Ako a kedy vyhlásili marec za mesiac knihy?

0
Ako a kedy vyhlásili marec za mesiac knihy?

Po roku tu máme ďalší 31-dňový sviatok čitateľov a knihomoľov. Mesiac knihy vstúpil do ďalšieho ročníka a až do konca marca nám bude pripomínať prínos čítania a úlohu kníh v našom živote aj v živote celej spoločnosti.

Čítanie bolo dlhé roky výsadou bohatej a vzdelanej vrstvy obyvateľstva. Situácia sa začala meniť až v 19. storočí, kedy sa vo viacerých európskych krajinách kládol dôraz na výučbu a s tým spojenú podporu čítania. V 20. storočí sa jeho význam ešte zvýšil a mnohé štáty mu začali robiť osvetu rôznymi spôsobmi. Jedným z nich bolo práve vyhlásenie marca za mesiac knihy.Foto: Pixabay

Marec je mesiacom knihy vyše 60 rokov

Tretí mesiac v roku sa spája s knihami a s literatúrou už niekoľko desaťročí. Oficiálne sa stal mesiacom knihy v roku 1955, odkedy sa táto tradícia buduje a vytrvalo podporuje každý rok. Jej vznik je výsledkom iniciatívy vtedajšieho československého ministerstva kultúry a Zväzu československých spisovateľov, ktorí spolu s kníhkupectvami a poprednými vydavateľstvami v krajine udelili marcu štatút mesiaca knihy.

Mesiac knihy na počesť Mateja Hrebendu

Vyhlásenie marca za mesiac knihy v roku 1955 sa spájalo aj so vzdaním pocty osobe Mateja Hrebendu. Prvý jarný mesiac bol obdobím, kedy sa jedna z kľúčových osobností slovenskej literatúry 19. storočia narodila aj umrela. Na jeho počesť padla voľba práve na marec, ktorý je okrem každoročného pripomínania dôležitosti čítania aj spomienkou na rodáka z Rimavskej Píly. Ministerstvo kultúry a Zväz československých spisovateľov tým vyzdvihli jeho aktivity a ocenili jeho dlhoročnú prácu. 

Prínos Mateja Hrebendu pre literatúru

Matej Hrebenda získal zásluhy za viaceré aktivity súvisiace s literatúrou. Do slovenských aj československých dejín sa zapísal najmä ako spisovateľ a kníhkupec. Okrem písania poézie sa výraznou mierou podieľal na šírení českých a slovenských kníh aj na šírení osvety o význame čítania. Jeho vzťah ku knihám neochladol ani po strate zraku. Ak nemohol čítať sám, požiadal ľudí, aby mu čítali oni. Zároveň sa snažil zachraňovať knižné diela, ktoré mali byť vyhodené. Tým nazbieral množstvo kníh a príbehov, ktoré mu pomáhali pri zakladaní nových knižníc.

Mesiac knihy aj v Hrebendových knižniciach

Na M. Hrebendu a jeho obrovský prínos pre českú a slovenskú literatúru budeme spomínať aj počas tohtoročného marca. Pri príležitosti mesiaca knihy prebehne v celej krajine niekoľko podujatí. Zopár sa ich uskutoční aj v knižniciach, ktorých názov nesie meno tejto významnej osobnosti. Príkladom je Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote zriadená v roku 1991. S jeho menom sa takisto spája Knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Pomenovanie po gemerskom rodákovi nesie aj názov gymnázia v Hnúšti. V meste sa už vyše 20 rokov organizuje poeticko-prozaická súťaž Hrebendova kapsa.

10 z najkrajších historických knižníc sveta

Marec ako mesiac knihy u nás a vo svete

Odkaz M. Hrebendu spojený s podporou literárnej tvorby a osvety o čítaní prežíva aj po viac ako 140 rokoch od jeho smrti. K jeho zachovaniu prispelo vyhlásenie marca za mesiac knihy, ktorého cieľom je vyzdvihnúť prínos tejto činnosti a poukázať na jej hlavné plusy pri rozvoji jednotlivca aj kultúry ako celku. U nás sa táto kampaň tešila veľkej obľube a po rokoch bola vyhodnotená ako úspešná. Potvrdzovala to vyššia návštevnosť knižníc aj rastúci predaj kníh. Za hranicami ČSSR už taký úspech nezaznamenala. Napriek tomu je marec považovaný za mesiac, kedy sa knihám a čítaniu venuje zvýšená pozornosť, aj v okolitých štátoch. Podobne ako u nás, aj v zahraničí prebiehajú rôzne podujatia, na ktorých sa hovorí o plusoch čítania a písania kníh.Foto: Pixabay

 

Foto na titulke: Pixabay

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu