NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ ŽENY BLOG KNIHY MAGAZÍN OSOBNÝ ROZVOJ

Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 6: Treba literárny koučing a editora?

Michaela Ray de Witters
Share

Rozmýšľate o písaní knihy? Tento seriál vás prevedie zákutiami, čím všetkým si začínajúci autor prechádza, kým svoju vysnívanú knihu konečne drží v rukách.

V minulej časti som písala o tom, na čo sa pripraviť, keď chcete mať vo svojej knihe inlustrácie

Veľmi ma potešilo, že som sa dostala na zoznam hostí inšpiratívnych raňajok v Polygrafickom centre. Bola som zvedavá, s kým sa tam zoznámim a čo sa dozviem. Hviezda podujatia tam mala byť literárna dula Soňa Borušovičová. 

Práve som hľadala niekoho kto by ma previedol celým procesom od napísania po vydanie knihy. V minulosti som sa totiž po dopísaní rukopisu zasekla a nakoniec som vydala anglickú knihu Mindful Diva Dating len vo forme e-booku. Ale teraz som si povedala, že detskú knihu o sebavedomí dotiahnem do konca. Takže možnosť zoznámiť sa so Soňou ma hneď zaujala. 

Pozrela som si jej webstránku a tam stálo, že ponúka dlhodobú spoluprácu. “Ale však ja mám moju mini knihu už skoro dopísanú, čo s ňou budem dlhodobo diskutovať?” Myslela som si z pohľadu začiatočnícka. Neuvedomovala som si totiž, že moje dielo ešte nie je až také vybrúsene a vďaka Soni môže z neho vzniknúť niečo oveľa krajšie, než čo som si v tom momente vedela predstaviť. Každý diamant však potrebuje svoj čas na vybrúsenie, a práve o tom je literárny koučing. 

pisanie borusovicova

Soňa Borušovičová sa zúčastňuje aj podujatí organizovanými Akčnými ženami – Písanie ako sebarealizácia

Inšpiratívne raňajky alebo workshopy s Akčnými ženami

Inšpiratívne raňajky boli naozaj inšpiratívne, odchádzala som plná nadšenia a nových informácií. Toto podujatie ma uistilo, že Polygrafické centrum rozumie celému procesu a vedia mi poradiť aj s kontaktmi. Zrazu sa možnosť vydať moju knihu zdala viac prístupná. Už nebola predo mnou tá čierna diera nevedomia, ale mala som záchytné body, čo ma asi čaká. 

Poznámka: Ďalšia takáto akcia bude až v roku 2021. Ak máte záujem rezervovať si miesto, treba poslať email na balaz@polygrafcentrum.sk, predmet správy “Akčné ženy – inšpiratívne raňajky”. Do správy treba uviesť telefónne číslo a niečo v krátkosti o vás. Hneď, ako bude termín známy, budú vás kontaktovať.

Podobné, literárne ladené podujatia robia aj Akčné ženyPísanie ako sebarealizácia a zárobok, kde vystupujú 4 spíkerky, ktoré majú s písaním už svoje skúsenosti, a častým hosťom bola aj Soňa Borušovičová. Taktiež sa so Soňou organizujú workshopy o tom, ako písať. Stačí sledovať eventy na eshop.akcnezeny.sk.

Keď vám literárna guru povie, že máte písať niečo iné

Dohodla som si stretnutie so Soňou. Objasnila mi koľko asi trvá editovanie, zalamovanie, kontrola a potom až príde tlač. Zalamovanie – čo to je? No to je práve tá práca grafika, aby text vyzeral dobre a aby bol vo formáte na tlač.

Pozrela si môj rukopis a hneď mi skomentovala, že tomu chýba dej, že by to bolo zaujímavejšie ako normálna rozprávková kniha, nie leporelo. Ľudia vraj nevidia veľmi hodnotu v leporele a na taký typ knihy, čo chcem písať, by bola lepšia 40 stranová kniha v pevnej väzbe. 

pisanie, sebarealizacia, zarobok, eventy

Písanie ako sebarealizácia a zárobok, foto: Mibell

Hmm, tak to teda úplne mení môj zámer. Musím vymyslieť dej rozprávky a zapasovať do toho pointu knihy. Nadýchla som sa zhlboka a rozhodla, že sa do toho pustím. Sa ma bude viesť, kontrolovať text a navrhovať úpravy. Uvedomila som si, že budem potrebovať oveľa viac obrázkov. Teda aj náklady na ilustrácie sa výrazne zvýšia. Bude to trvať asi pár mesiacov, kým budú hotové. 

Bol práve február 2020. Odhadovala som, že v lete sa bude kniha tlačiť. A do toho prišla korona. Ledva som sa stihla vrátiť s mojim bábätkom späť do Belgicka, keď sa zavreli hranice. 

Výzva predo mnou

Ako mi korona skrížila plány, o tom nabudúce v 7. časti seriálu. Viac o pripravovanej knihe na podporu sebavedomia detí je na www.sebavedomie.com

Tagy
Michaela Ray de Witters
Michaela Ray de Witters

Pochádzam z Bratislavy, žila som v Amerika ale osud ma nakoniec zavial do Belgicka. Prišla som sem pôvodne kvôli práci a zostala som kvôli životnej láske. 🙂

  • 1

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X