Ženy bojujú s väčším stresom než muži – ako uľaviť telu aj mysli?

0
Ženy bojujú s väčším stresom než muži – ako uľaviť telu aj mysli?
zena s okuliarmi

Ženy sú majsterky v multitaskingu. Za jeden deň prechádzame viacerými profesiami. Stávame sa opatrovateľkami, učiteľkami, manažérkami, módnymi dizajnérkami, účtovníčkami aj šéfkuchárkami – a pokojne mohli by sme pokračovať. Tieto „profesie“ musíme zvládnuť mimo našich pracovných povinností.

Ženy bojujú s množstvom každodenných maličkostí a problémov, následkom čoho je väčšie nervové vypätie a stres. Následky stresu môžu byť nebezpečné. Úzkosť a depresie sa dvakrát častejšie vyskytujú u žien ako u mužov. V kombinácii s hormonálnymi výkyvmi môžu zmeny nálad spôsobiť aj úplný „blok“.

Zvykneme na seba brať viac zodpovednosti, a to nielen v práci, ale aj v rodine. Preto má nežné pohlavie iné potreby starostlivosti o seba ako muži. Taktiež nesmieme zabúdať na dobrú psychohygienu. Každý by mal totiž vedieť rozpoznať, kedy treba povedať „dosť“ a vypnúť hlavu aj telo.

Čas s priateľmi z vás „odčerpá“ stres

Sociálna podpora je skvelým odbúravačom stresu. Priatelia nám pomáhajú rôznymi spôsobmi – stávajú sa „bútľavými vŕbami“ alebo nám podávajú pomocnú ruku, keď to potrebujeme. Viaceré štúdie preukázali, že ľudia so silnou sociálnou základňou sú zvyčajne zdravší, šťastnejší a menej vystresovaní. Pre ženy je teda formovanie siete pevných, podporujúcich priateľstiev veľmi dôležité. Priateľstvá v neposlednom rade prinášajú aj obrovskú radosť a motiváciu.

Naučte sa hovoriť nie

Ženy cez deň fungujú v rôznych rolách, ktoré dokážu vysať rozdielne množstvo energie. Zvládanie všetkých povinností často vyžaduje znalosť strategického plánovania. Znie to smiešne, no bez plánovania prichádzame o akýkoľvek voľný čas pre seba. Cvičenie, priateľky, koníčky a niekedy dokonca aj spánok sú posunuté na vedľajšiu koľaj.

Ako a kedy vedieť povedať nie? Ak ste si všimli, že hovoríte „áno“ na veľké množstvo aktivít, je čas to zmeniť. Naučte sa hovoriť „nie“ na aktivity, ktoré vás okrádajú o veľké množstvo času a energie. Pozerajte sa aj na to, koľko pozitív pre vás prinášajú. Každý má právo voľby, preto sa pri odmietnutí nemusíte cítiť previnilo. Vľúdne a pokojné ospravedlnenie sa určite stretne s pochopením aj u druhej strany. Ak na vás niekto aj napriek tomu tlačí, pamätajte na to, že ide o neslušné zaobchádzanie len a len z jeho strany.

Prečítajte si aj rozhovor s riaditeľkou Kolégia Antona Neuwirtha o tom, že všetciludia majú rovnakú dôstojnosť

Načúvajte svojim emóciám

Okolie veľakrát ovplyvňuje naše životné rozhodnutia a kladie na nás rôzne očakávania. Vlastné emócie tak posúvame do úzadia. Ak však ignorujete, čo vám napovedajú pocity, uchýlite sa k životným krokom, ktoré nie sú v súlade s vašimi snami a životnými cieľmi. To, prirodzene, vyvoláva rozpor medzi tým, čo robíme a čo naozaj chceme.

Je teda dôležité načúvať intuícii, ktorá vám našepkáva čo je pre vás dobré a čo nie. Tréning načúvania samej sebe vám pomôže rozhodnúť sa v istých životných situáciách čo najlepšie. Samozrejme, chce to trocha cviku. V tomto bode je skvelé začať si viesť denník – nie klasický tínedžerský – ale napríklad v podobe krátkych zápiskov do diára. V pokoji sa tak pozastavíte nad vlastnými myšlienkami a taktiež je to výborný nástroj sebaobjavovania.

https://www.instagram.com/p/BzqCUxfAgNh/

Myseľ aj telo si vyžaduje starostlivosť

Ženy sú často tie, ktoré sa starajú o druhých. O deti, manželov, priateľov aj o blízkych, no stáva sa, že zabúdajú na vlastné telo. Odbúrať stres pomôže napríklad fyzická aktivita, domáci „wellness“ či zdravé a svieže jedlo. Samozrejmosťou je aj dostatok spánku.

Vyhradením času osamote sa zas staráte o svoju myseľ. Koníčky alebo zavedenie nových aktivít vám dodá dobrý pocit zo samej seba.

A rada na záver: nepristupujte k sebe veľmi kriticky. Myšlienky, ktoré vytvárate, veľmi ovplyvňujú vašu psychiku. Negatívnym zmýšľaním strácate svoj potenciál, možnosti aj nové zážitky. Aj optimizmus sa dá naučiť, to nám verte.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu