Aj vy túžite podnikať z pláže, záhrady, či z útrob lesa?

0
Aj vy túžite podnikať z pláže, záhrady, či z útrob lesa?
Foto: juicy.sk

Isto ste sa už stretli s článkami digitálnych nomádov, ktorí prezentujú podnikanie z pláže, alebo z chaty pod zasneženým kopcom, či z vlastnej záhrady. Aké pocity vo vás vyvoláva táto predstava? Páči sa vám? Alebo dokonca pocítite závisť? Viete si sama seba predstaviť v takejto pozícii? Ak aj vy túžite podnikať z pláže, záhrady, či z útrob lesa, tento článok bude pre vás. Možno bude inšpirovať, možno odradí. Vitajte a čítajte?

Nápad, ktorý oslavuje rok a vznikol náhodou
Vediem agentúru JUICY, spolupracujem s freelance ľuďmi a tento nápad mi skrsol v hlave pred rokom. Také  jednoduché. Jún 2017. Sedela som v kancelárii a psychicky som sa pripravovala na dopravný kolaps. Piatok. Skôr ako pred 19-tou doma nebudem. Dve hodiny v aute. Jednoducho som 30 km od svojho domu a viem, že ma čaká peklo na ceste. Je to tak, keď bývate v Senci a pracujete v Bratislave. Ešte k tomu v centre. Balím si veci, samozrejme aj notebook (aby som stihla cez víkend porobiť všetko, čo som kvôli dopravnej situácii cez týždeň nestihla), zamykám a idem. Auto mám až pod mostom v Petržalke. 12 minút svižnej chôdze. Sadám do auta. 17:12. Super. Tak poďme na to. Prístavný most plný. Zapaľujem cigaretu, volám domov, vybavím ešte kamošky. 18:00. Olalá. Som na diaľnici. To bude dnes celkom fajn. Ups. Havária. 18:40… odbočka na Senec. Plná samozrejme. Tak ešte 3,5 km. To dám za 20 minút. Hurá. Som doma. Celý čas premýšľam, koľko to ešte vydržím.

Stačilo
Aj vy každý pondelok špekulujete nad tým, že je potrebné prežiť 5 dní, aby bol zase víkend? A tu i tam na vás vyskočí dajaká „koučka“, ktorá sľubuje, že ak si objednáte jej e-book, tak budete podnikať z pláže? A bude vám super? Lebo veď jej sa to podarilo, tak prečo by sa to nepodarilo aj vám? Tu zastavte a popremýšľajte. Nie každé podnikanie sa dá robiť online. Jednoducho povedané. Ak ste kaderníčka, nemôžete predávať ebooky s návodmi ako sa sama doma ostrihať. Alebo ak ste automechanik, detto. Musíte tú prácu vykonať vo vlastnej prevádzke. Asi nebudete rozdávať rozumy ľuďom, že si majú objednať súčiastku a vymeniť ju doma v garáži na základe videa na youtube. Existuje ale veľa druhov služieb, kedy sa nad takouto alternatívou môžete zamyslieť. Ak vám dáva zmysel a je to realizovateľné, choďte do toho.

Nemusíte ísť nasilu na nejaké odľahlé miesto na planéte a odtiaľ streamovať videá. Možno sa vám nechce cestovať, ale potrebujete príjem a zároveň chcete mať domácnosť a deti pod kontrolou. Alebo už máte deti odrastené a chcete konečne čas pre seba – nie trčať v dopravnej zápche. Ak ste zo Senca a zamestnáte sa v Bratislave, tak na to, aby vám fungovala domácnosť, budete potrebovať pomocníčku, ďalej 4x do mesiaca natankovanú plnú nádrž a ešte aj vedomie, že deti prakticky nevidíte (alebo, ak ich máte odrastené, tak čas pre seba si neukrojíte). Na konci mesiaca zistíte, že celú výplatu dáte benzínke, pomocníčke s deťmi, doučovateľke, a potom ešte na oblečenie (inak riskujete, že každá sekretárka je krajšie oblečená ako vy). Ostane vám čistá nula, akurát, že ako bonus nie ste slobodná v čase, priestore a rozhodovaní. To je teda riadna hlúposť. Či nie? Ja som to takto vyhodnotila a rozhodla som sa. Nuž a takto to prebiehalo…

https://www.instagram.com/p/Beza8abhg0n/?taken-by=juicysk_

Pondelok, príbeh sa opakuje
V pondelok ráno sadám do auta a mám nervy. Strašné nervy mám. Je osem. Možno o pol 10-tej budem v kancelárii. Cestou vybavujem operatívne veci, krátim si čas ako sa dá. Dnes odovzdávam jeden projekt. Web pre galériu, ktorú vlastní manželka majiteľa firmy v ktorej pracujem. Hádam sa jej to bude páčiť. Ešte pred tromi mesiacmi som o tom nič nevedela. A ahaho, tento je už druhý. A po večeroch pracujem na treťom. Sranda. Keby mi to bol niekto pred rokom povedal, vysmejem ho. Ja a webstránky? Španielska dedina. No ale baví ma to. A dostávam dobrú odozvu od klientov a som celá nažhavená, ako sa bude páčiť tento ďalší. Boh vie, či by sa tým dalo uživiť. To by som nemusela takto cestovať, preletelo mi hlavou…

Super to je, môžeme migrovať…
…povedala majiteľka galérie. „Páči sa mi to. A vás to tuším naozaj baví.“
Pozerám na ňu, pozerám von oknom na ospalú letom zaliatu Ventúrsku v samom centre Bratislavy a len tak zo mňa vybehne: „Vedela by som si to asi predstaviť. Content margeting&webdizajn. To je celkom fajn combo. Ideálne tak pre Slovenskú národnú galériu – ich web stál 300 000 EUR, písali o tom noviny. Celkom slušne  zaplatené. Hahaha“.

Podali sme si ruky a vybehla som o poschodie vyššie. Čakal ma nový kolega s ktorým sme si – ako to povedať – nesadli. Opojenie z pochvaly nového webu pre galérku vyšumelo a vyviedol ma z konceptu. Jeho videnie sa vôbec nespájalo s mojim. Odmietal moderné spôsoby vedenia obchodu a marketingu…no nejdem to popisovať. Nie je to dôležité.

Popoludní som opäť prekráčala most, sadla som do auta a vydala som sa na cestu domov. Pondelky sú ešte horšie ako piatky. Zase takmer dve hoďky. Fakt ma to nebaví. Do plaču mi je. Ešte štyri dni do piatku… V tom volá Zuza. Zuza je kamoška. Bývalá klientka z bývalej práce. Hneď sa mi vylepšila nálada. Pokecali sme a ja jej na záver hovorím: „Počuj Zuza, ak by si vedela o niekom, kto potrebuje web, povieš mi?“ Zasmiala sa: „A to ty ako čo chceš robiť moja? Webky? Je to prácne, nie?“
„Zuzka, premýšľam, že tam skončím. Nedáva mi to zmysel. Navyše, prišiel nový kolega. Totálne nekompetentný. Aj atmosféra na nič. A strašne veľa času trávim cestou z a do práce. Takže keď si niečo nevymyslím, tak ma picne. A dlho to nepotrvá…“
„No dobre moja, veď ak by niekto potreboval, zavolám ti…“
Prešiel týždeň a volá Zuza. „Počuj. Nerozmyslela si si to? Lebo niečo by som asi pre teba mala.“
Íha. No super. Stretli sme sa rovno aj s klientom. Vzal to. A ja som dala výpoveď.

Aj vy túžite podnikať z pláže, záhrady, či z útrob lesa?
Tak výborne. Zoberte si papier a píšte, čo viete. Napíšte aj to, čo neviete, a kto by to mohol robiť za vás. Spíšte si svoj biznis plán. Oznámte to priateľom a známym. Otravujte ich dookola. Keď sú to skutoční kamoši, prežijú to. Jednoducho povedané. Choďte si za svojim. Ak sa vám zdá, že máte príliš veľa rokov, zavolajte mi. Pošlem vám scan môjho rodného listu.

podnikanie, juicy.sk
Foto: juicy.sk

Pretože ja som toto celé začala realizovať tesne pred 50-kou. Zobrala som nejaké kurzy. Tak už mám za sebou aj HTML a CSS. Keď neviete čo to je, nevadí. Vygooglite si. Nie je to nič prevratné. Keď robíte webky, tak sa to celkom zíde? Obklopila som sa s ľuďmi, ktorí sú profíci. Robím na projektoch s nimi. Sústredím sa na content a projektové riadenie a technickejšie veci riešim s programátorkou. PPC reklamu ešte neovládam ako treba – mám na to ďalších freelance ľudí. SEO som si zamilovala a mám celkom dobrými výsledkami (nájdete na mojom blogu). Zatiaľ nomádujem zo záhrady pri našom dome, ale teraz v lete plánujem podnikať z chorvátskej pláže. Bola som si to pred týždňom vyskúšať. Super to je. Ilustrák je priamo odtiaľ. Aj vy túžite podnikať z pláže, záhrady, či z útrob lesa? Vyskúšajte to. Inak, má to aj svoje úskalia. O tom napíšem nabudúce.

Martina Valachová, Managing Partner, JUICY

žiadne príspevky na zobrazenie