Nezáleží na tom, či ste ten najpodlejší človek na planéte alebo najláskavejší, negatívne myšlienky si nájdu spôsob, ako prebublať vo vašom každodennom živote. Koniec koncov, sme len ľudia!
Možno ste dostali zlú recenziu a nestačíte sa čudovať, aký to môže mať vplyv na vašu kariérnu dráhu v budúcnosti. Alebo ste možno na dovolenke pribrali pár kíl a neviete sa prestať obviňovať, že ste si dopriali tie extra kalórie. Alebo to môže byť nepríjemné stretnutie v kaviarni, ktoré si stále prehrávate v mysli.
Podľa výsledkov medzinárodnej štúdie vykonanej na Concordia University sa 94 percent dospelých stretáva s dotieravými, negatívnymi myšlienkami. A hoci sa vám možno nepodarí zastaviť tieto myšlienky, je veľa, čo môžete urobiť, aby ste im zabránili. Keď sa nabudúce ocitnete v záplave negatívnych myšlienok, vyskúšajte jeden z týchto 17 spôsobov, ako ich zdolať.
1. Kúpte si kvety
Jednoduchý akt kúpy kytice kvetov a jej umiestnenia na slnečnom okne vám môže pozdvihnúť náladu. Jedna štúdia Rutgers University zistila, že keď účastníci dostali jeden z troch darčekov – sviečku, košík s ovocím alebo kyticu kvetov – reagovali na kvety najúprimnejšie. O tri dni neskôr sa príjemcovia kvetov stále cítili šťastnejší ako ich rovesníci v štúdii.
2. Nesledujte správy
Vysielanie negatívnych správ môže ovplyvniť vaše emócie viac, než si myslíte – najmä ak si ich naladíte ráno. Jedna štúdia z roku 2015 zistila, že len trojminútové sledovanie negatívnych správ ráno zvyšuje pravdepodobnosť, že diváci o 27 percent nahlásia, že mali zlý deň o šesť až osem hodín neskôr. Ľudia, ktorí sledovali transformačné príbehy – tie, ktoré ponúkajú riešenia namiesto neustálej pochmúrnosti – hlásili, že mali dobrý deň 88 percent času.
3. Zahoďte svoje negatívne myšlienky – doslova
Ak máte depresívne alebo úzkosť vyvolávajúce myšlienky, ktoré len tak nezmiznú, napíšte si túto myšlienku na kúsok papiera a zahoďte ju do najbližšieho koša. Keď výskumníci z Ohio State University nechali subjekty vykonávať toto cvičenie, zistili, že keď ľudia fyzicky zahodili svoje myšlienky, pomohlo im to zbaviť sa ich aj emocionálne.
Ak chcete ísť o krok ďalej, môžete urobiť to, čo robí oscarová herečka Anne Hathaway, aby zvládla svoje pocity. Ako prezradila v rozhovoroch, keď sa cíti zavalená negatívnymi myšlienkami, jednoducho ich napíše na papier a potom ten papier zapáli. Áno, trochu dramatické, ale prisahá, že to funguje!
4. Zamerajte sa na riešenie
“Myšlienky sú ako mantry,” vysvetľuje Justin Baksh, licencovaný poradca pre duševné zdravie a hlavný klinický riaditeľ v Foundations Wellness Center. “Ak budete o negatívnych myšlienkach premýšľať, ak ich necháte existovať, nakoniec sa stanú skutočnosťou.”
Pokiaľ ide o prekonanie negatívneho myslenia, Baksh navrhuje, že „to, čo musíte urobiť, je presunúť pozornosť od problému k riešeniu“. Napríklad Baksh hovorí, že jedna z najbežnejších negatívnych myšlienok, ktoré počuje, je: “Som tak vystresovaný financiami.” V tomto prípade navrhuje nahradiť túto myšlienku slovami: „Budem si viac všímať svoje míňacie návyky a budem cieľavedomejší pri sporení“ – inými slovami, vymeniť bývalú ľútosť za dosiahnuteľný budúci cieľ.
5. Nájdite si 20 minút na zapísanie svojich myšlienok a pocitov
Ak si cez deň urobíte čas na zapisovanie si podrobných poznámok o svojich negatívnych myšlienkach, podľa štúdie publikovanej v časopise The Oncologist by to mohlo zmeniť aj samotné myšlienky. V štúdii výskumníci z Georgetown University zistili, že po troch týždňoch zapisovania len 20 minút denne 54 percent pacientov s rakovinou uviedlo, že mali zmenené myšlienky (z negatívnych na pozitívne) o svojej chorobe.
6. Oddeľte sa od svojich myšlienok
Väčšina ľudí súhlasí s tým, že sú oveľa lepší v rozdávaní rád priateľom, ako v počúvaním návrhov od iných. Ak však toto uvedomenie využijete vo svoj prospech, možno budete schopní prekonať svoje vlastné problémy. A to tým, že si budete radiť ohľadom svojich negatívnych myšlienok, ako keby to boli myšlienky niekoho iného. Podľa jednej štúdie publikovanej v Behavior Research and Therapy sa ukázalo, že táto metóda kladenia otázok, nazývaná Socratic Questioning, znižuje príznaky depresie tým, že pacientom ponúka zdanlivo menej intímny spôsob riešenia ich problémov.
7. Osvojte si neutrálne myslenie
Keď sú negatívne myšlienky jedinou vecou, ktorá zamestnáva vašu myseľ, nie je úplne jednoduché presvedčiť sa, aby ste namiesto toho mysleli pozitívne. Preto vzťahová koučka Vikki Louise odporúča obrátiť sa na neutrálne myšlienky namiesto čistej pozitivity. „Pracovať na myšlienkach, ktorým neveríte, je strata času,“ hovorí. „Myšlienka ‚mám prácu‘ je neutrálna, vierohodná a cítime sa pri nej oveľa lepšie ako pri ‚nenávidím svoju prácu‘. Iste, nebudete každý deň skákať radostne do práce, ale tiež nebudete plakať v kabínkach na toaletách.“
8. Pozrite si zábavné video
Použite humor na transformáciu svojich negatívnych myšlienok na niečo menej depresívne. Podľa jednej štúdie publikovanej v International Journal of Humor Research môže jednoduché sledovanie vtipného 15-minútového videa zvýšiť pocity nádeje a umožniť pozitívnym myšlienkam nahradiť všetky negatívne.
Prečítajte si: 24 vedecky overených spôsobov ako poraziť stres
9. Doprajte si každú noc dostatočné množstvo spánku
Hoci každý občas trpí prchavou negatívnou myšlienkou, podľa nedávnej štúdie publikovanej v časopise Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry sú to najčastejšie ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku. Podľa výsledkov výskumu majú ľudia, ktorí majú neadekvátny spánok – charakteristický neustálymi prerušeniami a krátkym trvaním – väčšie problémy odvrátiť svoju pozornosť od rozrušujúcich, negatívnych informácií v porovnaní s tými, ktorí spia zdravo.
10. Zamerajte sa na pocity vďačnosti
Vďačnosť je mocná zbraň v boji proti negatívnemu mysleniu. Psychológovia z University of Miami nechali účastníkov napísať niekoľko viet každý týždeň – niektoré sa zamerali na vďačnosť, iné na rozhorčenie a iné na udalosti, ktoré ich ovplyvnili bez emocionálneho dôrazu. Zistili, že tí, ktorí si zapísali, ža čo boli vďační, boli optimistickejší a vykazovali väčší pocit pohody v porovnaní s ostatnými dvoma skupinami.
11. Dajte si obed s priateľom
„Zdieľanie jedla je jedným z najlepších spôsobov, ako byť v kontakte s ľuďmi a hľadať útechu,“ hovorí Mary Brooks, M.Ed., certifikovaná koučka pre integrovanú výživu a majiteľka a tvorkyňa trvalo udržateľnej výživy. “Už len myšlienka, že sa na to tešíte, poskytuje emocionálnu vzpruhu pre váš deň. Najšťastnejšie kultúry robia spoločné jedenie a varenie každodennou oslavou.”
12. Preskúmajte dôkazy
Neberte svoje negatívne myšlienky ako nominálnu hodnotu a neprijímajte ich ako nepopierateľné fakty, pretože im veríte. Skôr by ste mali „spochybniť negatívnu myšlienku preskúmaním dôkazov,“ hovorí Cara Maksimow, LCSW, CPC, licencovaná klinická sociálna pracovníčka v New Jersey. Akonáhle si uvedomíte, že neexistujú žiadne skutočné fakty na podporu týchto nepríjemných myšlienok, bude oveľa jednoduchšie poraziť negatívne myslenie.
13. Myslite na niekoho, koho milujete
Keď vám do cesty prerážajú negatívne myšlienky, certifikovaná životná koučka Ann Ballová odporúča, aby ste sa zamerali na niečo vo vašom živote, čo vás robí šťastnými, ako je vaša rodina alebo váš manželský partner. “Zmenou svojho zamerania,” hovorí, “zmeníte svoju energiu zo zamerania sa na veci, ktoré vás privedú k niečomu inému. Zmena zamerania zmení vašu motiváciu.”
14. Vystavte sa slnečným lúčom
Najjednoduchší recept na lepšiu náladu? Trochu slniečka. “Niekedy sú negatívne pocity menej o našich okolnostiach a viac o tom, že naše biologické rytmy sú mimo,” hovorí Brooks. “Nedostatok slnečného svetla, najmä v zime, môže spôsobiť, že sa budete cítiť mdlo.” Ak máte podozrenie, že znížené množstvo slnečného svetla je zodpovedné za vašu zlú náladu, potom Brooks navrhuje „stráviť prvé minúty dňa v prirodzenom svetle“. Dokonca aj niečo také jednoduché, ako pár minút stáť vonku alebo otvoriť žalúzie, môže „zvýšiť vašu vitalitu“ a poraziť negatívne myslenie.
15. Obklopte sa pozitivitou
Negatívne myšlienky sa živia ďalšou negativitou – takže keď príde na prekonanie vášho pesimizmu, by ste sa mali obklopiť pozitívnymi ľuďmi. A „aj keď to fyzicky nedokážete, vždy môžete na internete nájsť pozitívne zamerané články, knihy a videá,“ hovorí Meridith Hankenson Alexander, motivačný rečník a autor knihy The Sky is the Limit. “To, na čo sa zameriavame, má tendenciu expandovať, takže keď vaša myseľ pociťuje negatívny ťah, zamierte k “lesklým predmetom”, ktoré vašu myseľ dostanú tam, kam skutočne chcete.”
16. Prečítajte si pár inšpiratívnych citátov
Tie inšpiratívne citáty, ktoré zasypávajú instagramový kanál každého tínedžerského dievčaťa, môžu byť gýčovité, no v skutočnosti vám môžu pomôcť eliminovať akékoľvek negatívne myšlienky. “Ak trávite čas každý deň čítaním inšpiratívnych citátov, je veľká šanca, že budete naplnení motiváciou, nádejou a pozitívnymi snami,” vysvetľuje Patrick Di Vietri, riaditeľ terapeutických služieb v HOPE Therapy and Wellness Center. A aj keď nemáte chuť si každý deň pripomínať, aby ste si prečítali nejaký inšpiratívny citát, stačí, ak budete sledovať niekoľko šťastných instagramových účtov, aby ste dostali svoju dennú dávku obsahu, ktorý vám prinesie dobrý pocit.
17. Praktizujte pozitívne myslenie
„Najdôležitejším a často najviac prehliadaným spôsobom boja proti negatívnym myšlienkam je precvičovať si pozitívne myšlienky,“ hovorí GinaMarie Guarino, LMHC, licencovaná poradkyňa pre duševné zdravie. “Uistite sa, že premýšľate o pozitívnych momentoch, situáciách, interakciách a náladách, a pomôže vám to znížiť frekvenciu negatívnych myšlienok. A posilní to vašu schopnosť bojovať s negatívnymi myšlienkami, keď sa objavia.”
Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com