Ženy sa trikrát menej vydávajú ako v minulosti. Prečo je to tak?

0
Ženy sa trikrát menej vydávajú ako v minulosti. Prečo je to tak?

Podľa údajov ku koncu roka 2021 štyri z desiatich Sloveniek žijú v manželstve a ďalšie štyri zostávajú slobodné. Súčasne 9 % tvoria rozvedené ženy a 11,4 % sú vdovy.

Nárast rozvedených a pokles vydatých žien

Od vzniku samostatnej SR teda od r. 1993 prudko narástli počty a podiely rozvedených žien, v roku 1993 rozvedené tvorili len 3 % ženskej populácie SR a bolo ich 100-tisíc, aktuálne ich je viac ako 251 tisíc.

Rovnako za obdobie vývoja Slovenska v nových spoločenských pomeroch klesli podiely vydatých žien. Od r. 1993 ich ubudlo 170-tisíc, aktuálne žije v manželskom zväzku 1,1 milióna slovenských žien. Približne rovnaký počet je slobodných.

Čísla vo Veľkej Británii

V roku 1991 bol podiel žien vo veku 30-34 rokov v Spojenom kráľovstve, ktoré nikdy neboli vydaté, 18,3 percenta. V čase sčítania ľudu v roku 2021 (ktorý zaujal inkluzívnejší pohľad na záväzok a zohľadnil civilné partnerstvá a manželstvá osôb rovnakého pohlavia) sa strojnásobil na 54,2 percenta. U žien okolo tridsiatky je v podstate trikrát menšia pravdepodobnosť, že sa vydá, ako pred 30 rokmi. Tieto zverejnené čísla vyvolali istú dávku paniky.

Harry Benson, riaditeľ výskumu nadácie Marriage Foundation (organizácia, ktorá podporuje manželstvo), povedal pre Guardian, že manželstvo sa čoraz viac považuje za dobrovoľné z dôvodu zníženého spoločenského tlaku, a to napriek tomu, že „psychológia manželstva zostáva hlboko presvedčivá.“

Zdá sa, že manželstvo trpí krízou reputácie. Ako tvrdí Frank Young z think-tanku Civitas v denníku Times, „nevyhnutne potrebujeme prerobiť dôvody manželstva ako sociálneho dobra“, aby sme sa nestali „národom singles a spolubývajúcich“.

Prečítajte si: Prečo je toľko krásnych žien single?

Hlavné dôvody nízkej miery sobášov u žien

Niektoré dôvody, prečo sa ženy môžu odložiť alebo sa rozhodnúť, že sa v tom čase nevydajú, zahŕňajú:

Vzdelanie a kariéra: Mnoho žien uprednostňuje svoje vzdelanie a kariérne ciele pred manželstvom. Vyššie vzdelanie a profesionálne ambície ich môžu viesť k tomu, že sa pred usadením zamerajú na osobný rast a úspech.

Finančná nezávislosť: S väčším počtom žien v zamestnaní a získaním finančnej nezávislosti nemusia pociťovať tú istú nutkavosť uzavrieť manželstvo pre ekonomickú stabilitu, ako tomu bolo v minulosti.

Meniace sa sociálne normy: Sociálne postoje k manželstvu a vzťahom sa časom vyvíjali, čo viedlo k zníženiu spoločenského tlaku na ženy, aby sa vydávali v mladom veku.

Túžba po slobode a autonómii: Niektoré ženy si možno radšej užijú slobodu a nezávislosť a rozhodnú sa vyhnúť potenciálnym povinnostiam a povinnostiam, ktoré so sebou prináša manželstvo a rodinný život.

Dynamika vzťahov: Meniace sa vnímanie vzťahov a rodinných štruktúr môže spôsobiť, že niektoré ženy budú váhať s tradičnými manželskými dohodami. Namiesto toho môžu hľadať alternatívne formy partnerstva alebo spolužitia.

Očakávania vo vzťahu: Ženy, podobne ako muži, môžu mať špecifické očakávania od svojich potenciálnych partnerov a môžu sa rozhodnúť zostať slobodné, ak nemôžu nájsť niekoho, kto by spĺňal ich kritériá alebo zdieľal ich hodnoty.

Tieto dôvody, smaozrejme, nie sú definitívne a nemusia platiť univerzálne. Rozhodnutia ľudí týkajúce sa manželstva sú osobné a mnohostranné, ovplyvnené širokou škálou faktorov, ktoré sú jedinečné pre každého jednotlivca a jeho špecifické okolnosti.

unsplash.com

Zatiaľ čo byť v milujúcom a dôveryhodnom vzťahu je samo o sebe pozitívne, ďalším dôvodom môže byť fnančná stabilita. Manželské páry sa môžu cítiť v manželstve porovnateľne finančne bezpečnejšie ako ľudia, ktorí zostanú slobodní alebo sa rozvedú. Je oveľa jednoduchšie udržiavať zdravý vzťah, keď nežijete v stave finančnej neistoty a zvýšeného stresu, najmä ak ide o deti.

Rozvod je beh na dlhé trate

Navyše, zatiaľ čo uzavretie právneho záväzku voči inej osobe trvá niekoľko minút, rozvod je zdĺhavý – je to nákladný a morálne vyčerpávajúci proces. Ak je klesajúca miera sobášov spojená so spomalením rozvodovosti (čo sa zdá byť), čistý výsledok je určite pozitívny: páry, ktoré mali v manželstve uspieť, sú stále spolu, ale ľudia, ktorí si nie sú úplne istí, s manželstvom otáľajú, čím si ušetria potenciálnu bolesť z rozvodu. Možno by malo byť uzavretie manželstva oveľa komplikovanejšie a časovo náročnejšie, aby potenciálne páry okúsili, aké ťažké je zvrátiť toto rozhodnutie a aby sa uistili, že sú si tým rozhodnutím skutočne istí.

Ale pro-manželský tábor je tu niečo, čo by nás malo znepokojovať – a to je fakt, že počet nevydatých žien rastie. Ak chceme vedieť, čo je hnacou silou, agenda woke, ktorá povzbudzuje mladých ľudí, aby považovali manželstvo za banalitu vo svete, ktorý destigmatizoval spolužitie, príležitostný sex, a jednoducho zostali single, je len jednou polovicou príbehu. Druhá polovica je, aký je v skutočnosti život tých, ktorí práve dosiahli 30 rokov.

Prečítajte si: Mladí Slováci opúšťajú rodičov neskoro, z domácnosti sa sťahujú až po 30-tke

unsplash.com

Väčšina ľudí na Slovensku žije s rodičmi

Nezastaviteľný rast cien nehnuteľností znamená, že priemerný vek kupujúceho prvého bytu vo väčšine Veľkej Británie je 32,1 rokov (33,8 v Londýne). Dokonca aj prenájom je čoraz náročnejšíviac ako štvrtina ľudí vo veku 20 – 34 rokov žije so svojimi rodičmi.

V rámci EÚ 28 patrí Slovensko ku krajinám s najmenším počtom bytov na 1 000 obyvateľov, čo výrazne sťažuje cestu k vlastnému bývaniu. Ceny za nájom presahujú splátky hypotéky, no len málo mladých dôveruje svojim prvým pracovným skúsenostiam natoľko, aby sa bez ďalšej podpory zaviazali v banke.

Na Slovensku je to ešte horšie. Takmer 60 percent mladých Slovákov býva so svojimi rodičmi. Vyplýva to z analýzy výskumnej agentúry Európskej únie (EÚ) Eurostat. Slováci patria k trom krajinám, v ktorých mladí ľudia bývajú s rodičmi najčastejšie v celej EÚ. Mladí Európania sa sťahujú do vlastného bytu v priemere ako 26-roční, Slováci bývajú u rodičov takmer o 5 rokov dlhšie.

Zlúčte to s údajmi o manželstve a zdá sa, že ľudia začnú uvažovať o tom, že sa zosobášia, v rovnakom veku, v akom sú schopní vyriešiť si svoje bývanie. Vzhľadom na to, že sa chystajú verejne sľúbiť, že spolu strávia najbližších päť desaťročí, zdá sa byť celkom rozumné najprv si utriediť základnú vec – „kde budeme žiť“.

Zdroj: pexels.com

Finančné faktory a osamostatnenie sa

Je určite pravda, že generáciám dnes trvá dlhšie a dlhšie, kým dosiahnu tradičné znaky dospelosti – domov, manželský partner, deti. A nie je ťažké pochopiť prečo. Okrem toho, že ceny nehnuteľností dramaticky prevyšujú reálne mzdy (ktoré za desaťročie nerástli), vezmite do úvahy viaceré ekonomické šoky za posledných pár rokov, neistú prácu a obmedzený kariérny postup, vyššie dane a všeobecný pocit, že život mladých sa zdá byť len jednou krízou za druhou.

Ak si priemerný 30-ročný človek odpočíta zo svojho príjmu náklady na prenájom, účty, dane a splátky pôžičiek, je pochopiteľné, že manželstvo sa môže zdať vzdialeným snom. V skutočnosti, ak chceme, aby manželstvá ľudí vydržali, je dôležité, aby si dali do poriadku svoj vlastný život predtým, ako prijmú sľub žiť s niekým iným.

Na podpore myšlienky manželstva, samozrejme, nie je nič zlé. Rrovnako ako nie je nič zlé na tom, keď sa rozhodnete, že to nie je pre vás. Ale ak je naozaj spoločensky výhodné sobášiť sa, zvrátenie súčasného trendu znamená zlepšiť finančnú situáciu mladých ľudí.

Zdroj: https://www.newstatesman.com/, slovak.statistics.sk

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu