11 výziev, ktorých zdolaním sa v živote posuniete na novú úroveň

0
11 výziev, ktorých zdolaním sa v živote posuniete na novú úroveň

Bez ohľadu na to, čo v živote robíte, či už sa snažíte schudnúť alebo vybudovať úspešný podnik, vždy budete čeliť výzvam.

Nevýhodou je, že mnohé z nich majú rôzne podoby a veľkosti, čo u menej psychicky zdatných osôb môže vyvolávať paniku. Naša inteligencia je však založená aj na tom, ako dobre sa dokážeme na základe týchto záťažových situácií posunúť vpred. Vpred a možno na inú a lepšiu úroveň.

Je dôležité si uvedomiť, že problémy, s ktorými sa stretávate a prekonávate pri práci alebo v živote na dosiahnutie svojich snov, vám v podstate uľahčia zdolávanie prekážok, ktorým budete čeliť neskôr. Je to tiež skvelý spôsob, ako si zvýšiť sebavedomie a svoj vlastný status. Vyžaduje si to však prevziať nad sebou kontrolu, mať v sebe pokoru, odhodlanie a „zapálené“ srdce.

„Oceniť nás môžu až potom, keď si my sami uvedomíme svoju hodnotu.“

(Ralph Waldo Emerson)

Aby vám teda išlo zdolávanie týchto životných výziev ešte lepšie a boli ste na úspech dobre pripravení, máme pre vás 11 výziev, vďaka ktorým sa posuniete na inú a lepšiu úroveň. Stačí sa o tom presvedčiť a urobiť pár prospešných krokov smerom vpred.

1 000 krokov za deň

Skutočná výzva pre niekoho, kto je zvyknutý cestovať aj na malé vzdialenosti výlučne osobnou alebo verejnou dopravou. Ak sa to ale rozhodnete zmeniť a stanoviť si za nový cieľ – prvú výzvu, bude to prínosom nielen pre vašu peňaženku, ale aj zdravie. Vďaka chôdzi sa máte šancu pomerne rýchlo dostať do dobrej fyzickej kondície, a to aj bez toho, aby ste chodili do telocvične.

1000 krokov za deň je dobrý štart, stačí si k tomu stiahnuť do mobilu aplikáciu, ktorá bude za vás vaše kroky počítať.

Prečítajte si, ako za sa vždy môžete na niečo tešiť – drobné radosti na každý deň

beh
Foto: pixabay.com

5 cudzích slov za deň

Ak ste sa už dlho chceli naučiť cudzí jazyk, pretože si uvedomujete, že nám dnes otvára všetky dvere, máte skvelú príležitosť začať to robiť postupne, ale s istotou. Bez základných slov a fráz to však nepôjde, preto si dajte za ďalší cieľ, naučiť sa každý deň 5 nových slov. A čoskoro sa vaša slovná zásoba výrazne rozšíri.

Opäť to vyskúšajte kombinovať s dobrou aplikáciou v mobile, knihami alebo hudbou. Tí náročnejší a skutočne odhodlaní na zmenu – to môžu skúsiť so zaujímavým jazykovým pobytom. Je to dokonalý spôsob, ako porozumieť nielen sebe, ale aj celému svetu.

Obmedzte čas na sociálnych sieťach

Viaceré prieskumy hovoria a potvrdzujú, že človek strávi na internete v priemere necelých 7 hodín denne. Okrem negatívnych dopadov na vaše zdravie, tým ale prichádzate aj o iné radosti života. Rodinu, priateľov a blízkych. Z osobného kontaktu máme čoraz väčší strach.

Zmeniť to môžete tak, že čas strávený na sociálnych sieťach a internete začnete regulovať, vďaka čomu využijete svoj voľný čas oveľa efektívnejšie.

Ak to nedokážete sami, stiahnite si opäť aplikáciu, ktorá riadi čas strávený na sociálnych sieťach. Veľmi dobrý spôsob je aj ten, keď máte vo svojom dni vyčlenené tri časové obdobia, v ktorých môžete správy, e-mail a sociálne siete skontrolovať.

Nájdite si 5 minút na ranné cvičenie

Aby ste boli v dobrej kondícii, musíte sa trochu hýbať. A najlepšie je s tým začať hneď ráno. Niekto potrebuje intenzívny tréning a inému stačí pár jednoduchých cvičení. Ráno si na to vyčleňte 5 minút času a možno zistíte, ako môže byť pre vás vaša práca jednoduchšia.

cvicenie
Foto: pixabay.com

20 minút na každodenné upratovanie

Čím častejšie budete upratovať, tým menej bude toho vo vašom okolí zanedbaného. Okrem toho pri čistení priestoru okolo nás obnovujeme poriadok aj v našich hlavách. Venujte preto osobitnú pozornosť pracovnej ploche. Nemalo by byť na nej nič zbytočné. A ak to všetko budete pravidelne v krátkom intervale kontrolovať, navodíte si v prostredí tú správnu atmosféru.

Denné mokré čistenie navyše spôsobí, že vzduch v byte bude čerstvejší a čistejší. A pokiaľ je to možné, miestnosť po vyčistení ešte vyvetrajte. Vyčleňte si ale na to všetko iba 20  minút.

Prečítajte 50 strán denne

Aj keď ste možno mali problémy s čítaním kníh v škole, nie je to dôvod na to, aby ste to v dospelosti podcenili. Predstavte si – 50 strán za deň je 1 500 strán za mesiac. Celkovo tak môžete  ročne prečítať približne 70 kníh (na základe predpokladu, že jedna kniha má 250 – 300 strán). A  nezaberie vám to ani veľa času.

Čítanie 50 stránok trvá v priemere pol hodiny až hodinu. Takže to môžete skúsiť. Čítanie zlepšuje vašu slovnú zásobu, pamäť a na rozdiel od sociálnych sietí, pred spaním je príjemným relaxom. Začnite ale s knihou, ktorá vás bude skutočne zaujímať.

citanie
Foto: pixabay.com

Dbajte o zdravý spánok

Aby telo správne fungovalo, musíte mu dopriať a povoliť každodenný potrebný reštart. Dobrou výzvou, ktorá vás posunie vpred, preto môže byť aj zdravý spánok. Únava, nedostatok nálady a letargia vás môžu inak zruinovať. Nemyslite si ale, že tento deficit vyrovnáte celodenným víkendovým dospávaním. Po ťažkom pracovnom týždni sa za dva dni jednoducho nezotavíte.

Vyskúšajte priestor pol hodiny pred spaním každý jeden deň vetrať. Zaistite si ideálne podmienky –  dobré zatemňovacie závesy alebo žalúzie na oknách, pohodlné vankúše a matrac.

Nezabudnite na tréning mozgu

Denne môžete venovať tréningu mozgu 10-15 minút času. Rôzne hádanky, riešenie krížoviek, sudoku, intelektuálne hry, hry pozornosti a pamäte sú pre tento účel ideálne. Dobrým spôsobom tréningu mozgu môžu byť aj výmenné pobyty. Zmeníte tak nielen seba, ale aj prostredie.

Zrušte neplánované nákupy

Veľmi dobrou výzvou, ktorá vás posunie vpred môže byť aj to, ak budete kupovať iba jedlo a tovar, ktorý vyhovuje vašim základným potrebám. Ak je to možné, minimalizujte svoje výdavky a  nevyužívajte žiadne zľavové položky. Pred cestou do obchodu si vždy urobte nákupný zoznam.   Zabudnite na kreditné karty a vezmite si so sebou peniaze – hotovosť, vďaka čomu uvidíte, koľko skutočne miniete.

10 nových nápadov

Stačí si vziať so sebou notebook alebo mobil, do ktorého si zapíšete svoje nápady. Predstavte si, že 5 nápadov denne znamená až 150 nápadov mesačne! Trénujete tak svoju kreativitu a zásobujete sa novými nápadmi, ktoré môžete využiť neskôr vo svoj prospech.

A nezabudnite, čím nezvyčajnejší je váš nápad, tým lepšie. Začnite ale jednoduchšími ako napríklad  „Ktoré krajiny by som mal navštíviť a prečo?“

11 dobrých skutkov

Ak pomáhame druhým, sme šťastnejší. Preto začnite svoj deň dobrými skutkami. Napíšte blízkej osobe peknú správu, pripravte svojej milovanej žene kávu, alebo pomôžte s ťažkým nákupom. Rozsah nie je dôležitý – dôležitá je iba úprimnosť vašej túžby pomôcť.

„Keď je niekto na tomto svete na dne, malá pomoc je lepšia ako množstvo kázania.“

(Eduard George Bulwer-Lytton)

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu