10 poloprávd o neviditeľnom strojčeku

1
10 poloprávd o neviditeľnom strojčeku

Ako čeľustný ortopéd používam k pohybu zubov všetky dostupné metódy a strojčeky. Neviditeľný strojček je trendom dnešnej doby a ak o ňom uvažujete, mali by ste o ňom vedieť všetko.

Každému pacientovi vždy hovorím pravdu: ortodontická liečba je časovo i finančne náročná a dochádza pri nej k zmenám polohy zubov, tento fakt nezmení ani „neviditeľný strojček“.

Pravidelne na konzultácii s pacientmi preberáme polopravdy, ktoré sa dočítali na internete, preto som sa rozhodla vysvetliť aspoň 10 z nich.

1. Je neviditeľný

Takmer áno, ale nie úplne. Samotná fólia je priehľadná, ale na zuboch musí byť aj attachmenty, ktoré sú súčasťou liečby. Drobné výstupky vo farbe zuba, ktoré podporujú správne uchytenie fólie a podporujú chcený pohyb zubov. Nie sú na všetkých zuboch, ale ak musia byť aj na tých predných, potom z určitého uhla sa fólia na zuboch inak leskne. Stále ale platí, že je to menej viditeľná varianta ako fixný strojček.

2. Je drahý

Pojem drahý je relatívný, záleží, čo všetko si za neho kupujete. Pri neviditeľnom strojčeku nielen celkovú ortodontickú liečbu, ktorá trvá niekoľko mesiacov, niekedy aj rokov, ale dostávate aj komfort. Šetríte svoj čas strávený v ordinácii, získavate vizuálny prehľad o svojej liečbe, nosíte strojček, ktorý vás netrápi, môžete si ho kedykoľvek dať dole a vaša zubná hygiena je bez obmedzení.

3. Nebolí

Aby sa zub pohol, musíme doň tlačiť konštantne miernou silou. Každý strojček tlačí, inak by nefungoval. Takže aj pri nosení neviditeľného strojčeka cítite tlak a tak je to správne, nie je to bolesť, pre ktorú by ste nemohli spať. Výhoda tohto typu aparátu je, že každá fólia tlačí vždy rovnakou silou, pretože je tak naprogramovaná.

4. Na jedlo ho musím vybrať

Nemusíte. Naopak, pri jedle sa vďaka žuvacím svalom a tlaku na zuby fólie lepšie dosadí na správne miesta. ALE nie každému vyhovuje jesť s nasadenou fóliou, preto máte obe možnosti. Len pripomínam, že po jedle je vhodné opláchnu fóliu pod tečúcou vodou.

5. Vyrába ho počítač

Toto je asi najväčší mýtus. Premýšľali ste niekedy, ako sa taký strojček pripravuje? Kto ho nastaví, aby správne fungoval? Keby ste mali možnosť dať si vyrobiť váš neviditeľný strojček u 3 rôznych čelustných ortopédov, vždy by ste dostali inú vizualizáciu aj iný počet fólií. Je to preto, že v počítačovom programe vám ho pripraví váš čelustný ortopéd spolu s technikom, ktorý vie ovládať počítačový program, ale nie je lekár. Toto duo, ktoré sa nikdy nevidí, ale komunikuje spolu v angličtine trávia hodiny, než je vaša vizualizácia hotová.

Na základe nej sa dá neviditeľný strojček vyrobiť, to už je technicky jednoduché. Každý neviditeľný strojček je jedinečný a závislý od skúsenosti vášho lekára. Ten by vás mal previesť celou liečbou, skontrolovať, pripadne dať včas strojček opraviť.

S príchodom neviditeľného strojček sa naša práca posunula z ordinácie domov k počítaču a v podstate dennodenne trávim čas prípravou liečebných plánov, mnohokrát do polnoci. Všetky liečebné plány mám v hlave, viem presne, čo u koho mám kontrolovať a na čo si dávať pozor a zároveň viem, čo sme si s pacientom osobne prebrali na konzultáciu a čo očakáva. V ČR a na Slovensku môže tieto strojčeky pripravovať iba zubný lekár s atestáciou z ortodoncie.

Častokrát pacienti volajú, či poskytujeme zlavu na neviditeľný strojček. Vždy ma napadne, z čoho mám zlaviť? Z mojej práce, vedomostí, času, nebo materiálu či celkovej práce na príprave tohto strojčeka? Je treba si uvedomiť, že liečba strojčekom je náročná a vyžaduje veľa vedomosti a skúseností od atestovaného lekára, nie je to tovar z výpredaja.

6. Je len pre dospelých

Na veku nezáleží. Neviditeľný strojček je pre kohokoľvek. Nezáleží na aké zuby sa vyrobí, či sú stále, mliečne alebo oboje. Naopak, u detí funguje skvele.

7. Nosia sa len cez deň

Hoci je vyberací, nosia sa celú noc i celý deň, okrem doby, kedy si idete čistiť zuby a vo chvíli, keď sa rozhodnete, že na jedlo si ho vyberiete. Uvádzame, že ideálne je ho mať 22 hodín za deň, 2 hodinky využijete práve na jedlo a čistenie zubov. Pacienti mi často hovorí, že už je im lepšie s ním ako bez neho.

8. Kontroly sú každých 14 dní

Pravidelné kontroly po nalepení attachmentov a odovzdanie prvých fólií sú spravidla každé 2-3 mesiace. Hoci je strojček vyrobený celý podľa vizualizácie, odovzdávame vám vždy jen časť a kontrolujeme, či sa všetko odohráva podľa plánu.

9. Funguje len na drobné úpravy zubov

To už dávno neplatí, vývoj sa posúva a dnes sme schopní pomocou tohto typu strojčeka riešiť 90% zubných vád. Dokonca aj pacientov, ktorí následne absolvujú ortognátnú operáciu čeľustí. V prípade komplikovanej liečby sme ho schopní  kombinovať s ďalšími ortodontickými pomocníkmi, ako je napr. kotevný miniimplantát.

10. Je s ním rýchlejší doba liečby než s fixným aparátom

Dĺžka liečby je vždy individuálna. Neviditeľný strojček dostávate od prvej fólie do hornej i dolnej čeľuste, takže výsledky rovnanie zubov sú viditeľné veľmi skoro na oboch zubných oblúkoch. Napriek tomu celková doba liečby je podobná ako u fixného aparátu.

Pevne verím, že som objasnila a vysvetlila niektoré vaše otázky ohľadom neviditeľného strojčeka. Je to perfektný nástroj na rovnanie zubov, len sa musí vedieť dobre nastavovať. Som vám k dispozícii objasniť ďalšie nejasnosti, prípadne zdokonaliť váš úsmev.

Pracujeme s úsmevom
MUDr. Daniela Kafková

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár