NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ TIPY AKČNÉ ŽENY INŠPIRÁCIE MAGAZÍN ZDRAVIE

Príroda je liek zadarmo. Poznáte recept na bazový sirup ako od babičky?

Martina Beňová
Share

Príroda nám ponúka množstvo skvelých vecí, ktoré si môžeme vziať bez toho, aby sme ju ochudobnili. Jednou z nich je aj baza, ktorú možno zbierať a pripraviť si z nej buď bazový sirup, alebo dokonca limonádu. Ak hľadáte jednoduchý recept na bazový sirup, čítajte ďalej.

Baza čierna je krík, z ktorého môžete mať úžitok hneď niekoľkokrát. Je liečivá a použiť sa dá okrem kvetov aj kôra, po odkvitnutí zas možno zbierať plody. Samozrejme, baza sa dá aj sušiť a vďaka tomu z nej môže byť v zime skvelý bazový čajík. Ak však hľadáte spôsob, ako ju využiť tu a teraz, možno vás zaujme recept na nie príliš sladký bazový sirup.

Jednoznačne však odporúčame pri jej zbieraní nožničky, aby ste predišli strate kvietkov aj predchádzali zafarbeniu od peľu a plátené vrecko alebo tašku, v ktorej si bazu odnesiete domov. V igelitovom vrecku sa môže spariť.

Potrebujeme:

20 – 40 kvetov bazy (čím viac, tým lepšie)
2,5 litra vody
3 citróny
Kyselinu citrónovú
0,5 – 1,5 kg kryštálového cukru

Postup:

Bazové kvety zbavíme dlhých stopiek, zalejeme prevarenou a vychladnutou vodou. Jeden citrón vyšťavíme, 2 ošúpeme a pokrájame na kolieska, pridáme do zmesi. Dáme do chladničky odpočívať na 24 hodín.

Potom zlejeme (precedíme) a ideme variť. Na miernom plameni premiešavame a pridáme cukor i čajovú lyžičku kyseliny citrónovej. Jeho množstvo závisí od toho, aký hustý a sladký sirup chcete. Miešame až do varu, kedy je už konzistencia sirupová.

V tom momente odstavíme a prelievame do vopred pripravených, čistých a vypláchnutých sklenených fliaš. Tie dobre uzavrieme a odložíme na tmavé a chladné miesto. Sirup odporúčame skonzumovať do približne 2 týždňov, aby sa neskazil. Na zdravie.

Limonáda z bazy

Z podobnej zmesi ako na sirup je možné pripraviť si aj limonádu, ktorej zmes niekoľko dní oddychuje na slnečnom mieste. Postup je však mierne opačný: Najskôr treba prevariť vodu s cukrom, nechať vychladnúť a naliať do veľkej sklenej fľaše, v ktorej je pripravená baza i citróny.

Prečítajte si aj rozhovor so zakladateľkou eshopu s netradičnými darčekmi

Zmes treba prikryť predierovaným papierom alebo servítkou. Každý deň ju tiež treba premiešavať a kontrolovať, aby sa nezamútila. Po približne 5-6 dňoch sa môže zliať a vypiť ako osviežujúci perlivý drink.

Bazové drinky si následne môžete pripraviť aj do našej novej ekologickej sklenenej fľaše, ktorá je skvelým pomocníkom každej akčnej ženy. Kúpiť si ju môžete priamo v našom eshope.

Tagy
Martina Beňová
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X