7 tipov, ako urobiť svoj interiér viac eko

1
7 tipov, ako urobiť svoj interiér viac eko
pixabay.com

S rastúcim dôrazom na udržateľnosť a ochranu životného prostredia nastúpil na scénu aj ekodizajn. Ten priniesol celkom nové trendy, ktorých cieľom je spojiť vkusný vzhľad so šetrnosťou a ohľadom na prírodu. Zariadiť si domácnosť v takomto duchu sa dá aj pomocou 7 osvedčených tipov, pomocou ktorých urobíte svoj interiér viac eko.

1. Minimalizmus šetrí priestor aj planétu

Ekodizajn nie je štýlovo vymedzený. Pri zariaďovaní interiéru, ktorý kladie dôraz na šetrnosť, sa môžu skĺbiť prvky z mnohých štýlov. Najviac ale čerpá z minimalizmu, s ktorým ho spája jednoduchosť, priestrannosť a presvetlenie. Tieto atribúty docielite vynechaním prebytočných doplnkov a dekorácií, ktoré nielenže zapĺňajú priestor, ale takisto zvyšujú množstvo odpadu, ktorý sa hromadí v dôsledku nadpriemernej výroby a spotreby.

Foto: www.pixabay.com

2. Prírodné materiály sú vkusné a šetrné

Životné prostredie zaťažuje aj výroba bytového vybavenia z prírodných materiálov, no miera záťaže je pomerne nižšia. Platí to najmä pri alternatívnych materiáloch ako konope či morská tráva, ktoré sa stávajú hitom ekodizajnu. Podobne ako drevo alebo iné prírodné materiály sú zároveň zárukou atraktívneho dizajnu. Každý z týchto materiálov totiž ponúka vynikajúcu variabilitu, vďaka ktorej sa jednotlivé doplnky dajú vyrobiť v rôznych prevedeniach.

3. Pri dreve preferujte exotické dreviny

Žiadny z prírodných materiálov nie je taký populárny ako drevo, či už kvôli dizajnu, širokým možnostiam uplatnenia alebo útulnému dojmu, ktorý vytvára. Aj pri výbere doplnkov z dreva ale môžete zvážiť, ktoré bytové vybavenie je viac ekologické. Z hľadiska udržateľnosti vedú hlavne exotické dreviny ratan a bambus, ktoré sa ľahko vysádzajú a dosť rýchlo rastú, čím sa ich výrub nestáva až takou hrozbou ako v prípade klčovania vzácnejších stromov.

bambus interier
Foto: www.pixabay.com

4. Kreatívne recyklované bytové doplnky

K ochrane životného prostredia sa dá malou mierou prispieť aj recyklovaním nevyužívaných predmetov, ktoré neskončia v odpade, ale dostanú druhú šancu na život. Stačí zapojiť trochu kreativity a vytvoriť si vlastný domáci „hand-made“ inventár na mieru. Možností je niekoľko. Bežným príkladom je nábytok z paliet alebo z pneumatík, ktorý je možné využiť v interiéri aj na záhrade.

 5. LED svetlá ako úspornejšia alternatíva

K ekologicky zariadeným interiérom patria aj technológie, ktoré sa starajú o úsporu energie. Jedným z najpraktickejších riešení, ktoré nestojí veľa peňazí, je inštalácia LED osvetlenia. Obľúbené sú hlavne stropné bodové svietidlá, ktoré sa vyznačujú lepším rozptýlením svetla, čo pomáha v interiéri vytvárať zdravšiu vnútornú mikroklímu. Ich využívaním v celom byte alebo dome môžete za rok ušetriť aj pár desiatok eur.

Foto: www.pixabay.com

6. Spotrebu energie znižuje aj zateplenie

Rastúci dôraz na zelenú ekonomiku prináša viacero druhov dotácií, medzi ktorými nechýbajú ani príspevky na zateplenie. Nemalú časť nákladov na tieto práce môžu štátnym príspevkom financovať hlavne majitelia rodinných domov. Pokiaľ sa práce vykonajú správne a dodržia sa stanovené normy, náklady na spotrebu tepla v zateplenom dome sa výrazne znížia. Obyvatelia sa zároveň môžu spoľahnúť na vyšší komfort.

7. Živá zelená stena priamo v obývačke

Sedmičku osvedčených eko tipov uzatvára tzv. vertikálna zelená stena. Jedná sa o modernú dekoráciu vytvorenú zo živej vegetácie, ktorá umožňuje pestovať živé rastliny rovno doma na stene, najčastejšie v obývačke, kde slúži ako elegantný bytový doplnok. Niektoré zelené steny sú inštalované s jednoduchým systémom obsluhy, takže zálievka a iná starostlivosť vyžaduje minimum námahy. Plusom takýchto stien je ich schopnosť filtrovať ovzdušie v izbe a zároveň slúžiť ako akustická bariéra.

Prečítajte si aj: 8 izbových rastlín schopných čistiť ovzdušie v domácnosti

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár