Príroda je liek zadarmo. Poznáte recept na bazový sirup ako od babičky?

0
Príroda je liek zadarmo. Poznáte recept na bazový sirup ako od babičky?

Príroda nám ponúka množstvo skvelých vecí, ktoré si môžeme vziať bez toho, aby sme ju ochudobnili. Jednou z nich je aj baza, ktorú možno zbierať a pripraviť si z nej buď bazový sirup, alebo dokonca limonádu. Ak hľadáte jednoduchý recept na bazový sirup, čítajte ďalej.

Baza čierna je krík, z ktorého môžete mať úžitok hneď niekoľkokrát. Je liečivá a použiť sa dá okrem kvetov aj kôra, po odkvitnutí zas možno zbierať plody. Samozrejme, baza sa dá aj sušiť a vďaka tomu z nej môže byť v zime skvelý bazový čajík. Ak však hľadáte spôsob, ako ju využiť tu a teraz, možno vás zaujme recept na nie príliš sladký bazový sirup.

Jednoznačne však odporúčame pri jej zbieraní nožničky, aby ste predišli strate kvietkov aj predchádzali zafarbeniu od peľu a plátené vrecko alebo tašku, v ktorej si bazu odnesiete domov. V igelitovom vrecku sa môže spariť.

Potrebujeme:

20 – 40 kvetov bazy (čím viac, tým lepšie)
2,5 litra vody
3 citróny
Kyselinu citrónovú
0,5 – 1,5 kg kryštálového cukru

Postup:

Bazové kvety zbavíme dlhých stopiek, zalejeme prevarenou a vychladnutou vodou. Jeden citrón vyšťavíme, 2 ošúpeme a pokrájame na kolieska, pridáme do zmesi. Dáme do chladničky odpočívať na 24 hodín.

Potom zlejeme (precedíme) a ideme variť. Na miernom plameni premiešavame a pridáme cukor i čajovú lyžičku kyseliny citrónovej. Jeho množstvo závisí od toho, aký hustý a sladký sirup chcete. Miešame až do varu, kedy je už konzistencia sirupová.

V tom momente odstavíme a prelievame do vopred pripravených, čistých a vypláchnutých sklenených fliaš. Tie dobre uzavrieme a odložíme na tmavé a chladné miesto. Sirup odporúčame skonzumovať do približne 2 týždňov, aby sa neskazil. Na zdravie.

Limonáda z bazy

Z podobnej zmesi ako na sirup je možné pripraviť si aj limonádu, ktorej zmes niekoľko dní oddychuje na slnečnom mieste. Postup je však mierne opačný: Najskôr treba prevariť vodu s cukrom, nechať vychladnúť a naliať do veľkej sklenej fľaše, v ktorej je pripravená baza i citróny.

Prečítajte si aj rozhovor so zakladateľkou eshopu s netradičnými darčekmi

Zmes treba prikryť predierovaným papierom alebo servítkou. Každý deň ju tiež treba premiešavať a kontrolovať, aby sa nezamútila. Po približne 5-6 dňoch sa môže zliať a vypiť ako osviežujúci perlivý drink.

Bazové drinky si následne môžete pripraviť aj do našej novej ekologickej sklenenej fľaše, ktorá je skvelým pomocníkom každej akčnej ženy. Kúpiť si ju môžete priamo v našom eshope.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu