Mnohí sme sa z ohľadu na našu planétu rozhodli jesť viac lokálnych potravín. Len malá časť obyvateľstva planéty však žije v klimatických podmienkach, v ktorých sa dá pestovať jedlo väčšinu roka. Aj my Slováci máme tento problém – o chvíľu príde zima a slovenskí farmári sú v dočasnej nevýhode. Ako teda nakupovať lokálne počas každého ročného obdobia?
Naše podnebné pásmo spôsobí, že v nasledujúcich mesiacoch bude zem zamrznutá. Logicky tak ani domáci pestovatelia nemôžu pestovať a predávať svoje produkty. Supermarkety síce ponúkajú množstvo druhov potravín z teplejších častí sveta, no počas zimy existujú aj iné spôsoby, ako sa stravovať ekologickejšie.
Ešte predtým, než sa lacný dovoz potravín stal samozrejmosťou, ľudia žijúci v chladnejších podnebiach využívali to, čo im dala príroda počas jesenného a letného zberu. Jedlo konzervovali a skladovali aj pre obdobie chladnej zimy. Tento nápad si môžeme prepožičať aj my dnes. A navyše vďaka sušičkám potravín, konzervovaniu a mrazákom pri tom vynaložíme minimum úsilia. Tak dokážeme zvýšiť konzumáciu lokálnych potravín aj počas zimy.
Zásobte sa uskladniteľnou zeleninou
Pred zimou sa viete zásobiť zeleninou, ktorá dlho vydrží uskladnená v pivnici alebo komôrke. Tekvice, mrkva, paštrnák, cibuľa, zemiaky, kapusta aj kel… Táto zelenina sa dá kúpiť ešte nejaký čas po skončení sezóny zberu. Takisto aj lokálni farmári ešte ponúkajú svoju úrodu, ktorej je počas zimy stále dosť – teda pokiaľ sa do jari neminú všetky zásoby.
Rozšírte svoj repertoár lokálneho stravovania
Existuje množstvo možností jesť lokálne, a to nielen čo sa týka zeleniny. Vo svojom okolí iste nájdete farmárov ponúkajúcich vajíčka, mäso a med v lokálnych obchodoch. Slovenských dodávateľov dnes dokonca možno nájsť aj v supermarketoch. Počas jesene a zimy pridajte do svojho jedálnička orechy, slovenské mliečne produkty a konzervované potraviny ako sú džemy a kyslá kapusta. Sezónne ovocie – slivky, jablká, hrušky, alebo čokoľvek chutné zo záhradky, zas môžete nakúpiť a nasušiť si doma.
Momentálne začína sezóna zberu jabĺčok. Ak ich máte doma požehnane, zužitkujte ich napríklad tak, že si z nich spravíte ovocné chipsy. Jablká stačí nakrájať na tenké plátky, podľa chuti posypať škoricou a hodiť na pár minút do rúry. Jednoduchý a voňavý snack je na svete!
Prečítajte si, ako zmenou jedálnička pomôžeme planéte
Konzervujte, čo sa dá
Zdravú úrodu si vychutnáte aj počas hlbokej zimy. Nech už ide o sušené paradajky alebo zeleninu, kyslé uhorky či domáci džem – takéto maškrty v zime naozaj vedia potešiť chuťové poháriky. Neskoré leto a jeseň sú teda ideálnym obdobím na zaváranie. Konzervovanú zeleninu si potom môžete pridať do rôznych jedál – od cestovín, pizze až po karí a polievky.
Ďalším šikovným spôsobom uskladnenia jedál je dehydratácia. Tá je vhodná najmä pre začiatočníkov, ktorí chcú využiť sezónne zásoby na maximum. S veľmi malou investíciou sa tak dá uschovať veľa potravín. Sušiť môžete napríklad paradajky, papričky alebo baklažán. Z ovocia jablká, hrušky a bobule, zo zeleniny zas kapustu, špenát a repu.
Sezónne plodiny si samozrejme môžete aj zmraziť. Tu ste však limitovaní veľkosťou vášho mrazáku. Mrazenie ovocia a zeleniny počas ich najväčšej čerstvosti (a najnižšej ceny) je rýchle a ľahké. Stačí plody len nakrájať a vložiť do vhodného obalu. Avšak nie každú potravinu môžete len tak zmraziť. Niektoré plodiny si totiž vyžadujú tepelnú úpravu.
To je len zopár trikov, ako jesť lokálne a zdravo aj počas studenej zimy. Nemusíte zachádzať do extrémov, aby ste znížili uhlíkovú stopu vašej domácnosti. Stačí len naplno využívať to, čo nám momentálne príroda – a obchody – ponúkajú. Dnes už máme obrovský výber lokálnych dodávateľov – tak to využime! :)