Ako prežiť izoláciu so svojimi spolubývajúcimi, svojím partnerom, deťmi – a sami so sebou?

0
Ako prežiť izoláciu so svojimi spolubývajúcimi, svojím partnerom, deťmi – a sami so sebou?

Státisíce z nás ostávajú doma, aby obmedzili šírenie Covid-19, ako si najlepšie zariadiť kooperáciu dní? Ako dosiahnuť, aby sme si nezačali prekážať a nenastala ponorková choroba?

Vieme, že dobrovoľné sociálne dištancovanie je kľúčom k zmierneniu šírenia koronavírusu. V tejto chvíli je to určité obeta, ktorá prispieva k väčšej bezpečnosti všetkých, aj keď to môže znamenať výzvy, v neposlednom rade aj ovplyvniť naše vzťahy.

„Možno to budeme vnímať ako bremeno,“ píše Helena Fitzgeraldová, „najmä, keď musíme s niekým ostať na jednom mieste, alebo keď izolácia vyvolá pocity osamelosti.“ Tak nás často napadne položiť si otázku: Ako môžeme najlepšie zvládnuť nezvyčajné spoločenské podmienky, v ktorých sa nachádzame?

Čo keď uviaznem v jednom byte so svojimi spolubývajúcimi?

V roku 2017 strávila inžinierka Ansley Barnard osem mesiacov bývaním v izolovanom kryte s ďalšími piatimi vedcami v rámci programu Hi-SEAS spoločnosti Nasa, ktorý bol vyvinutý na simuláciu zážitku cesty na Mars. Počas tejto doby sa naučila niekoľko lekcií, ktoré sa môžu aplikovať na kohokoľvek, kto žije so spolubývajúcimi.

„Hovoriť o potenciálnom konflikte už na začiatku zabráni zhoršeniu situácie,“ hovorí Barnard. „Naša stratégia bolo byť otvorení voči našim pocitom a snažiť sa vyhnúť sa pocitom viny,“ hovorí. “Pomôže to vytvoriť si súkromné miesto v spoločnom bývaní a ak je treba, môžete potom osamote vypustiť tlak.”

Barnard a jej tím večerali spolu každý deň a využívali ten čas na odstránenie problémov a prácu na svojich vzťahoch. „Myslím si, že pozitívny prístup a pozeranie sa na vašu situáciu ako na dočasnú príležitosť namiesto neúspechu vám môže pomôcť udržať posun vpred,“ hovorí.

Prečítajte si aj rady profesora Krčméryho ako sa chrániť pre koronavírusom

pracovna porada
foto: pixabay.com

Čo ak to budem len so svojimi deťmi?

Podľa Joshua Davida Steina, editora rodičovskej publikácie Fatherly, teraz, keď s deťmi praktizujete domáce vzdelávanie, je teraz čas na úpravu vašich pravidiel.

Na internete je veľa zoznamov domácich aktivít pre znudené deti, je tiež plný podcastov vhodných pre deti, k dispozícii sú online prehliadky múzeí a vzdelávacie videá. Stein poznamenáva, že je vhodný čas ísť von a využiť aj miestne parky, ak v nich nie je veľa ľudí, alebo aspoň vybehnúť na balkón či terasu.

Ak nedôjde k oddeleniu medzi prácou, domácimi prácami a školou, dôjde k mnohým rozptýleniam a prerušeniam. Musíme byť schopní viesť deti a budovať sebadisciplínu, pretože sa z toho naučia oveľa viac, ako od toho, čo im povieme. Inými slovami, keď sa rodičia učia pracovať na diaľku, ich deti sa tiež budú učiť.

Ak sa vaše deti obávajú o starých rodičov, ktorých počas pandémie nemôžu navštíviť, Stein navrhuje: „Hovorte s nimi otvorene, bez klamstva, povedzte to tak, aby ste čo najviac zmiernili ich starosti. Napríklad: „Babička je v poriadku, pre jej bezpečnosť a našu bezpečnosť sa teraz budeme spoliehať na rozhovory cez telefón.“ “Dá očakávať, že pohár vašej trpezlivosti niekedy pretečie. A možno svojimi reakciami trochu vystrašíte svoje deti,“ hovorí Stein. “Nie je to dobré, ale nie je to koniec sveta, skúste to nabudúce spracovať lepšie.”

Čo keď zrazu trávim oveľa viac času so svojím živým partnerom?

„Toto je situácia, keď už tušíte, čo sa bude diať, takže budete mať čas na to prísť s plánom hry,“ hovorí Erin Davidson, manželka a sexuálna terapeutka. „Porozprávajte sa o tom, čo robiť v chvíľach, keď sú veci stresujúce – povedzte si, že je to v poriadku, ak si poleziete na nervy, a dohodnite si signál, ktorý znamená: „OK, musíme si chvíľu oddýchnuť v oddelenej miestnosti alebo pouvažovať nad lepšou komunikáciou. Možno niekto z nás potrebuje objatie alebo porozprávať sa o emóciách, ktoré sa objavili.“

Davidson hovorí, že obaja partneri by sa mali sami seba pýtať – a navzájom si dať priestor. Aj keď to môže byť náročné obdobie, partneri s nízkym rizikom a bez príznakov žijúci v spolu v izolácii môžu tento čas určite použiť na viac sexu.

„Existuje webová stránka s názvom MojoUpgrade.com a je to zábavné, pretože obaja vyplníte „áno-nie-možno“ ako odpovede na otázky o sexuálnych veciach, ktoré chcete vyskúšať jednotlivo, a potom vám pošle e-mail iba s vecami, s ktorými ste obaja súhlasili. Hovorí: “Je to ľahká zábava, ktorú môžete vyskúšať.”

Ďalším tipom je vyskúšať klásť si nejaké otázky. Tak sa ešte viac spoznáte alebo odhalíte veci, ktoré o sebe ešte neviete. Skúste o manželovi/partnerovi napísať 5 dobrých vlastností, alebo či viete navzájom uhádnuť, aký je sen toho druhého. Alebo kam by najradšej išiel na dovolenku, ako by minul jeden milión eur a pod. Potom si svoje odpovede porovnáte. Viac v článku 7 zručností na udržanie vzťahu.

laska par mladych ludi
Foto: pixabay

Čo keď som sama?

Za posledné tri roky autorka a hudobníčka Kristal Jax vytvárala ironické posty o ťaživých spomienkach a zvládaní duševných chorôb, opisuje traumy a sociálne problémy, ktoré zverejňuje na svojom účte na Instagrame @Dyingbutfine.

Niekoľko nedávnych príspevkov Kristal Jax sa sústredilo na Covid-19 vrátane karaténneho binga a viacnásobného príspevku s nápadmi, ako sa rozptýliť, keď ste doma sami. Napríklad vytvorením vlastných vtipov. “Zistila som, že humor je spôsob, ako sa spojiť a pustiť paru, keď ste skutočne naštvaní alebo znepokojení – stačí mať nejaký druh katarzie,” hovorí.

Okrem toho, že sa Jax venuje domácim projektom, využíva dobrý spôsob, ako sa cítiť menej osamelá, a osloviť aj ostatných. „Zistila som, že pomáhanie ľuďom v čase krízy mi pomáha kontrolovať svoju vlastnú úzkosť, pretože je to ako: „Ach, má to nejaký zmysel,“ hovorí. “Vedzte, že aj keď zostanete doma, robíte niečo pre iných, aj keď sa cítite bezmocní,” hovorí Jax.

žiadne príspevky na zobrazenie