Glamour, Art Deco, Shabby Chic – aké sú tieto interiérové štýly?

0
Glamour, Art Deco, Shabby Chic – aké sú tieto interiérové štýly?

Kým v minulosti sa interiérový dizajn točil okolo niekoľkých štýlov, ktoré sa väčšinou uplatňovali len vo vybraných regiónoch blízkych pôvodu ich vzniku, v súčasnosti máme na výber desiatky štýlov z celého sveta. Pri zariaďovaní domácnosti si tak môžeme pomôcť inšpiráciami typickými pre Glamour, Art Deco alebo Shabby Chic.

Každý z týchto troch štýlov stále bojuje o stabilné miesto v našich domácnostiach. Dôvodov je niekoľko. Kým jeden pôsobí príliš luxusne a okázalo, iný vyvoláva rozpačité reakcie kvôli svojej extravagancii a slobodomyseľnosti. Ďalší je zas akýmsi návratom do minulosti, čo je pre mnohých krokom späť. Napriek tomu si trojica týchto smerov dokáže nájsť fanúšikov a presadiť sa v bytoch, v domoch aj v kanceláriách.

Foto: www.pixabay.com

Glamour – luxusný, okázalý, okúzľujúci

Štýl známy ako Glamour si nezíska fanúšikov tam, kde sa kladie dôraz na nenápadnosť alebo monotónnosť. Už pri svojom príchode na scénu, ktorý sa datuje do 19. storočia, zaujal snahou upútať. Na rozdiel od iných štýlov to ale nerobil pestrofarebnosťou alebo miešaním viacerých smerov. Na okúzlenie mu postačila noblesa, trochu luxusu a schopnosť zvýrazniť detaily.

Prvky typické pre Glamour:

Lesklé povrchy – Typický interiér zariadený v tomto štýle sa musí lesknúť. Lesklé povrchy lakovaného nábytku dopĺňajú trblietavé doplnky. Chýbať by nemali ani zrkadlá s honosným rámom, ktoré efekt týchto lesklých povrchov ešte umocnia.

Luxusný vzhľad – Dôraz na lesklé povrchy súvisí s potrebou prezentovať daný priestor ako luxusný. K tomu nie sú potrebné vysoké investície. O luxusný vzhľad sa postarajú doplnky s metalickými farbami, nerezové doplnky či imitácie zlata alebo striebra.

Krištáľové lustre – O noblesu sa postará aj veľký krištáľový luster v strede miestnosti. Ten sa dokonca stane jedným z hlavných dekoratívnych prvkov celého priestoru.

Hebké textílie – K noblesnému štýlu patrí aj pohodlie. Na to sa využívajú vybrané textílie ako zamat či satén. Tie si zároveň plnia úlohu aj pri estetickom oživení miestnosti.

Art Deco – elegantný, rozmanitý, kreatívny

Druhý z trojice štýlov nemá od Glamour veľmi ďaleko. V porovnaní s ním je však pomerne extravagantnejší. Pozornosť sa ale nesnaží vzbudiť do očí bijúcim luxusom, aj keď prepychu sa rozhodne nevyhýba. Tajomstvom úspechu je skôr rozmanitosť, láska k umeniu a kontakt s exotikou.

Prvky typické pre Art Deco:

Vzácne kovy – Art Deco patrí medzi chladnejšie štýly, k čomu prispievajú najmä dekorácie zo vzácnych kovov. Obľúbené sú bronzové svietniky, nerezové doplnky alebo veľké zrkadlá s kovovým rámom.

Umelecké diela – Už z názvu je jasné, že umenie má v týchto interiéroch dvere otvorené. Objavuje sa v podobe obrazov na stenách, sošiek na poličkách a plastík vystavených ako ozdobné solitéry.

Exotické doplnky – Keďže štýl využíva čierno-biely kontrast, prípadne kombinácie so sivou alebo tmavozelenou, priestoru pristane trochu tepla a svetla. O to sa postarajú práve decentne zvolené exotické doplnky, napríklad sošky zvierat alebo fotografie pobrežia či západu slnka.

Geometrické tvary – Vítaná je aj geometria, či už v podobe kubistických obrazov alebo vo forme doplnkov v geometrických tvaroch. Tie pomáhajú interiéru pôsobiť usporiadane.

Shabby Chic – Vkusný, naturálny, s návratom ku koreňom

Zaujímavú trojku uzatvára Shabby Chic, ktorý najviac ocenia milovníci konvencie a histórie. Štýl, ktorý sa začal presadzovať v 80. rokoch 20. storočia, totiž čerpá z viacerých klasických štýlov, najmä z Vintage. Inšpiráciou je mu aj obdobie viktoriánskeho Anglicka alebo interiéry z romantického Provensálska. V porovnaní s nimi je ale trochu veselší a uvoľnenejší.

Zariaďte si svoje bývanie v štýle Shabby Chic

Prvky typické pre Shabby Chic:

Pastelové farby – Jemné pastelové odtiene dodajú interiéru tú správnu uvoľnenú atmosféru. V kombinácii s bielou sa postarajú aj o dobré presvetlenie a optické rozšírenie priestoru.

Živé kvety – K pastelovým farbám sa perfektne hodia živé kvety. Tými v takto zariadených interiéroch netreba šetriť. Do váz na poličky a stolíky môžeme dať ruže, pivónie či gerbery. Interiér oživia aj kvetinové vzory na doplnkoch alebo textíliách.

Prírodné látky – Kúsok prírody do domácnosti vnesú aj textílie. Najžiadanejšie sú bavlnené materiály, ktoré skrášlia aj zahrejú. Ako doplnok sa hodia aj biele čipkované vzory.

Starožitnosti – Historický nádych zaistia priestoru práve starožitnosti. V tomto prípade však nejde o drahé zberateľské kúsky. Svoju úlohu splnia staré drevené hračky, písacie stroje alebo historické rádiá či telefóny.

Foto: www.pixabay.com

Uvedené štýly nie sú viazané len na svoje typické prvky. Pri zariaďovaní domácnosti môžeme skúšať rôzne nové variácie, prípadne jednotlivé štýly kombinovať. Takto vdýchneme svojmu príbytku vlastný rukopis a vytvoríme si v ňom útulnú atmosféru presne podľa nášho vkusu.

 

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

Prečítajte si aj: Home office v novom roku? Vyzdobte si ho podľa vašej osobnosti

žiadne príspevky na zobrazenie