Ako môžete počuť svetlo?

0
Ako môžete počuť svetlo?
sound of light

Možno to znie futuristicky, ale svetlo sa dá nielen vidieť, ale aj počuť. A nielen to – môže byť z neho dokonca hudobné dielo. Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži minulý večer. Mali sme obrovský zážitok vďaka koncertu Sound of Light v slávnej viedenskej koncertnej sále Brahms Hall. Práve tam zažil svoju svetovú premiéru prvý projekt svojho druhu, ktorý transformoval severskú polárnu žiaru do dosiaľ nevídanej hudobnej podoby.

Vypočujte si jeden z najkrajších prírodných úkazov

Celý príbeh Sound of Light sa začal písať pred pár mesiacmi. Profesionálny “lovec polárnej žiary”, fotograf Kjetil Skogli strávil množstvo nocí pod holým nebom neďaleko mesta Tromsø na severe Nórska s jediným cieľom: natočiť zábery polárnej žiary.

Ostrieľaný majster objektívu následne zábery, ktoré zachytil, odoslal do zvukového laboratória. Tam sa ich skúmania ujal špeciálny systém s umelou inteligenciou, ktorý dokáže analyzovať farbu, tvar, veľkosť či rýchlosť. Na základe týchto vlastností vytvoril základnú hudobnú líniu, pričom vo finálnej fáze podal stroju pomocnú ruku skladateľ Mark Sayfritz.

Akonáhle bolo hudobné dielo hotové, ostával ešte posledný krok: predviesť ho pred živým publikom. Tejto úlohy sa zhostil James Shearman, uznávaný dirigent, ktorý symfóniu novej generácie odprezentoval v slávnej Brahms Hall vo Viedni.

“Mojou úlohou bolo zosilniť emócie z tohto konkrétneho predstavenia, takže divák môže mať pocit, že k nemu polárna žiara skutočne prehovára prostredníctvom hudby,” povedal James Shearman, dirigent koncertu Sound of Light.

Koncert Sound of Light

Keď hudbu tvorí technológia

Ako teda znie polárna žiara? Odpoveď na túto otázku dostalo 300 pozvaných hostí z celej Európy priamo v slávnej Brams Hall vo Viedni, kde včera večer James Shearman v spolupráci s viedenským symfonickým orchestrom odohral jedinečný koncert Sound of Light. Inšpiráciou netradičnej myšlienky sa stali schopnosti top smartfónu značky Huawei, modelu Mate 20 Pro. Jeho pokročilé funkcie čoraz viac stavajú do popredia otázku: bude jedného dňa technológia schopná nahradiť ľudský talent?

Osobnosti, ktoré sa podieľali na projekte Sound of Light

Kjetil Skogli, lovec polárnej žiary: fotograf, lovec polárnej žiary a sprievodca v Nórsku. Kjetil spolupracoval s televíznymi kanálmi ako BBC, 60 Minutes Australia, NRK a mnohými inými, pre ktorých natáčal a fotografoval polárnu žiaru. Zohral kľúčovú úlohu v Sound of Light ako sprievodca pri hľadaní nepolapiteľného prírodného fenoménu. Jeho vedomosti o sledovaní a pochopení polárnej žiary boli pre projekt zásadné.

Mark Sayfritz, skladateľ: jeden z najplodnejších umelcov, skladateľov a producentov hudobného priemyslu. Mark je držiteľom mnohých ocenení za svoje soundtracky a zvukový dizajn, vrátane práce s celosvetovo známymi značkami. Jeho úloha spočívala v “aranžovaní” prvkov zvuku, vytvorených špeciálnym systémom AI a štruktúrovaní týchto nových zvukov do originálnej symfónie. Jeho nadšenie pre spoluprácu, uchopenie technológie a skúsenosti so zvukom sa ukázali ako neoceniteľné.

James Shearman, dirigent: celosvetovo uznávaný britský dirigent, ktorý sa podieľal na hudbe k viac ako 80 celovečerným filmom vrátane Kráska a zviera, Manchester by the Sea a Harry Potter a Ohnivá čaša. Úloha Jamesa Shearmana ako aranžéra a dirigenta pre Sound of light bola neoddeliteľnou súčasťou konečnej realizácie.

huawei koncert
Koncert Sound of Light
Predošlý Nebuď ako všetci, buď ako nikto!
Pokračovať Profesionálne fotenie, akčné ženy a krásne šaty
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie