13 spôsobov ako sa naštartovať, keď sa vám po dovolenke nič nechce

0
13 spôsobov ako sa naštartovať, keď sa vám po dovolenke nič nechce

Vyrovnať sa s poprázdninovým pracovným bluesom? Tieto tipy vám môžu pomôcť vrátiť sa späť do pracovného kolotoča.

Keď sa leto skončí a najbližšia dovolenka, na ktorú sa musíte tešiť, sú Vianoce, môže byť ľahké upadnúť do depresie. Po niekoľkých týždňoch strávených časom stráveným s rodinou, chutným jedlom a vyhliadkou na more či hory je nutnosť vrátiť sa k plnému pracovnému rozvrhu neznesiteľná. Koniec prázdnin však nemusí znamenať začiatok vášho poprázdninového útlmu.

1. Vyzdobte si svoj pracovný priestor zábavnými dovolenkovými fotografiami

Kto hovorí, že po dovolenke musíte nechať zážitky za sebou? Podľa klinickej psychologičky Carla Marie Manly, PhD, autorky knihy Joy From Fear, môžete poraziť podovolenkové blues jednoducho tým, že si dovolenku prinesiete so sebou do kancelárie.

„Prijmite spomienky na dovolenku, ktoré si môžete vziať so sebou do nového školského roka,“ hovorí. „Môže byť užitočné urobiť si skvelú fotografiu z dovolenky do práce ako pripomienku lásky a spojenia, ktoré budú vždy vašou súčasťou! Aj keď sa prázdniny skončili, spomienky plné zábavy zostávajú!“

2. Kúpte si rastlinu na váš pracovný stôl

Keď zavládne podovolenkové blues, jednoduchým spôsobom, ako sa vrátiť do „švungu“, je kancelárska rastlina. „V súčasnosti existuje množstvo výskumov, ktoré tvrdia, že rastlina vo vašej domácnosti môže znížiť stres,“ poznamenáva licencovaný sociálny pracovník a terapeut Michael Samar. Poukazuje na štúdiu z roku 2009 v časopise The Journal of Alternative and Complementary Medicine, ktorá zistila, že pacienti zotavujúci sa po operácii mali nižší krvný tlak a zníženú úroveň úzkosti, keď boli umiestnení do miestností s rastlinami.

3. Pripomeňte si všetko, za čo ste vďační

Keď ste v strese zo všetkej práce, ktorá sa vám cez voľno nakopila, je ľahké zabudnúť na všetky skvelé veci vo vašom živote. To je dôvod, prečo Manly hovorí, že by ste sa mali vedome snažiť „ráno spočítať svoje požehnania, aby ste deň začali pozitívne.“ Cvičenie vďačnosti pred spaním vám môže podobne pomôcť „zostať silný a pozitívny, keď sa sviatky blížia ku koncu“.

Body positivoty: Čo nám pomáha zlepšiť vzťah k svojmu telu?

praca
unsplash.com

4. Zapíšte si všetko, čo je potrebné urobiť, a usporiadajte úlohy podľa dôležitosti

Keď sa pri návrate do práce cítite rozrušený a neproduktívny, prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je zapísať si všetky veci, ktoré musíte urobiť. V tomto zozname „zorganizujte si prácu, ktorú je potrebné vykonať pre každú úlohu, a dajte si nejaké termíny na zodpovednosť,“ navrhuje terapeutka Kari Ann Greaves z Connecticutu, zakladateľka poradenských a konzultačných služieb Reflections. Vidieť všetko napísané vám pomôže usporiadať sa a motivovať takmer okamžite.

5. Urobte si čas na svoj život mimo kancelárie

Len preto, že prázdniny skončili, neznamená to, že sa musíte prestať oddávať veciam, pri ktorých sa usmievate. Naopak, Greaves hovorí, že keď sa opäť usadíte v práci, mali by ste si nájsť čas na veci, ktoré máte radi.

„Keď už budete zorganizovaní, nájdite si čas na premýšľanie o tom, čo môžete urobiť, aby ste sa o seba postarali. Či už ide o návrat do rutiny cvičenia alebo o opätovné čítanie kníh, je čas robiť veci, ktoré vás bavia a starať sa o seba,“ vysvetľuje.

A netrápte sa, ak sa nemôžete okamžite vrátiť do svojej rutiny. Greaves poznamenáva, že „môže chvíľu trvať, kým sa veci vrátia do pohybu“ po lenivej dovolenkovej sezóne – a to je úplne normálne!

6. Zamerajte sa na svoj rast

„Keď sa vrátite do práce, snažte sa sústrediť na pozitíva ďalšieho roka rastu a zamestnanosti, a nie na negatívnu myšlienku: „Musím sa vrátiť do práce,“ hovorí Manly. Poukazuje na výskum, ktorý naznačuje, že udržanie pozitívneho postoja je kľúčom k tomu, aby ste boli skutočne pozitívny a urobili veci, ktoré sú potrebné.

7. Počas dňa si robte prestávky

Tlačiť sa do práce na 10 hodín v kuse hneď po prázdninovej prestávke je recept na katastrofu. Manly hovorí, že by ste sa mali snažiť vziať si niekoľko oddychových chvíľ, keď sa vrátite do práce. Namiesto toho, aby ste sa ponárali s prístupom „všetko alebo nič“, nechajte si trochu času na 10- minútovú prestávku alebo na dve, na prechádzku, šálku čaju alebo zavolanie si s partnerom.“

unsplash.com

8. Obráťte sa na svoj systém podpory

Netrpte v tichosti. Ak sa po sviatkoch snažíte dostať späť do rytmu, obráťte sa na priateľov a rodinných príslušníkov, ktorí vám môžu pomôcť prekonať toto ťažké obdobie. „Toto sú ľudia, ktorí nám poskytujú pocit sociálneho prepojenia a spolupatričnosti,“ vysvetľuje Samar. „Poskytujú zdravú podporu, ak sa potrebujeme s niekým porozprávať.“

9. Nájdite spôsoby, ako sa smiať

„Každý deň nájdite vo svojom okolí niečo ,vtipné‘,“ navrhuje klinický psychológ Steven M. Sultanoff, PhD. „Vyhľadávaním humoru v každodennom živote si budujete odolnosť a ste lepšie vybavení na zvládanie udalostí ‚zlého dňa‘. Jeden z mojich šéfov na dvere umiestnil nápis: ‚Možno ma rušíte, ale som priateľský‘.“

10. Sústreďte sa len na to, čo môžete ovládať

Keď sa po sviatkoch vrátite do práce a cítite sa na dne, „zamerajte sa na to, čo môžete dobre ovládať,“ navrhuje licencovaná terapeutka Linda Stiles. „Keď sa zameriame na veci, ktoré môžeme ovládať – naše vlastné činy – zvyčajne dokážeme znížiť stres a cítiť sa lepšie.“

11. Dajte si veci do perspektívy

Keď premýšľate o veciach na mikroúrovni, strach z návratu do práce po sviatkoch prehluší takmer všetko pozitívne vo vašom živote. Preto Sultanoff odporúča premýšľať o návrate do práce „vo veľkej životnej perspektíve“. „Nech je ‚to‘ čokoľvek, povedzte si: ‚Ja to zvládnem. Vždy som sa prispôsobil každej životnej výzve.‘ Perspektíva znižuje stres,“ vysvetľuje.

12. Buďte k sebe milý

Nemá zmysel nadávať si, keď sa už cítite na dne. V skutočnosti to všetko len zhorší. Takže, keď nechcete pracovať a zdá sa, že nie ste motivovaní, Stiles poznamenáva, že by ste sa mali „pokúsiť dopriať si súcit a povzbudenie“. Zatlačte tieto negatívne myšlienky nabok a porazte posviatočné blues pozitívnou samomluvou.

13. Pripomeňte si, že to, čo cítite, je normálne

Na podovolenkovom blues je to podstatné, že je úplne normálne. A ak sa chcete po dovolenke opäť cítiť ako ľudia, musíte si pripomenúť, že takmer všetci sú na tej istej lodi ako vy.

„Prijmite, že je normálne cítiť stres z návratu do práce,“ hovorí Stiles. „Uznajte svoje pocity a pamätajte, že aj ostatní sa tak cítia.“ Čím skôr normalizujete svoje pocity, tým skôr sa vrátite k tomu, že sa budete cítiť viac motivovaní a menej náladoví!

Foto: unsplash.com, zdroj: bestlifeonline.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu