Rady a tipy ako dovolenkovať bez zdravotných problémov

0
Rady a tipy ako dovolenkovať bez zdravotných problémov
Foto: Pexels

Úrad verejného zdravotníctva pravidelne vydáva informácie a odporúčania týkajúce sa aktuálnej sezóny. Ani tá nadchádzajúca letná neostáva bez povšimnutia, najmä pokiaľ ide o dovolenky.

Hovorkyňa Dáša Račková pripravila zoznam užitočných rád, ako dovolenkovať bez zdravotných problémov:

* Pri výbere dovolenkovej destinácie by ste mali zohľadniť viacero faktov. Napríklad cestovanie do exotiky si vyžaduje dlhšiu a náročnejšiu prípravu než návšteva európskych krajín. Počas rozhodovania o vhodnej dovolenke je mimoriadne dôležité prihliadať aj na potreby a vek detí.

* Pred plánovanou cestou do zahraničia odporúčame navštíviť praktického lekára – nielen v prípade detí, ale aj v prípade dospelých. Oboznámte ho o účele cesty, trvaní predpokladaného pobytu, type ubytovania a spôsobe stravovania, vhodné je overiť si očkovací status proti tetanu. Výber destinácie konzultujte s doktorom v prípade chronických ochorení so špeciálnou liečbou alebo diétou.

Ošetrujúci lekár vám vzhľadom na charakter dovolenkovej destinácie poskytne informácie o:
– povinných alebo odporúčaných očkovaniach
– prevencii niektorých ochorení
– odporúčaných liekoch na samoliečbu v priebehu cesty
– dôsledkoch cesty na  zdravotný stav
– spôsobe obmedzenia rizík ochorení v zahraničí

* Ak je to potrebné, ošetrujúci lekár odošle cestujúceho na niektoré z centier pre cudzokrajné choroby v Slovenskej republike, ktoré sú zároveň oprávnené vydať potvrdenie o očkovaní do medzinárodného očkovacieho preukazu. Centrá pre cudzokrajné choroby poskytujú okrem informácií o epidemiologickej situácii v cieľovej destinácií, očkovaní a samotného očkovania aj komplexné služby pred vycestovaním. Centrá pre cudzokrajné choroby nájdete aj na tomto linku.

Prečítajte si aj náš článok: Leto prináša aj delikátne problémy. Ako ich vyriešiť? 

https://www.instagram.com/p/BzC7CJRAe86/

* Pri cestovaní s deťmi dodržujte tieto pravidlá

Deťom do dvoch rokov veku lekári neodporúčajú cestovať do exotických krajín predovšetkým pre riziko nákazy infekčnými ochoreniami. Hrozbou pre zdravie môže byť aj kontakt s exotickými mikroorganizmami, jedovatými živočíchmi či parazitmi. S malými deťmi dajte radšej prednosť menej náročným krajinám s časovo prijateľnými trasami a ubytovaniu v hoteloch na dobrej úrovni.
Pre deti mladšie ako dva roky nie je vhodná časovo náročná cesta lietadlom z dôvodu ešte krehkej detskej imunity. Pri starších deťoch by už nemali byť cestovné obmedzenia, odporúča sa však cestovať so zaočkovaným dieťaťom vzhľadom na vek podľa očkovacieho kalendára. V prípade ciest do exotických krajín by dieťa malo byť zaočkované aj proti ochoreniam, proti ktorým existuje odporúčané očkovanie.

Pamätajte si:

Osýpky sa vlaňajší i tento rok vyskytli v početnejšom množstve aj v obľúbených európskych dovolenkových destináciách ako Taliansko, Francúzsko, Bulharsko, Grécko. Každá osoba cestujúca do oblasti postihnutej osýpkami, ktorá nie je kompletne očkovaná dvoma dávkami vakcíny proti osýpkam, je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie. Očkovací status proti osýpkam si možno preveriť u všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii.

Prečítajte si aj náš článok: Kvetka Horváthová o zdraví – Nemali by sme na seba zabúdať

https://www.instagram.com/p/BzD9o3poSx-/

* Nepodceňte vybavenie cestovateľskej lekárničky

Okrem výberu vhodnej destinácie si dajte záležať aj na výbave cestovateľskej lekárničky. Jej obsah záleží na krajine, do ktorej cestujete, na dĺžke pobytu a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Lekárnička musí byť umiestnená v suchu, chlade a tme tak, aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu. Vo všeobecnosti sa však na dovolenku odporúča zabaliť:
• lieky, ktoré cestovateľ bežne užíva
• lieky proti horúčke a bolestiam hlavy
lieky proti hnačke
• lieky proti nevoľnosti pri tzv. chorobe z pohybu
• lieky proti zápche
• antihistaminiká (lieky pri alergických reakciách)
• antialergický krém (potrebný pri poštípaní hmyzom)
• lieky na ochranu proti malárii, v prípade pobytu v oblasti s výskytom malárie
• sprej alebo krém proti hmyzu (repelent)
• dezinfekčný prostriedok
• pohotovostné obväzy
• lieky proti plesňovej infekcii nôh
• obväzovú vatu, pinzetu, nožničky, náplasti
• antiseptické kvapky do očí, kvapky do uší a do nosa

Medzi cestovateľmi je najčastejším rizikom hnačka a úpal. Aby ste sa vyhli možným problémom a po cestovateľskej lekárničke siahali čo najmenej, dodržiavajte prísnu osobnú hygienu zameranú na čistotu rúk.

Rovnako dbajte na hygienu potravín a vody. Odporúčame vyvarovať sa nezvyčajným jedlám, konzumujte iba dôkladne tepelne spracovanú stravu a nejedzte neumytú surovú zeleninu, majonézy, vajíčka či studené misy. Siahnite po ovocí, ktoré sa dá ošúpať alebo je dôkladne umyté zdravotne bezpečnou vodou.

Pite nápoje vrátane vody a mlieka len v originálnom balení – aj na prípravu kávy a čaju i na umývanie zubov používajte vodu zo spotrebiteľského balenia.

Vyhnite sa úpalu chránením hlavy pomocou klobúkov a čiapok, dbajte na dostatočný pitný režim.
Počas horúčav sa nepohybujte po vonku medzi 11. a 15. hodinou.
Používajte opaľovacie prípravky podľa citlivosti pokožky, u detí siahnite po prípravkoch s vysokým ochranným faktorom.
Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu.

Prečítajte si aj náš predošlý článok: Ľudia kolabujú z tepla. Záchranári apelujú na prevenciu

https://www.instagram.com/p/BzNV9JVoUlH/

* Ďalšie dôležité preventívne opatrenia:

• nenavštevujte uzavreté a preplnené miestnosti a zamedzte úzkemu kontaktu s chorým (prevencia prenosných ochorení)
• vyhýbajte sa chodeniu naboso vo vlhkom teplom prostredí, prípadne používajte preventívne protiplesňové prípravky (prevencia plesňových kožných ochorení)
• nekúpte sa v mori blízko vyústenia kanalizácií hotelov, rovnako sa nekúpte a nerybárčite v neznámych vodách
• v oblastiach so zvýšeným výskytom komárov sa vybavte repelentami a vhodným oblečením (dlhé rukávy, dlhé nohavice) a používajte neporušené moskytiéry
• chráňte sa styku s neznámymi a voľne pohybujúcimi sa zvieratami podozrivými z besnoty
• ak nie ste trénovaní, vyhýbajte sa extrémnym športom (horolezectvo, potápanie)

* Pamätajte si:

Niektoré ochorenia sa môžu manifestovať počas cesty alebo hneď po návrate. V prípade ochorenia sa treba hneď po návrate skontaktovať s ošetrujúcim lekárom. Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach treba lekára informovať o ceste a pobyte v cudzine aj napriek tomu, že od návratu uplynul dlhší čas.

10 odporúčaní Európskej komisie pre bezpečné cestovanie 

  • Všetko, čo sa dá, rezervujte on-line. Vyhnite sa radám vždy, keď to je možné. 
  • Počas cestovania si všade udržujte odstup od ostatných. Pri kontrole batožiny na letisku, pri bezpečnostných prehliadkach, nastupovaní do lietadla aj vyzdvihovaní kufrov. 
  • Posádka na palube lietadla vás môže požiadať, aby ste sa posadili na iné sedadlo – je to kvôli nutným rozstupom medzi pasažiermi. Držte sa jej pokynov. 
  • Zakryte si nos a ústa v situáciách, kedy nie je možné zachovať odstup. 
  • Môže sa stať, že na palube lietadla z hygienických dôvodov nebude k dispozícii občerstvenie. 
  • V dopravných prostriedkoch môže byť vodič oddelený od cestujúcich. Ak ste o to požiadaní, nastupujte zadnými dverami. 
  • Vodiči by mali automaticky zastavovať a otvárať dvere na všetkých zastávkach – aby cestujúci nemuseli stláčať tlačidlá. 
  • Stanice, letiská i prístavy by mali udržiavať všetky svoje priestory čisté, pravidelne ich dezinfikovať a tiež cestujúcim poskytnúť hygienické potreby – a to aj na palube. 
  • Všetky dopravné prostriedky by sa mali dôkladne vetrať. 
  • V prípade zrušenej cesty by zákazníci mali mať možnosť vybrať si medzi vrátením peňazí alebo novou rezerváciou. Právo žiadať o vrátenie peňazí platí aj v prípade, že spoločnosť ponúka vouchery.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu