7 rastlín, ktoré vás postavia na nohy! Poslúžia vám ako prírodné antibiotiká

0
7 rastlín, ktoré vás postavia na nohy! Poslúžia vám ako prírodné antibiotiká

Pestrý obsah liečivých látok, schopnosť zabíjať nebezpečné mikroorganizmy, priaznivý vplyv na telo aj myseľ. To sú len niektoré pozitíva, ktorými sa vyznačujú najúčinnejšie prírodné antibiotiká.

Rastlín, ktoré poslúžia ako vysoko účinné prírodné antibiotikum, je pomerne dosť. Výskumy neustále prinášajú nové informácie, na základe ktorých sa do tejto skupiny radia ďalšie druhy. Niektoré sa však aj napriek veľkej liečivej sile vyznačujú vedľajšími účinkami. Tie sa zatiaľ pri 7 uvedených rastlinách nepotvrdili, práve naopak. Ako skvelé liečivo a výživový doplnok ich tak kedykoľvek môžeme zahrnúť do svojej lekárničky.  

1. Klinčekovec

Práve rastlina s indonézskym pôvodom známa ako klinčekovec voňavý je zdrojom liečivých klinčekov. Tie sa v podobe vysušených kvetov zbieraných ešte pred ich otvorením využívajú ako prírodné liečivo už od staroveku. Známe sú najmä ako liek na boľavé zuby alebo zapálené ďasná, ktoré sa liečia žuvaním týchto vysušených kvetov. Vďaka pestrému zloženiu liečivých látok však poslúžia aj pri iných ťažkostiach, napríklad pri anémii či zápaloch močových ciest.

2. Brusnica

Liečivé bobule sa medzi prírodné antibiotiká dostali najmä vďaka kombinácii látok, ktoré sú schopné ničiť baktérie E.coli. Ich vyššia koncentrácia v tele môže spôsobiť zápal močových ciest, prípadne aj hnačky. Nie náhodou sa brusnicový čaj odporúča práve pri vylučovacích či tráviacich problémoch. Nielen pitie čaju, ale aj konzumácia surových plodov pomáha baktérie prichytené na stenách močových ciest oslabiť a následne vyplaviť von z tela.

3. Kapucínka

Aj keď kapucínka väčšia bola Indiánmi v Južnej Amerike pestovaná ako liečivá rastlina už pred stovkami rokov, do Európy ju priviezli ako okrasnú rastlinu. Jej účinky však postupne spoznali aj Európania, takže v súčasnosti sa využíva aj ako prírodné antibiotikum. V podobe čajov či tinktúr sa odporúča pri streptokokových a stafylokokových infekciách. Podľa štúdií je kapucínka schopná účinkovať pri každom z doteraz známych stafylokokových kmeňov. Pri konzumácii surových kvetov vykazuje dobré účinky aj v boji s E.coli alebo salmonelou.

4. Ďumbier

Využitie ďumbiera pri kašli, nádche, bolestiach hrdla či problémoch s prieduškami je celkom bežné. Nastrúhať si časť koreňa s aromatickou vôňou a pridať ho do čaju alebo skonzumovať v surovom stave odporúčajú aj lekári. Práve koreň je zdrojom silných antioxidantov, ktoré sú skvelým doplnkom pri liečbe ochorení spôsobených rôznymi druhmi vírusov či baktérií. Jeho užívanie sa ale neodporúča v prípade tehotenstva, pretože ďumbier podporuje riedenie krvi, čo môže mať za následok nadmerné krvácanie počas pôrodu.

5. Grapefruit

Exotický strom s karibským pôvodom rodí trpké, miestami horké, no liečivé plody. Napriek tomu, že obsahujú obrovské množstvo vitamínov a iných živín, prírodné antibiotikum z nich bude len v prípade, že sa z ich jadierok spracuje kvalitný lisovaný olej. Ten obsahuje mnohé flavonoidy, ktoré bránia množeniu baktérií a plesní v tele. Olej sa môže konzumovať v rámci viacdňovej kúry ako doplnok aplikovaný vzostupne od pár kvapiek až po celú lyžicu denne.

Foto: www.pixabay.com

6. Rumanček

Skvelou schopnosťou zabíjať baktérie, vírusy a iné škodlivé mikroorganizmy sa vyznačuje aj rumanček, známy tiež ako harmanček alebo kamilka. Ten rastie bežne na lúkach, čo nám dáva možnosť nazbierať si vlastné kvety a v sušenej forme ich použiť na čaj alebo liečivé odvary. Tie účinkujú pri rade ťažkostí, no vďaka látke chamazulén, ktorá má dosť silné protizápalové účinky, sa najčastejšie používajú práve ako prírodné antibiotikum.

7. Echinacea

Preslávená severoamerická bylina bola dlhé roky považovaná za jednu z najlepších rastliniek podporujúcich obranyschopnosť organizmu. Podľa viacerých z posledných štúdií je jej sila údajne trochu precenená. Nič to však nemení na jej značných protizápalových účinkoch, ktoré môžu byť využité pri liečbe angín a nachladnutí. Užitočná je aj pri prevencii, či už v podobe čaju, kvapiek, odvarov na kloktanie alebo výživových tabliet.

Foto: www.pixabay.com

Napriek nepotvrdeným nežiaducim účinkom sa užívanie jednotlivých prírodných antibiotík odporúča konzultovať so svojím lekárom. Obzvlášť to platí pri ľuďoch liečených na nejaké ochorenia, ktorí užívajú tabletky alebo iné prírodné liečivá.

Prečítajte si aj: 6 mýtov o zdravej strave

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie