Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 5: Čo ste doteraz nevedeli o ilustráciách

0
Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 5: Čo ste doteraz nevedeli o ilustráciách

Rozmýšľate o písaní knihy? Tento seriál vás prevedie zákutiami, čím všetkým si začínajúci autor prechádza, kým svoju vysnívanú knihu konečne drží v rukách.

V minulej časti sme rozobrali financovanie.

Nakreslila som si prvý obrázok a celkom sa mi pozdával. Deti si hneď chceli spraviť kópiu na vyfarbovanie. Zadala som teda podklady ilustrátorke, 21*21 cm farebná dvojstrana. Keď mi prišiel výsledok, bola som nadšená. Roztomilé postavičky, plné farieb. Písanie knihy je taká zábava, tešila som sa. :-) 

Bola som zvedavá ako bude vyzerať text na obrázku. Začala som si to hneď skúšať cez www.canva.com. Nahadzovala som text kam sa zmestil pomedzi obrázok, ale nevyzeralo to dobre. Hm, ako to robia profesionáli? Vybrala som z detskej knižnice všetky knihy a začala v nich listovať. Zistila som, že možností je veľa. Nebolo mi jasné, čo by bolo najvhodnejšie v mojom prípade.

Ako dostať text do obrázku

Poslala som teda otázku do Polygrafického centra, keďže sa osvedčili v poradenstve. Martina (melichova@polygrafcentrum.sk) bola taká zlatá, hneď mi vysvetlila, že by sa síce dalo spriesvitniť len časti obrázku pod textom, ale nevyzeralo by to dobre. Poslala mi na ukážku naskenované iné knihy a odporučila možnosti. Najviac sa mi páčila alternatíva dvojstranový obrázok, z toho na jednej strane je dej a druhá strana je na text. 

Ale čo s existujúcim obrázkom? Prerobiť. A tak som poslala opravné zadanie ilustrátorke, samozrejme za poplatok. Našťastie digitálne ilustrácie sa dajú manipulovať a objekty presúvať. A tak sa domček musel z obrázku vyhodiť, aby sa tam zmestili zajkovia. Nevadí, zase som sa pritom niečo naučila.

Potrebujete grafika!

Martinka mi tiež povedala, že text do obrázku zadáva profesionálny grafik a oni v prípade záujmu také služby tiež ponúkajú. Aha, tak to mi ani nedošlo, že aj grafik je potrebný. Predstavovala som si, že v tlačiarni sa text ocitne na správnom mieste v knihe, ale že kto ho tam dáva, nad tým som sa nezamyslela. Čiže treba počítať s ďalšími nákladmi, ešte pred tlačou, niekoľko sto eur.

Pripomenula mi, aby som nezabudla, že obrázok musí mať aj tlačiarenský okraj 0,5 cm. A čo to je? No, to je okraj, ktorý sa pri tlači oreže. Tým pádom treba, aby ten obrázok bol trochu väčší, aby náhodou neboli na okraji knihy biele pásy, keby sa orez trochu posunul. Aha, takže ilustrátorke vlastne treba zadávať, 42*21 cm plus okraj 0,5 cm z každej strany, tým sa teda zadanie mení na 43*22 cm. No dobre, že to už viem. 

Martinka ma na druhý deň milo prekvapila a pozvala na inšpiratívne raňajky, kde mala prezentovať svoj úspech publikovaná autorka Martina Kavuliaková Stríbrnská a jej literárna koučka Soňa Borušovičová. Super, som zvedavá, čo sa tam dozviem.  

Výzva predo mnou

Potrebovala som si rýchlo kúpiť letenku z Belgicka, kde bývam, do Bratislavy, aby som už o týždeň mohla stráviť doobedie s ašpirujúcimi autormi. Rozmýšľala som, ako asi funguje literárny koučing. O tom nabudúce v 6. časti seriálu. Viac o pripravovanej knihe na podporu sebavedomia detí je na www.sebavedomie.com

žiadne príspevky na zobrazenie