10+ rád, ako prežiť dlhú cestu na dovolenku

0
10+ rád, ako prežiť dlhú cestu na dovolenku
bledonnka dovolenka

Cestovanie po svete je záľubou väčšiny ľudí, samotnú prepravu však obľubuje len málokto. Mnohí majú z cestovania na dlhšie vzdialenosti dokonca taký strach, že radšej zostanú v pohodlí domova a zrieknu sa aj vysnívanej dovolenky.

V nasledujúcom článku sa dozviete, ako prežiť dlhú cestu autobusom, autom, vlakom či lietadlom bez „ujmy na zdraví“ a s čo najmenšími negatívnymi následkami.

Väčšina rád a trikov je použiteľná pre ktorýkoľvek dopravný prostriedok a zaručujem Vám, že spravia vašu prepravu citeľne znesiteľnejšiu.

Buďte v teple

Napriek tomu, že je vonku horúco, vezmite si deku alebo ľahký svetrík či bundu. Klimatizácia môže byť zradná a nie je nič horšie, ako keby vás mali po ceste bolieť kĺby či škriabať v krku. Ak ste na to obzvlášť citlivé, pribaľte aj šatku na krk, padne vhod. Ďalej odporúčam menší vankúšik alebo špeciálnu cestovnú podušku, vďaka nim bude cesta omnoho príjemnejšia.

teplo
Foto: pixabay.com

Vyhnite sa nevoľnostiam

Ak máte citlivý žalúdok, siahnite pred cestou po tabletkách proti nevoľnosti, prípadne zázvorových cukríkoch či špeciálnych žuvačkách. Väčšina týchto prípravkov má zároveň aj mierny uspávajúci efekt, takže väčšinu cesty v pokoji prespíte. Okrem nevoľnosti môžete mať najmä v lietadle výrazný problém so zaliehaním v ušiach.

Pomôcť môže cmúľanie cukríkov alebo žuvanie žuvačiek. Ak nie, odporúčam spreje do nosa, k zaliehaniu zvyčajne dochádza najmä z dôvodu upchatia zvukovodov, obzvlášť obozretní buďte pri nádche či prechladnutí, vtedy to môže byť nepríjemné a bolestivé. Ak máte z cesty naozaj veľký rešpekt, siahnuť môžete aj po liekoch na spanie avšak nikdy si nedajte väčšiu dávku, ako je odporúčané, inak sa môžete cítiť na ďalší deň unavene a ospalo. Vždy majte pri sebe aj liek proti bolesti, prípadne hnačke.

lieky
Foto: pixabay.com

Prečítajte si aj článok Každá žena by mala cestovať sama

Zabráňte hladu a smädu

Nezabudnite na vodu na pitieobčerstvenie, niečo drobné pod zub padne vhod. Určite však neberte nič mastné ani ťažko stráviteľné, cítili by ste sa nafúknuté a navyše by ste si nemali kde poriadne ani umyť ruky. Rovnako pozor na potraviny, ktoré sa rýchlo kazia, ako sú vajíčka, salámy, syry či mäso. Obozretné buďte aj pri zelenine, v teplách môže skôr zvädnúť a nebude vám chutiť. Odporúčam nejaký ľahký sendvič, bagetu, prípadne cestovinový šalát. Zasýti aj nejaká sušienka či ovocie. Jedlo a pitie môžete kúpiť aj po ceste či na palube, avšak poriadne si zaňho priplatíte. Nepite zbytočne pred cestou ani počas cesty kávu, pivo či alkohol, všetky tieto nápoje majú močopudný účinok a zbytočne by spôsobovali pocit diskomfortu.

jedlo
Foto: pixabay.com

Využite čas efektívne

Viem, že na dovolenke nechcete na prácu a povinnosti ani pomyslieť, ak si však po ceste vybavíte ešte nejaké mejly, prípadne dorobíte administratívu, ktorú ste doma nestihli, spojíte príjemné s užitočným. Ubehne vám rýchlejšie cesta, budete mať zo seba dobrý pocit a počas dovolenky nemusíte myslieť na čakajúcu poštu či nezaplatenú faktúru. Vopred sa však ubezpečte, že budete mať k dispozícií pripojenie na internet (ak je to potrebné), aby nedošlo k zbytočným komplikáciám.

Zabavte sa

Záslužným pomocníkom počas dlhej cesty môže byť knižka, e-book, tablet so stiahnutými filmami či nejaká cestovná hra. Niekedy vám na palube poskytnú aj noviny a časopisy, avšak radšej sa na to nespoliehajte. Stiahnite si do mobilu, iPodu či MP3 prehrávača vašu obľúbenú hudbu, audio knihy či podcasty a uvidíte, ako rýchlo vám bude cesta ubiehať. Nezabudnite však na slúchadlá, aby ste nerušili ľudí naokolo.

Foto: pixabay.com

Oblečte si vzdušné kúsky

Trendy pencil sukňa z najnovšej kolekcie je síce štýlová, avšak počas cestovania by ste sa v nej určite necítili komfortne. Oblečte si veci, ktoré vám sedia, z príjemných vzdušných materiálovdokážete sa v nich voľne hýbať. Pamätajte, že v nich budete sedieť niekoľko hodín, preto musí byť pohodlnosť a funkčnosť na prvom mieste. Zabudnite aj na vysoké topánky či tesné tenisky, zvoľte radšej ľahké plátenky, v ktorých bude noha dýchať, no zároveň bude spevnená a stabilná. V žiadnom prípade neodporúčam rifľovinu či umelé materiály, začnete sa v tom potiť a z cesty sa stane hotové peklo.

Bez peňazí ani na krok

Majte po ruke nejaké drobné, môže sa stať, že niektoré toalety budú spoplatené (najmä Rakúsko či Nemecko) – toto sa týka najmä cestnej dopravy.

Pre mňa osobne sú cestovateľským must have kúskom aj štuple do uší, tieniaca maska na oči a externá nabíjačka. Pribaľte si aj vlhčené obrúsky či antibakteriálny gél, prípadne malý uteráčik.

Hlavne sa zbytočne pred cestou nestresujte a nerobte z toho takého strašiaka. Myslite na nádherný cieľ, ktorý vás čaká a nenechajte sa rozhodiť. Bude to stáť za to, to vám garantujem!

peniaze
Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie