8 izbových rastlín schopných čistiť ovzdušie v domácnosti

0
8 izbových rastlín schopných čistiť ovzdušie v domácnosti

Cieľom pestovania izbových rastlín je vo väčšine prípadov okrasná funkcia. Niektoré z nich však dokážu viac ako len skrášľovať prostredie, v ktorom žijeme. 8 uvedených rastlín nás okrem estetického oživenia priestoru poteší aj praktickým úžitkom, ktorého výsledkom bude čistejšie ovzdušie a zdravšia vnútorná mikroklíma.

1. Nefrolepka

Papraď dorastajúca do výšky 70-75 centimetrov patrí medzi najobľúbenejšie rastliny svojho druhu z viacerých dôvodov. Okrem nenáročnej starostlivosti a celkom rýchleho rastu dokáže plniť úlohu prírodnej čističky vzduchu. Túto funkciu plnia dlhé listy typické sviežou zelenou farbou, ktoré pohlcujú rôzne škodliviny a zároveň zvlhčujú ovzdušie v miestnosti. Význam rastliny oceníme najmä v zime, kedy je vzduch vo vykúrených izbách o niečo suchší.

2. Aloe vera

Závan exotiky spojený s radou liečivých účinkov dostáva aloe vera do domácností po celom svete. Tento liečivý zázrak sa však môže pochváliť aj ďalšími prednosťami, medzi ktorými nechýba schopnosť prispievať k čistejšiemu ovzdušiu v našich bytoch a domoch. Nenáročný sukulent s veľmi dobrou odolnosťou si hravo poradí s prítomnosťou škodlivých čiastočiek formaldehydu. Podľa viacerých štúdií dokáže pohlcovať aj benzén, ktorého koncentrácia sa kvôli pridávaniu chemických látok do rôznych materiálov v domácnostiach neustále zvyšuje.

Foto: www.pixabay.com

3. Zelenec

Nielen formaldehyd či benzén, ale aj xylén a mnohé iné prchavé látky s toxickým vplyvom na človeka pohlcuje zelenec chocholatý. Napriek tomu, že jeho výška zvykne dosahovať iba 20-30 centimetrov, disponuje skvelými čistiacimi účinkami bez ohľadu na to, do akej miestnosti ho umiestnime. Tajomstvom úspechu sú dlhé úzke listy so žltobielymi pásikmi, ktoré slúžia ako prírodný filter.

4. Fikus

Skvelou prírodnou čističkou sú aj rôzne druhy figovníkov premenených na izbové kultivary. Tie poznáme ako fikusy, ktoré vďaka perfektnej prispôsobivosti zvládajú tunajšie podmienky napriek teplomilnému exotickému pôvodu. Niektoré odrody síce pri interiérovom pestovaní nekvitnú ani nerodia, no ako náhradu ponúkajú elimináciu mnohých škodlivín od amoniaku cez formaldehyd až po elektrosmog. Pri správnej starostlivosti budú túto činnosť vykonávať až niekoľko rokov.

5. Lopatkovec

Atraktívne biele kvety podobné ľaliám vnesú šarm do každej miestnosti. To ale nie je jediným dôvodom, pre ktorý si lopatkovec získal stabilné miesto v kuchyniach a obývačkách. Podobne ako pri iných uvedených druhoch, aj v jeho prípade zohráva dôležitú úlohu schopnosť prispieť k čistejšiemu ovzdušiu v domácnosti. Okrem toho, že priestor zbavuje xylénu, formaldehydu či trichlóretylénu, priaznivo pôsobí aj na hladinu vlhkosti v priestore. Vzduch tak nie je suchý ani príliš vlhký, čo bráni vzniku plesní na stenách.

6. Brečtan

Ťahavá popínavá rastlina sa už roky využíva ako bariéra proti prachu a smogu. Vo väčšine prípadov sa s ním stretávame na fasádach, ktoré postupne mení na živé zelené steny. Stabilné miesto si však nachádza aj v interiéroch, kde tiež plní praktickú úlohu. Keďže bez problémov absorbuje výpary, mimoriadne účinný je v kúpeľni alebo v kuchyni. Stačí ho zavesiť na stenu a nechať vykonávať svoju prácu, o ostatné sa postará sám.

7. Svokrin jazyk

Sansevieria trojpása, ako je oficiálne nazývaný svokrin jazyk, naplno odhalila svoje čistiace schopnosti počas experimentov NASA. V rámci nich bola spolu s inými izbovými rastlinami umiestňovaná do kozmického prostredia, kde sa testovali jej schopnosti pohlcovať škodlivé častice lietajúce v prostredí. Práve táto rastlina vykazovala nadpriemerné výsledky, čo viedlo k rýchlemu boomu medzi milovníkmi izbových rastlín, ktorí vyhľadávajú atraktívne druhy s praktickým úžitkom.

8. Antúria

V experimentoch NASA zaznamenala vynikajúce výsledky aj antúria. Tá sa k nám dostala až z amerických trópov, aj keď v európskych domácnostiach sa objavujú skôr krížené hybridné odrody prispôsobené tunajším podmienkam. Niektorým z nich to však z hľadiska schopnosti čistiť ovzdušie v priestore ešte viac pomohlo. Prítomnosť antúrie je tak zárukou, že v izbách bude menej amoniaku a formaldehydu. Nie náhodou sú rastliny s lesklými červenými až ohnivo oranžovými kvetmi vhodné do domácností, kde žijú fajčiari.

Eleganciou a čistením ovzdušia sa zoznam pozitív jednotlivých rastlín zďaleka nekončí. S ich prítomnosťou v domácnosti sa spájajú ďalšie plusy, ktoré sú ďalším dobrým dôvodom na ich pestovanie. Príkladom je produkcia kyslíka, ktorá takisto vplýva na tvorbu zdravšej vnútornej mikroklímy.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

Prečítajte si aj: 5 vecí, ktoré ľudia ľutujú, že majú vo svojich domácnostiach

žiadne príspevky na zobrazenie