Ženy, nebojte sa výmeny kolesa: pozrite si návod, alebo využite asistenčné služby kvalitného PZP poistenia

0
Ženy, nebojte sa výmeny kolesa: pozrite si návod, alebo využite asistenčné služby kvalitného PZP poistenia

Všeobecne zaužívaný stereotyp hovorí, že žena si nevie vymeniť koleso na aute. Nemusí to byť pre ženu také samozrejmé ako pre mužov no pri troche snahy to môže zvládnuť každá žena. Pozrite si jednoduchý postup, ako môžete koleso vymeniť aj sama a môžete tak ohúriť svoju polovičku.

  1. Keď už dostanete defekt, v prvom rade je dôležité nespanikáriť. Rovnomerne spomaľte a auto odstavte podľa možností na najbližšiu odstavnú plochu, parkovisko, prinajhoršom v odstavnom pruhu.
  2. Pred opustením vozidla je potrebné zapnúť výstražné svetlá (to je to tlačidlo s trojuholníkom) a nasadiť si reflexnú vestu. Noste ju ideálne v úložnom priestore vo dverách, aby ste ju mali vždy poruke.
  3. Z kufra vyberte v prvom rade rezervné koleso, výstražný trojuholník, zdvihák a kľúč. Ako prvú vec, v prípade že nemáte auto odstavené na parkovisku, musíte umiestniť výstražný trojuholník aspoň 50 metrov za vozidlo, v prípade, že ste na diaľnici 100 metrov. Upozorníte tým okoloidúce vozidlá, že majú dávať pozor a ľahšie vás zbadajú – je to veľmi dôležitý úkol, pretože potrebujete dať autám signál, aby stihli včas spomaliť a bezpečne vás obísť.
  4. Teraz pristúpime k samotnej výmene pneumatiky. Najprv odstránite ochranné krytky zo skrutiek a skrutky povolíte kľúčom. Pozor, len ich povolíte, nebudete ich úplne odstraňovať.
  5. Zdvihák vsuniete pod auto, kúsok vedľa kolesa na pevnú kostru auta (zo spodu zvykne byť na takom pevnom ráme vytlačená ryska, na ktorú môžete zdvihák bezpečne umiestniť) a jeho použitím auto nadvihnete niekoľko centimetrov nad zem. Následne skrutky úplne odkrútite, čím uvoľníte koleso – tu treba použiť trochu väčšiu silu. Pomôcť si môžete tak, že skrutkovač umiestnite napevno na skrutku a potom môžete do skrutkovača „kopnúť“ – použiť silu nohy. Skrutky odkrúcajte PROTI smeru hodinových ručičiek. Koleso už pôjde jednoducho, bez odporu vybrať. Opatrne nasadíte nové koleso a skrutky opätovne jemne nasadíte naspäť a zakrútite. Nedoťahujete.
  6. Zdvihák opäť použijete aby ste auto položili späť na zem a až vtedy skrutky dotiahnite „na doraz“ a nasaďte naspäť ochranné krytky.
  7. Všetko čo ste vybrali z kufra naspäť upracte a hlavne nezabudnite zobrať aj výstražný trojuholník.

Blahoželáme, podarilo sa vám vymeniť koleso. Nie je to žiadna veda, akurát k tomu treba trochu fyzickej aktivity, no pri troche snahy sa vám to s vysokou pravdepodobnosťou môže podariť.

Prečítajte si: Fascinujúci príbeh príbeh slovenskej astrobiologičky

Ďalšia možnosť – využitie asistenčných služieb PZP

Samozrejme, existuje aj ďalší spôsob ako si poradiť s výmenou kolesa. Každé auto má mať zo zákona uzatvorené PZP, niektoré aj havarijné poistenie. Súčasťou takejto poistky zvykne byť aj asistenčná služba, kam keď zavoláte, tak vám pošlú technika, ktorý koleso vymení za vás (toto si preistotu preverte, či aj vaše PZP obsahuje takúto asistenčnú službu, prípadne si ju doobjednajte).

Vy ste však šikovná akčná žena a kým by technik došiel, už môžete byť dávno doma s vymeneným kolesom a radostne rozprávať o svojom zážitku svojmu partnerovi.

žiadne príspevky na zobrazenie