiznú symptómy.
  • Uštipnutie komármi a muškami – levanduľa, kadidlo, myrha, santalové drevo, cédrový olej – tieto esenciálne olejčeky majú upokojujúci vplyv na pokožku
  • Uštipnutie včelou – rumanček rímsky, levanduľa, mäta pieporná
  • Uštipnutie osou – kadidlovník, levanduľa

Účinky esenciálnych olejov v praxi

Levanduľa: okrem repelentného účinku má aj výrazný upokojujúci účinok. Pomáha pri nespavosti, emocionálnej nerovnováhe, zriedený olejček môžete aplikovať na modriny, kŕčové žily aj hemeroidy. Dokáže upokojiť aj pokožku podráždenú nadmerným slnením – preto je veľmi vhodná do krémov po opaľovaní.

Citrónová tráva: dezinfikuje a pomáha pri infekciách, podporuje trávenie, pomáha proti zápche, upokojuje a odbúrava stres. Používa sa aj ako podpora pri astme a alergiách. Je to olej s najsilnejším očistným účinkom, takže je veľmi výrazný a preto pri ho aplikácii na pokožku vždy riedime podkladovým, napr. kokosovým olejom. Napriek tomu, že väčšinu hmyzu odpudzuje, citrónová tráva priťahuje včely, takže k úľom by som s ňou nešla. Včelám vonia tiež aj levandulový a mätový olej.

Cédrové drevo/Borievka virgínska: Upokojuje a má repelentný účinok, odpudí aj mole zo šatníka. Podporuje imunitu, pôsobí proti zadržiavaniu vody v tele, na emočnej úrovni pôsobí proti napätiu. Esenciálny olej z cédrového dreva má suchú a teplú energiu a preto sa hojne využíva na prehriatie napríklad krížov, ak sme niekde nachladli.

Tea tree: má dezinfekčné, antiseptické, antimykotické a hojivé účinky, v čistej podobe je však dosť agresívny., preto je ho tiež potrebné riediť.Pár kvapiek oleja môžeme použiť na dezinfekciu a hojenie drobných poranení kože, pri akné, upokojí aj vydezinfikuje poštípané miesto. Tea tree – čajovníkový strom rastie pri brehoch riek a pri močiaroch – veľmi dobre dokáže vyťahovať vlhkosť a zmierňovať horúčky.

Mäta pieporná: okrem potierania štípanca od včely je mäta výborným letných ochladzujúcim olejom. Pomáha pri bolestiach hlavy,migréne, žalúdočných problémoch, zahlienených dutinách, pri kinetóze. Je len málo vecí, ktoré v lete vedia osviežiť lepšie než rozstrekovacia fľaštička s vodou, v ktorej je pár kvapiek mätového oleja. Stačí si 1-2 krát strieknuť na zátylok, prípadne ponad seba  chladivé a povzbudivé účinky mätového oleja môžeme cítiť okamžite a kdekoľvek.

Rumanček rímsky: Napomáha pri alergiách, pôsobí ako kožný regenerátor. Zmenšuje drobné cievky (pri červených lícach). Upokojuje pri hormonálnych depresiách, podráždenosti. Tento olej, pri správnom riedení,  je vhodný aj pre najmenšie detičky, pretože je jemný a upokojujúci, nielen na pokožku, ale celkovo dokáže privodiť stav pokoja, uvoľnenia,  používa sa aj na pomoc pri zaspávaní a na výdatnejší odpočinok.


Martina Valníčková

Skúsená aromaterapeutka a odborníčka na prírodné esenciálne oleje. Na portáli www.esencialneoleje.sk sa pravidelne delí o svoje zážitky a skúsenosti s esenciami a odpovedá na otázky všetkých, ktorý by radi „pričuchli“ k svetu vôní a zdravia.

žiadne príspevky na zobrazenie