9 ajurvédskych rituálov, ktoré môžete začať praktizovať hneď teraz

0
9 ajurvédskych rituálov, ktoré môžete začať praktizovať hneď teraz
pixabay.com

Žijeme v dobe, v ktorej sú naše telá vytrvalo opotrebované a nevyhnutne potrebujeme obnovu. Preto sa mnohé z nás často obracajú na jogu. Pre všetky akčné ženy, ktoré sa chcú hlbšie ponoriť do celkových prínosov jogy a meditácie, prinášame sériu článkov o jej „sestre“ ajurvéde.

Obe učenia majú zásadnú úlohu pre náš zdravotný stav a povzbudzujú nás, aby sme do svojej každodennej rutiny začlenili zdravé návyky a rovnováhu.

Ako vytvoriť „optimálny“ zdravotný stav

Náš moderný životný štýl často prichádza s povinnosťami a očakávaniami, ktoré nás niekedy pozdvihnú, ale často v nás zanechajú pocit vyčerpania a nerovnováhy. Jóga spolu s dávnou praxou ajurvédy nám pomáhajú stať sa lepšími verziami samého seba tým, že začleňujeme veci ako správna výživa, zdravá strava, starostlivosť o seba a hygienické postupy, prospešnú fyzickú aktivitu a ďalšie. Tu je 10 ajurvédskych rituálov, ktoré môžete začať začleňovať do svojej Dincharya (denná rutina), aby ste sa cítili šťastné, zdravé a naplnené:

1. Choďte do postele pred desiatou večer

Podľa ajurvédy je predčasný spánok jedným z ideálnych spôsobov, ako si udržať dobré zdravie. Snažte sa byť v posteli do 22:00, pretože sa hovorí, že telo sa detoxikuje a obnovuje medzi 22:00 a 2:00. Vypnite svoje zariadenia hodinu predtým, ako chcete spať, a neberte si so sebou do postele technológie ako napr. mobil.

Interaktívna konferencia PRE ZDRAVIE ŽENY: Zdravie je to najcennejšie, čo máme

2. Vstaňte a žiarte

Rovnako, ako je prospešné, aby ste išli skoro spať, je pre vaše telo dobré, aby sa zobúdzali zároveň so slnkom. Po správnom nočnom spánku by ste nemali mať ťažkosti s ranným vstávaním. V ajurvéde sa hovorí, že spánok po východe slnka vedie k upchatiu našich komunikačných kanálov nečistotami, vďaka ktorým sa vaša myseľ cíti tupá, nálada depresívna a telo letargické po celý deň.

Zdroj foto: Spa ceylon
Zdroj foto: Spa ceylon

3. Začnite ráno vodou a vyprázdnite sa

Keď sa zobudíte, natiahnite si telo a napite sa poriadne vody (minimálne jeden veľký pohár vody, ideálne pol litra). Snažte sa piť vlažnú vodu, pretože tým aktivujete správne fungovanie orgánov po celý deň a podporíte ľahký pohyb čriev. Keď už sme pri tom, pokúste sa dostať do rutiny ranné vyprázdňovanie. Čím dlhšie chodíme po celý deň bez správneho vyprázdňovania, tým viac času zostáva na to, aby sa v tele vytvorili toxíny, čo vedie k nepríjemným a prípadným chronickým stavom. Náš tráviaci trakt je kľúčovým faktorom, pokiaľ ide o zdravie a dobrý pocit.

Viete, aký prínos má čokoláda pre zdravie a koľko kofeínu obsahuje?

4. Investujte do škrabky na jazyk a dodržujte ústnu hygienu

Jedným z najdôležitejších ajurvédskych zdravotných režimov, ktoré je potrebné udržiavať, je správna ústna hygiena. Používaním škrabky na jazyk eliminujete toxíny, ktoré sa vám v ústach hromadia po celý deň, čo tiež pomáha udržiavať zdravé trávenie. Potom si umyte zuby bylinnou zubnou pastou a kvalitnou kefkou. Nakoniec môžete kloktať slanú vodu s pridaným cesnakom, aby ste si vyčistili hrdlo.

5. Shat kriya – čistiaci proces

Väčšina z nás si intuitívne špliecha vodu na tvár, aby sa zobudila a cítila sa omladená, čo je v skutočnosti ajurvédska praktika zvaná Shat Kriya. Potom sa odporúča vykonať Neti Kriya na vyčistenie nosných dierok, alias čas na vypudenie „Neti Pot“! (Ide o ajurvédsku procedúru, ku ktorej potrebujete čistú vodu, soľ a špeciálnu nádobku, ktorou si prečistite nosné dierky). Aj bez akýchkoľvek pomôcok je dobré vyfúkať si poriadne ráno nos a dostať von všetky nečistoty. Ak sa chcete dozvedieť viac o týchto ajurvédskych postupoch, pripravujeme pre vás postupne celú sériu článkov.

6. Joga, pranajáma a meditácia

Ideálnym poradím podľa ajurvédy na vykonanie týchto praktík je začať s jogou, potom nasledovať dychové alebo „pránajámové“ cvičenie zakončené meditáciou. Ak ste začiatočník, na začiatku sa jednoducho zamerajte na základné jogové pózy ako pozdrav slnku. Potom sa ponorte do dychového cvičenia a nakoniec to ukončite tichou meditačnou praxou.

7. Užívajte si relaxačný kúpeľ
Relaxačný kúpeľ podľa Ájurvédy podporuje nielen vaše celkové zdravie, ale môže tiež slúžiť ako denný čas na odpočinok a na nevyhnutnú starostlivosť o seba! Dokážete si nájsť čas aspoň raz za týždeň?

8. Urobte si olejovú masáž 

„Abhyanga“ znamená teplá olejová masáž tela, ktorá pomáha tonizovať svaly, hydratovať pokožku, upokojiť telo a myseľ a uvoľniť nervový systém. Môže sa ľahko aplikovať masírovaním tela po dobu 15-20 minút bylinkovým alebo liečivým olejom (ešte lepšie, ak je to špecifický pre vašu „Doshu“ – typ). Začnite masážou vonkajšieho ucha, krku, hornej časti chrbtice, paží, kĺbov, brucha, nôh a chodidiel a tiež použite niekoľko kvapiek do nosa a do uší. Ak by ste sa chceli ponoriť do do príjemného prostredia, pomôžu vám v tom čisté ajurvédske produkty Spa Ceylon, ktoré navodia tú správnu atmosféru aj u vás doma.

9. Vyživujte svoje telo zdravým „palivom“

Podľa ajurvédy sa hovorí, že človek musí skonzumovať tri jedlá denne, pričom najväčšie je obed. Raňajky sú nevyhnutné a mali by byť ľahké a vyvážené. Mohlo by to zahŕňať dusené jablko alebo ovsené vločky. Ak sa zaujímate o ajurvédske recepty, napíšte nám na redakcia@akcnezeny.sk a pripravíme ich pre vás v spolupráci s odborníkmi.

Začlenením týchto ajurvédskych rituálov do svojej „Dincharye“ sa začnete cítiť energickejšie, bdelejšie, mladšie a komplexné. Prečo nezačať už dnes?

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu