Aké sú trendy v modernej architektúre?

1
Aké sú trendy v modernej architektúre?

Aj trendy v architektúre sa menia podľa toho, čo práve vo svete „letí“. Ak sa chystáte stavať alebo rekonštruovať, inšpirujte sa naším prehľadom architektonických a dizajnových riešení, ktoré patria k modernému bývaniu.  

1. Pasívne domy

Aj v architektúre sa kladie väčší dôraz na ochranu životného prostredia a udržateľnosť. Populárne sú prírodné, recyklované či rozložiteľné materiály, ktoré tvoria podstatu ekologického bývania. Architekti čoraz častejšie navrhujú pasívne domy, ktoré sú nielen šetrné k planéte, ale aj moderné a finančne výhodné.

Pasívne domy sú charakteristické tým, že majú veľmi nízku spotrebu energie. Vďaka použitým materiálom i zatepleniu vytvárajú zdravú vnútornú klímu počas letných aj zimných mesiacov. Nemusíte sa báť žiadnych teplotných výkyvov. Pasívna stavba je navrhnutá tak, aby bolo na vykurovanie a celkovú prevádzku treba čo najmenej energie.

Takéto domy sú často vybavené aj niektorým typom solárnych panelov, ktoré ešte viac znižujú spotrebu a zvyšujú energetickú sebestačnosť domácnosti.

2. Inteligentná domácnosť

Pri navrhovaní exteriérov aj interiérov sa čoraz častejšie berie do úvahy aj inštalácia systémov, ktoré tvoria inteligentnú domácnosť. Inteligentná domácnosť nielenže zvýši komfort vášho bývania, ale zníži aj vaše výdavky. Prvky domácej automatizácie umožnia vám alebo vášmu domu riadiť niektoré procesy v domácnosti. Najčastejšie je to kúrenie, osvetlenie a elektrické spotrebiče.

Zdroj: Bigstockphoto.com

A ako automatizácia v praxi funguje? Aby sa znížila spotreba energie a domácnosť bola úspornejšia, svetlá v miestnosti sa napríklad automaticky vypnú, keď senzor nezaznamená žiaden pohyb, alebo sa teplota kúrenia zníži, keď nebudete doma.

Vďaka inteligentnému systému môžete dokonca monitorovať kvalitu vzduchu vo vašom dome. Samozrejmosťou je aj využívanie rôznych virtuálnych asistentov, akým je napríklad známa Alexa od Amazonu. Tá dokáže riadiť rôzne spotrebiče podľa vašich pokynov.

3. Čisté a presvetlené interiéry

Minimalizmus a presvetlené interiéry sú ešte stále tým najobľúbenejším architektonickým riešením. Biela farba a čisté línie k modernému dizajnu neodmysliteľne patria. Svetlé tóny sa však zvyknú miešať s elegantnou čiernou, sivou či odtieňmi hnedej.

Biela je obľúbená najmä preto, že dokáže interiér presvetliť a opticky zväčšiť. Aby však priestory pôsobili útulnejšie, dopĺňa sa prírodnými materiálmi, najčastejšie drevom. Pomaly sa upúšťa od jeho imitácií a do popredia sa dostáva nábytok z dreveného masívu. Veľakrát ide aj o zaujímavé kúsky z druhej ruky, ktoré nezruinujú vašu peňaženku.

Prečítajte si aj: Glamour, art deco, shabby chic – aké sú tieto interiérové štýly?

Zdroj: Bigstockphoto.com

Dbá sa aj na minimalizovanie hluku z okolia. Architekti sa snažia v projektoch využívať také materiály, ktoré ho prirodzene eliminujú. Charakteristickým znakom moderného bývania je aj dostatok prirodzeného svetla. Veľké okná či presklené steny sú tak samozrejmosťou.

4. V kúpeľni ako vo wellness

Moderná kúpeľňa už nie je len miestom na osobnú hygienu. Stáva sa z nej domáci wellness, v ktorom si oddýchnete po náročnom dni, a kde sa budete cítiť príjemne a uvoľnene. Pohodu má zaručiť väčší, otvorený a svetlý priestor. Nesmie chýbať ani veľké okno, vaňa, presklený sprchový kút či malá sauna.

Všetko je navrhnuté v minimalistickom štýle v kombinácii s prírodnými materiálmi. Celkovú atmosféru dotvárajú rôzne doplnky a izbové kvety. Obklady sú väčšinou vo svetlých farbách, prípadne oživené nejakým kontrastným prvkom. Pre útulnejší vzhľad sa namiesto klasickej dlažby používa vinylová podlaha, ktorá je na dotyk teplejšia. Navyše vyzerá ako drevená, no je odolnejšia a vlhkosť jej nijako neublíži.

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

  1. Teraz súrodinné domy všetkých druhov a veľkostí majú logické dispozície, nadčasový vzhľad a rozumnú energetickú spotrebu moderné výdobytky dnešnej doby

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu