Ako predávať na Ebay – 2. časť

4
Ako predávať na Ebay – 2. časť
Foto: pexels.com

Ebay je platforma, kde môžete predávať svoje produkty (napr. hand-made výrobky) alebo veci, ktoré už nepotrebujete a sú príliš cenné na to, aby sa vyhodili alebo dali do zberu. Tie predmety, pre ktoré je trh na Slovensku príliš malý, si môžu nájsť odberateľov kdekoľvek na svete.

Napríklad mnohí zberatelia v zahraničí ocenia, ak predávate staršiu vec, ktorý sa im hodí do zbierky (napr. mince, staré hračky…). Záujemcov si môže nájsť aj vaše oblečenie, alebo knihy. A originálny, ručne vyrobený výrobok, má taktiež pre mnohých svoju cenu.

V minulej časti som rozoberala tému, ako si založiť konto na ebay-i a čo k tomu potrebujeme. V tejto druhej časti popíšem postup, ako pridávať produkty na predaj.

Zadajte svoje produkty:

 • Choďte na označenie vpravo hore My ebay a rozrolujte – stlačte Selling.
 • Objaví sa menu, vyberte Listings a potom stlačte Create listing
ebay, prihlasenie, zalozenie, konto
Foto: ebay.com
 • Zadáte názov toho, čo chcete predávať – napríklad náhrdelníky a vybriete kategóriu, do ktorej daná vec patrí.
 • Podľa toho, do akej kategórie vec patrí, odvíjajú sa aj ostatné poplatky (v prípade, že chcete inzerát topovať)
ebay, prihlasenie, zalozenie, konto, predaj
Foto: ebay.com
 • Vypĺňať musíte najmä tie kolonky, ktoré sú označené červenou hviezdičkou *.
 • Pri zadávaní názvu „title“ produktu nezabudnite napísať všetky kľúčové slová, napríklad: „White luxury statement pearl beads necklace“. Ak ide o hand made tvorbu, kľudne pridajte do názvu „hand-made“ alebo „OOTK“ (one of the kind).
 • Foto produktu – profilová fotografia by mala byť v top kvalite, aby bolo váš výrobok dobre vidieť, tento prvý dojem zvyčajne predáva. Odporúčim potom doplniť ešte aspoň 2 ďalšie fotky, možno z iného uhlu, alebo priamo „v akcii“ – v prípade náhrdelníka je vhodné pridať foto na krku.
ebay, prihlasenie, zalozenie, konto, predaj
Foto: ebay.com
 • Formát – aukcia (Auction-style) – buď zvolíte stálu/fixnú cenu, alebo môžete využiť možnosť tzv. aukcie, kde nahodíte najnižšiu cenu, za akú ste ochotní produkt predať (starting price), na akej bude aukcia začínať, aby s avám nestalo, že predukt, ktorý má hodnotu 50 EUR sa bude predávať za 5. Nastavíte dĺžku trvania aukcie (min. 1 deň, max. 10 dní) a čakáte, či prejaví niekto záujem. Je lepšie nechať to dlhšie, aby si ten inzerát potenciálni zákazníci vôbec všimli. Pri 2-3 záujemcoch sa vám predajná cena môže pekne vyšplhať, keď sa budú navzájom prebíjať sumami. Toto odporúčam v prípade, že máte hodnotnú vec a predpokladáte, že bude o ňu záujem.
 • Formátfixná cena (Fixed price) – zadáte jednotnú cenu produktu, ktorá sa nemení. Môžete ju tam mať stále, aj rok, pípadne neskôr ju môžete aj zmeniť, ak sa vám produkt nebude predávať.
 • Cena produktu – začnite s vyššou cenou a keď sa produkt nebude predávať cca pol roka, znížte ju. Ale ak máte originálnu vec, nebojte sa prihodiť aj viac. Vždy si sumu prerátajte aj do EUR, lebo zadáva sa cena v dolároch, čiže ak bude produkt stáť 50 USD, reálne z neho budete mať 41,50 EUR, mínus ešte províziu ebayu za predaj.
 • Poštovné sa vypĺňa zvlášť, zvyknem dávať jednotné poštovné pre všetky krajiny, skúšala som aj zvlášť pre Európu, ale tie 3 doláre naviac nikoho neodradia od kúpy, a vy máte jednoduchšie, ak zadáte jednotné poštovné pre celý svet. Môžete vychádzať napr. z cenníka Slovenskej pošty.
predaj, ebay, detaily predaja, selling
Foto: ebay.com
 • Koľko platíte ebayu? Ak nič nepredáte, nič neplatíte. Jedine, ak by ste si chceli topovať inzerát, napr. že zvolíte výrazné písmo v nadpise, čo stojí 7,20 USD, alebo by ste chceli pridať podnadpis, za to je príplatok 3,60 USD. Za veľký obrázok v galérii platíte 2,40 USD. Poplatky závisia aj od kategórie, kde je produkt zaradený, pri inej veci (napr. hračky) môžu byť nižšie. Ale pokojne môžete tieto poplatky obísť a nahodiť len štandardný inzerát. Jediný poplatok, ktorý musíte zaplatiť, sa strháva iba pri predaji, a to činí 12% z ceny produktu. Ebay si ho mesačne strháva z vášho paypal účtu.

Ak chcete vedieť, ako si založiť paypal účet, pozrite si tento článok.

O tom, aké zvoliť poštovné, akú službu využívať na zasielanie tovaru do zahraničia, a či je nutné zásielku poistiť, si povieme nabudúce…

žiadne príspevky na zobrazenie

4 KOMENTÁRE

 1. Dobrý deň!

  Teraz som prečítal vašu článku na akcnezeny.sk -Ako predávať na Ebay – 2.časť. Teraz by som chcel predávať mobilné telefóny cez ebay a mam len jednu otázku. Že ako vlastne tam funguje pri poštovani? Aký je postup alebo do akého obalu dáte vy tie produkty čo predávate, posielate to normálne so slovenským poštom? Diky za odpoved dopredu.

  S pozdravom

  Richard László :)