Akčne a bezpečne: Čo je najužitočnejší typ komunikácie v premávke?

0
Akčne a bezpečne: Čo je najužitočnejší typ komunikácie v premávke?

„Smerovku treba dať včas,“ hovorí Lucia Solomon zo SuperDrive. V tomto dieli sa bude s navigátorkou Zuzanou Lieskovcovou venovať téme komunikácia v premávke počas jazdy. Je jar, na ulice vychádzajú cyklisti, kolobežkári aj motorkári, treba sa venovať z hľadiska bezpečnosti aj im.

Program vznikol v spolupráci s Peugeot Slovensko a SuperDRIVE.

Aké sú najbežnejšie spôsoby komunikácie vodiča v premávke?

„Najbežnejšie sú smerovky, klaksón, pri prechode pre chodcov je najbežnejší očný kontakt alebo ruka, gestá,“ hovorí Zuzana.

„Smerovky sú najčastejší spôsob komunikácie. Ja dosť trpím, ako vodiči podceňujú načasovanie smerovky. Častokrát ich dávajú až vtedy, keď niečo robia,“ komentuje Lucia. „Naše odporúčanie je, aby sme smerovku používali včas, je tam preto, že hovorím ostatným, že ja sa chystám zmeniť pruh, že sa chystám odbočiť. A nie že odbočujem a dám smerovku,“ dodáva.

Pozor na zraniteľejších účastníkov premávky

V jarných mesiacoch sú cyklisti aj chodci v premávke v oveľa väčšej frekvencii. „Je to paradox, že v zime sme zvyknutí, že hrozí veľa rizík, ľudia sú ostražití a, naopak, v lete sa upokoja, sú menej ostražtí, menej sa boja, hovoria si, že cesty sú fajn. Akurát, že v letných mesiacoch vzniká iný typ rizika. To sú tí ostatní, zraniteľnejší účastníci premávky, na ktorých my vodiči musíme myslieť,“ hovorí Lucia.

Vo videu sa ďalej dozviete:

  • čo je najužitočnejší typ komunikácie v premávke,
  • ako najlepšie predvídať riziko,
  • aký majú názor na kolobežkárov na ceste a na čo si dať pozor,
  • ako najlepšie komunikovať s cyklistom?

Pozrite si aj: Ako zaparkujete na prvý raz dobre?

žiadne príspevky na zobrazenie